زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق در مورد زندگی شهید مهدی باکری ❤️ خصوصیات اخلاقی و وصیت نامه

بهترین مقاله درباره شهید مهدی باکری برای دانش آموزان کلاسی و تمامی پایه ها

تحقیق درباره شهید مهدی باکری: در این نوشتار از بخش تحقیق ماگرتا می‌خواهیم درباره شهید مهدی باکری مطالبی را ارائه بدهیم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

تحقیق پیشنهادی : تحقیق درباره شهید نواب صفوی

تحقیق درباره شهید مهدی باکری

زندگینامه مهدی باکری

مهدی باکری در سال ۱۳۳۳ هجری شمسی در شهرستان میاندوآب چشم به جهان گشود، او در دوران کودکی مادر خود را از دست داد، مهدی باکری تحصیلات ابتدایی و متوسطه خود را در شهر ارومیه به پایان رساند و همزمان با شهادت برادرش علی باکری به دست ساواک وارد جریانات سیاسی شد.

و پس از اخذ دیپلم به دانشگاه راه پیدا کرد و در رشته مهندسی مکانیک در شهر تبریز مشغول به تحصیل شد و از ابتدای ورود به دانشگاه از مبارزان بود.

نقش شهید باکری در دفاع مقدس

شهید باکری در عملیات فتح المبین به عنوان معاون تیپ نجف اشرف بسیار تاثیرگذار بود، در این عملیات یکی از گردان‌ها در محاصره قرار گرفته بود که او به تعدادی نیرو آن محاصره را شکستند.

و در عملیات بیت المقدس از ناحیه کمر زخمی شد، اما همچنان در پشت جبهه با بی سیم نیروها را هدایت کرد، همچنین در عملیات رمضان با سمت فرماندهی تیپ عاشورا مجروح شد اما با هر نوبت مجروحیت مصمم در پشت جبهه‌ها حضور پیدا کرد و بدون احساس خستگی برای تجهیز، سازماندهی، هدایت نیروها بسیار تلاش کرد.

نحوه شهادت شهید مهدی باکری

پانزده روز قبل از عملیات بدر به مشهد مقدس سفر کرد و در محضر علی موسی الرضا دعا کرد که خدا به او توفیق شهادت بدهد، سرانجام این فرد بزرگوار در تاریخ ۲۵ اسفند ۱۳۶۳ به درجه شهادت نائل شد.

بخشی از خاطرات دیگران درباره شهید مهدی باکری

همان روز اول آشنایی در صحبت با آقا مهدی دریافتم که رفتنی است، اما دوست نداشتم این دریافتم را باور کنم . شاید مصلحت خدا بود که چند صباحی خدمتگزارش باشم تا هدایت شوم .زندگیکردن با افرادی مثل آقا مهدی سختی دارد ؛ سختی‌ها کشیدم: از این شهر به آن شهر سفر کردم، نگران و مضطرب بودم ؛ اما بهترین دوران زندگی ام در کنار ایشان بود.

زندگی با آقا مهدی خیلی شیرین بود . آقا مهدی، ‌مهربان و شوخ طبع بود . وقتی به خانه می‌آمد، آنچنان می‌گفت و می‌خندید که در روزهای سفرش با خاطره‌های حضورش شاد بودم . آقا مهدی فردی مقید به مسائل شرعی، واجبات، مستحبات و مسائل بیت المال بود . یک بار خودکاری از میان وسایلش برداشتم که بنویسم . وقتی متوجه شد نگذاشت با آن بنویسم .

گفت « خودکار مال من نیست . مال بیت المال است . »

گفتم: « می‌خواستم دو، سه کلمه بنویسم! »

گفت: «‌اشکال دارد! »

حضرت امام خمینی (ره) بعد از شهادت مهدی فرموده است: خداوند شهید اسلام (مهدی باکری) را رحمت کند.

مقام معظم رهبری نیز در خصوص شهید مهدی باکری فرموده است: شهید باکری یکی از همین جوان هاست، من آن شهید را قبل از انقلاب از نزدیک می‌شناختم. این جوان مومن و صالحمشهدپیش من آمد، حق او بود که بعد از انقلاب یکی از سرداران این انقلاب بشود، چون صادق و مخلص بود و حق او بود که شهید بشود.

حجت الاسلام والمسلمین شهید محلاتی در مورد شهید باکری گفته است:

وی نمونه و مظهر غضب خدا در برابر دشمنان خدا و اسلام بود. خشم و خروشش فقط و فقط برای دشمنان بود و به عنوان فرمانده‌ای باتقوا، الگوی رافت ومحبتدر برخورد با زیردستان بود.

تحقیقات پیشنهادی : تحقیق درباره شهید مصطفی احمدی روشن
و
تحقیق درباره سردار شهید حسن طهرانی مقدم
و
تحقیق درباره شهید ابراهیم هادی

کلام آخر: به پایان تحقیق درباره شهید مهدی باکری رسیدیم منتظر نظرات شما در بخش دیدگاه شما هستیم.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

‫2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =