فناوری

جایگزین کردن منبع آب گرم با مبدل صفحه ای

آشنایی با مبدل حرارتی صفحه ای، ساختار مبدل حرارتی صفحه ای و مزایای آن

داشتن آب گرم جزء یکی از مهم ترین مواردی است که در هر خانه ای به آن اهمیت داده می شود. این روزها استفاده و جایگزین کردن منبع آب گرم بامبدل حرارتی صفحه ای کار را برای مردم بسیار راحت کرده، چرا که آن ها می توانند با نصب یک مبدل صفحه ای در هر ساعت از شبانه روز آب گرم داشته باشند.

مزایای مبدل حرارتی صفحه ای

گرمایش آب معمولا بیشترین انرژی را در یک خانه مصرف می کند. پیش تر به این موضوع اشاره کردیم که آب گرم جزء نیازهای اساسی انسان است چرا که برای شست وشو، گرم کردن آب استخر، آب آشامیدنی در مناطق سردسیر به این آب نیاز خواهیم داشت.

با توجه به نیاز بشر در این زمینه و ضروری بودن آن، داشتن یک مکانیسم گرمایشی که هزینه کمتری را برای خانواده ها ایجاد و کاملا مقرون به صرفه و علاوه بر آن نگهداری آسانی دارد، واجب و الزامی است.

معرفی منبع دوجداره و منبع کویل دار

آشنایی با مبدل حرارتی صفحه ای

حتما در فیزیک با اصل گرما، دما و انرژی آشنا شده اید، تا زمانی که اختلاف دما وجود داشته باشد، گرما هم از بین خواهد رفت. اما با استفاده از مبدل های حرارتی می توان این مشکل را حل کرد.

با استفاده از مبدل صفحه ای که یکی از انواع مبدل حرارتی است، گرما موجود در محیط از سطح عبور کرده و در نهایت محیط سرد و گرم را از یک دیگر جدا می کند. انتقال حرارت بین محیط ها وقتی اتفاق می افتد که:

 یا گرما از محیط همیشه گرم به سرد منتقل شود، اختلاف دما برای همیشه وجود داشته باشد و گرمایی که از دست می رود با مقدار گرمایی که در محیط سرد به دست می آید کاملا یکسان و برابر باشد.

اگر بخواهیم به یک تعریف کلی در مورد مبدل حرارتی صفحه ای برسیم، باید بدانید که این مبدل قطعه ای است که گرما را از رسانه ای به رسانه ای دیگر انتقال می دهد.

 آشنایی با مبدل حرارتی صفحه ای

ساختار مبدل حرارتی صفحه ای

مبدل حرارتی صفحه ای شامل صفحات موازی که روی هم قرار گرفته می باشد. این صفحات برای جریان سیالات ایجاد شده اند. سوراخ های ورودی و خروجی که در صفحه سیالات وجود دارند امکان انتقال جریان سرد و گرم را می دهند. مبدل ها درواقع کمک می کنند تا صفحه هم با سیالات داغ هم با سیالات سرد ارتباط داشته باشد.

توجه داشته باشید که اندازه صفحات از چند سانتی متر تا چند متر وجود دارد. با توجه به منطقه ای که گرم شدن آن مدنظرتان خواهد بود، صفحات در یک مبدل از ده تا چند صد متغییر خواهد بود.

مزایای مبدل حرارتی صفحه ای

  • انعطاف پذیر بودن مبدل های حرارتی صفحه ای باعث شده تا در صورت نیاز به راحتی اضافه، کم و مرتب شوند.
  • با توجه به اینکه این دستگاه واکنش سریع از خود نشان می دهد پس دما را نیز به راحتی کنترل می کند.
  • قیمت مبدل حرارتی صفحه ای معمولا مقرون به صرفه تر است.
  • مبدل صفحه ای معمولا 80 درصد فضای کمتری به نسبت مبدل های پوسته ای و لوله ای اشغال می کنند.

معرفی منبع دوجداره و منبع کویل دار

جایگزین کردن منبع آب گرم با مبدل صفحه ای به صرفه ترین راه امکان پذیر است. شاید تا به الان در مورد کاربرد منبع کویل دار نشنیده باشید، این مخزن جزء پرکاربردی ترین تجهیزات جهت تولید آب گرم می باشد. این مخازن به شکل استوانه ای و از جنس مسی تولید و ساخته می شوند.

این منبع به صورت دو جداره است و برای تامین آب گرم محیط های صنعتی بزرگ و ساختمان های مسکونی نیز کاربرد بسیاری دارد.

ساختار مبدل حرارتی صفحه ای

مزایای جا به جا کردن منبع دوجداره و منبع کویل دار با منبع حرارتی

با توجه به اینکه این مخازن و منابع با قطعات و تجهیزات مختلفی تولید می شوند، استفاده از هر یک از آن ها مزیت های متنوعی دارد. به عنوان مثال:

  • تمیز کردن و شستن این مخازن راحت تر است.
  • تعمیر راحت و آسان مخزن ها با توجه به اینکه تنها یک مخزن دارد.
  • هدر نرفتن حرارت به دلیل وجود لوله های مسی در داخل مخزن
  • وجود مخزن های ایستاده و افقی و استفاده از آن در محیط های مختلف در ابعاد متنوع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *