فناوری

بیت ریت چیست و در فناوری Bitrate چه کابردهایی دارد؟

مفهوم بیت ریت و Bit Rate در ویدیو و صدا و فیلم چه کاربرد هایی دارند؟

بیت ریت چیست : فاکتورهای مهمی در تعیین میزان سرعت فایل دانلودی، حجم فایل‌های ویدیویی و سرعت پردازش هارد دیسک شما اثر دارد و می‌تواند باعث افزایش یا کاهش این سرعت گردد که باید آن‌ها را به خوبی بشناسید. یکی از این عوامل بیت ریت است که اثر قابل‌توجه‌ای دارد. در ادامه این مقاله سایت ماگرتا در مورد تعریف بیت ریت در کاربردهای مختلف بیشتر  صحبت می‌کنیم و اثرات آن‌ها توضیح می‌دهیم تا بتوانید به خوبی این عامل را بشناسید. با فناوری ماگرتا همراه باشید.

بیت ریت چیست
بیت ریت چیست

بیت ریت چیست؟

معنی این کلمه بستگی به مورد استفاده آن دارد، ولی به طور عمومی در اینترنت به میزان حجم دیتایی گفته می‌شود که در یک زمان از یک سیستم کامپیوتری به یک سیستم کامپیوتری دیگر منتقل می‌گردد. واحد رایج و عمومی بیت ریت، کیلوبایت بر ثانیه، بیت بر ثانیه و مگا بیت بر ثانیه است و معمولا عدد آن همراه با این واحد‌ها بیان می‌گردد.

مگابیت بر ثانیه به این معنی است که در هر ثانیه، یک مگابایت اطلاعات از کامپیوتر شخصی یا لب‌تاب انتقال داده می‌شود و حجم دیتای مصرفی شما به این میزان می‌باشد. برای محاسبه بیت ریت به طور معمول، میزان حجم دیتای انتقال یافته را بر زمان مصرفی انتقال تقسیم می‌کنند و عدد آن را به دست می‌آورند.
به طور کلی هرچه میزان بیت ریت کم‌تر باشد، میزان فشار وارد شده به سیستم کامپیوتری کم‌تر است و عمر آن سخت‌افزار به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد. اما هرچه بیت ریت بالاتر باشد، به معنی این است که شما می‌توانید فیلم‌های باکیفیت بالا را به صورت آنلاین تماشا کنید، بدون لگ یا تاخیر آنلاین بازی کنید و با سرعت بالاتر فایل‌های خودتان را دانلود کنید.

بیت ریت علاوه بر اینترنت در مورد فیلم‌ها و صداها نیز کاربرد دارد و در آن‌جا به معنی میزان دیتاها و فیلم‌هایی که ذخیره می‌شوند، گفته می‌شود و معنی متفاوتی از قبل دارد. هر چخ بیت ریت صداها و فیلم‌های گرفته شده یا ضبط شده بالاتر باشد، کیفیت آن فیلم بسیار بالاتر است و دارای ارزش بیشتری از نظر فنی می‌باشد.

به طور مثال موسیقی با بیت ریت سیصد و بیست از کیفیت صدای بسیار بالاتری نسبت به موسیقی با بیت ریت صد و بیست و هشت برخوردار است و شما می‌توانید با گوش دادن آن احساس لذت بیشتری ببرید.

بیت ریت در استریم
بیت ریت در استریم

معنی بیت ریت ( Bit Rate ) با تعریف دیگر

اگر شما به عنوان یک کاربر حرفه ای در حوزه ی فیلم و سریال فعالیت داشته باشین احتمالا به کلمه ی بیت ریت برخورد کردین و دوست دارین بدونید که این Bit Rate چی میتونه باشه؛ در این مقاله همراه ماگرتا باشید تا به بررسی کامل بیت ریت بپردازیم.

میزان داده ای که در یک زمان مشخصی منتقل میشود را بیت ریت میگویند. البته بستگی به مورد استفاده ی آن هم دارد چون ما بیت ریت صدا ، تصویر و… رو تعریف میکنیم و یقینا این فایل ها با همدیگه متفاوت هستن.

واحد های رایج بیت ریت

وابسته به مورد آن از واحد هایی استفاده میشود اما سه واحد زیر بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند:

  • Bps
  • Kbps
  • Mbps

اگر به سه واحد بالا توجه کنید متوجه خواهید شد که دو حرف همه ی آن ها مشترک بوده، یعنی ps که مخفف دو کلمه ی per second میباشد.

اگر بخواهیم دقیقا سه واحد رو بررسی کنیم به ترتیب به این صورت گفته میشوند :

  • بیت در ثانیه
  • کیلوبیت در ثانیه
  • مگابیت در ثانیه

با این تفاسیر اگر به ما بگویند 5 Mbps یعنی چی ؟ یعنی در هر ثانیه 5 مگابیت دیتا منتقل میشود.

معنی بیت ریت در هاردهای HDD و SSD به چه معنی است؟

معنی بیت ریت در این نوع هاردها به معنی تخمین تقریبی سرعت خواندن فایل‌های مختلف بر روی هارد دیسک‌ها دارد که می‌تواند در پردازش اطلاعات آن‌ها اثر قابل توجه‌ای بگذارد. به طور معمول بیت ریت هاردهای SSD از هاردهای HDD بسیار بیشتر است و همین مورد باعث می‌شود تا کامپیوترهایی که دارای این نوع هارد هستند، از سرعت پردازش بسیار بالاتری برخوردار باشند و سریع‌تر بالاتر بیایند.

