اخبارعلمی

جواب خود را بیازمایید صفحه ۸۷ شیمی دهم تجربی و ریاضی

توضیح و حل سوال های خود را بیازمایید صفحه ی 87 فصل سوم کتاب شیمی دهم رشته تجربی و ریاضی فیزیک

جواب خود را بیازمایید صفحه ۸۷ شیمی دهم تجربی و ریاضی ؛ در این مقاله به پاسخ و جواب سوالات تمرین خودرابیازمایید صفحه ی 87 فصل سوم آب آهنگ زندگی کتاب شیمی دهم تجربی و ریاضی فیزیک متوسطه دوم پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب تمرین های دوره ای فصل ۲ دوم شیمی دهم

جواب خود را بیازمایید صفحه ۸۷ شیمی دهم تجربی و ریاضی
جواب خود را بیازمایید صفحه ۸۷ شیمی دهم تجربی و ریاضی

پاسخ و حل خود را بیازمایید صفحه ۸۷ شیمی دهم تجربی و ریاضی

۱) در مورد مواد موجود در آب دریا به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

آ) چند نمونه از این مواد را نام ببرید.

پاسخ: انواع نمک‌ها مانند کلریدها، برمیدها، نیترات‌ها، کربنات‌ها و… یون‌های سدیم و منیزیم وکلسیم و… و گازهای اکسیژن و نیتروژن، کربن دی‌اکسید.

ب) این مواد از کجا می‌آیند؟ توضیح دهید.

پاسخ: از سنگ کره و هواکره – اکسیژن از هواکره می آید اما دیگر مواد محلول در آب، در مسیر رودها و رودخانه ها تا رسیدن به دریا در آب حل می شوند، گاهی برخی مواد از فاضلاب های خانگی و صنعتی نیز همراه آنها به دریا وارد می شود. موجودات زنده در دریا نیز خود تولید کننده برخی از این مواد هستند.

٢) این عبارت را که «زمین از دیدگاه شیمیایی پویاست» توضیح دهید.

پاسخ: این جمله نشان می دهد که در زمین پیوسته مواد شیمیایی گوناگون در یک چرخه طبیعی در میان هوا کره، زیست کره، سنگ کره و آب کره در حال جابجایی و تبدیل دائمی به یکدیگر هستند.

٣) در جدول زیر نام، نماد شیمیایی و مقدار برخی یون‌های حل شده در آب دریا نشان داده شده است.

پاسخ و حل خود را بیازمایید صفحه ۸۷ شیمی دهم
پاسخ و حل خود را بیازمایید صفحه ۸۷ شیمی دهم

آ) کاتیون عنصرهای کدام گروه‌های جدول دوره‌ای در آب دریا وجود دارند؟

پاسخ: گروه‌های 1 و 2

ب) مقدار کدام آنیون در آب دریا از دیگر آنیون‌ها بیشتر است؟
پاسخ: یون کلر C

پ) مقدار کدام کاتیون در آب دریا از دیگر کاتیون‌ها بیشتر است؟

پاسخ: یون سدیم +Na

ت) وجود انواع یون‌ها در آب دریا به دلیل انحلال نمک‌های گوناگون در آن است. نام و فرمول چند ترکیب شیمیایی دوتایی را بنویسید که انحلال آنها باعث ورود یون‌های کلرید و سدیم در آب دریا می‌شود.

پاسخ: NaBr , MgCl2 , CaCl2 , NaCl , ….

۴) اگرچه 75 درصد سطح زمین را آب پوشانده است، اما 50 درصد جمعیت جهان از کم آبی رنج می‌برند و 66 درصد از مردم جهان تا سال 2025 با کمبود آب روبه‌ رو خواهند شد. با توجه به شکل زیر دلیل کمبود آب برای مردم جهان را توضیح دهید.

پاسخ: با آن که قسمت عمده سطح زمین را آب پوشانده است، ولی تنها درصد کمی (معادل 0/65٪) از آن را آب شیرین و قابل شرب و کشاورزی تشکیل می دهد. به همین دلیل می گوییم آب مایعی کم یاب در عین فراوانی است.

همچنین بخوانید: جواب خود را بیازمایید صفحه ۸۲ شیمی دهم
و
جواب باهم بیندیشیم صفحه ۸۱ شیمی دهم

توجه: شما دانش آموز پایه دهم رشته های نظری ریاضی فیزیک و تجربی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب تمرینات و سوالات فصل های اول و دوم و سوم کتاب شیمی دهم متوسطه دوم ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله توضیح و جواب سوال های خودرابیازمایید صفحه ۸۷ فصل سوم شیمی دهم تجربی و ریاضی ؛ برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.