راهنمای تعیین بیت ریت

بیت ریت در اینترنت

طبق توضیحی که در بالا داشتیم تصور کنید که شما در حال تماشای یک ویدیو هستید و دائما در حال دریافت اطلاعات هستید؛  با بیت ریت بالاتر سرعت دانلود فایل های شما بیشتر است و شما میتونید که فیلم ها رو با کیفیت بالایی استریم کنید و عکس این عمل هم ممکن است اتفاق بیافتد، یعنی اگر بیت ریت شما پایین تر باشد ممکن است در بازی های آنلاین به تاخیر برخورد کنید و یا فایل های حجیم رو با زمان طولانی تری دانلود کنید.

برای استریم باید حتما به این نکته توجه کنید که بیت ریت انتخابی شما باید کمتر از سرعت اینترنت تون باشه تا بتونید بدون مشکل کار خودتون رو انجام بدین.

بیت ریت استریم های فیلم و سریال

در لیست زیر ما برای شما لیستی از استریم های پخش آنلاین فیلم و سریال رو آماده کردیم و بیت ریت های اون هارو برای شما قرار دادیم:

Apple Tv + : BITRATE 4K : 26 Mbit/s – BITRATE 1080p : 8.84 Mbit/s – BITRATE 720p : 2.56 Mbit/s

Disney + : BITRATE 4K : 16.59 Mbit/s – BITRATE 1080p : 7.42 Mbit/s – BITRATE 720p : 4.42 Mbit/s

Netflix : BITRATE 4K : 16.64 Mbit/s – BITRATE 1080p : 6.44 Mbit/s – BITRATE 720p : 3.06 Mbit/s

Video Premium : BITRATE 4K : 10.02 Mbit/s – BITRATE 1080p : 5.12 Mbit/s – BITRATE 720p : 3.18 Mbit/s

HBO : BITRATE 1080p : 3.75 Mbit/s – BITRATE 720p : 2.55 Mbit/s

در لیست استریم های بالا استریم پخش آنلاین Apple Tv + در دو کیفیت 4k و 1080p و استریم Disney + در کیفیت 720p دارای بیت ریت بالاتری است. یعنی شما اگر در استریم Apple Tv + فیلم یا سریالی رو با کیفیت 4k بصورت استریم ببینید باید سرعت اینترنت شما بیشتر از بیت ریت اون یعنی 26 Mbit/s باشه و تقریبا به ازای هر ثانیه 26 مگابایت اینترنت از شما کسر خواهد شد.

بیت ریت در فیلم و صدا

در این قسمت قصد داریم که بیت ریت فیلم و سریال رو معرفی کنیم ولی صدا میتونه خیلی راحت تر به ما معنای بیت ریت رو القا کنه، بصورتی که شما در سایت های دانلود آهنگ معمولا دو بیت ریت 320 و 128 رو در بخش دانلود خواهید دید و همانطور که میدونید آهنگ با بیت ریت 320 دارای کیفیت بهتری است.

البته ما نمیتونیم که بیت ریت رو یک عامل مناسب برای انتخاب کیفیت بهتر و بالاتر بدونیم. این مورد رو در انتخاب فیلم ها خواهید دید.

حالا اگر بخواهیم بیت ریت فیلم رو بررسی کنیم باید بگیم که در یک رزولوشن برابر، فیلم با بیت ریت بالاتر دارای کیفیت بهتری میباشد. البته اگر شما از یک فایل با بیت ریت بالا استفاده کنید ممکن است که فشار زیادی به سخت افزار شما وارد شود. مثلا ممکن است که شما فیلمی رو دریافت کردین و بعد از اجرای اون متوجه میشین که ناهماهنگی های به وجود میاید و یا فیلم کلا پخش نمیشود؛ این به این معناست که سخت افزار شما قدرت پردازش این مقدار از بیت ریت رو نداره و باید فیلم رو با بیت ریت پایین تری دریافت کنید.

در فایل های تصویری ( با رزولوشن برابر ) هر چه بیت ریت پایین تر باشد یجورایی میشه گفت که تصویر مات تر خواهد شد و کیفیت مطلوبی رو به شما ارائه نخواهد داد.

بیت ریت فرمت های صوتی

کاربران معمولی که دنبال کیفیت های بالا نیستن معمولا فقط با فرمت Mp3 آشنا هستن و شاید تصور کنن که بالاترین کیفیت ممکن رو این فرمت داره. در ادامه ما به ترتیب 7 فرمت صوتی رو برای شما آماده کردیم تا بتونید انتخاب بهترین داشته باشید:

MP3  : 128 Kbps
Dolby Digital : 448  Kbps
DTS : 2 mbps
Dolby Digital Plus : 6 mbps
DTS HD : 6 mbps
Dolby True HD : 18 mbps
DTS HD Master Audio : 25 mbps

پس اگر بخواهیم یک فرمت صوتی با کیفیت فوق العاده رو داشته باشیم باید از فرمت آخری یعنی DTS HD Master Audio استفاده کنیم. ( البته نکته ای که باید به اون اشاره کرد این است که این فرمت به این راحتی ها و برای هر چیزی پیدا نخواهد شد و دسترسی به آن آسان نیست )

بیت ریت را به خوبی بشناسید

بیت ریت مفهومی است که دارای کاربردهای فراوان می‌باشد. ما در این مقاله سایت ماگرتا سعی کردیم، تعاریف و مفاهیم مختلف آن را در کاربردهای مختلف توضیح دهیم تا شما بتوانید به خوبی با بیت ریت آشنا شوید. در قسمت نظرات به ما بگویید که آیا با مفهوم بیت ریت آشنا بوده‌اید یا نه؟

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *