ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا در مورد همدان ⚡️ انشا درباره آداب رسوم و جاهای دیدنی همدان

متن انشاء درباره تمدن و تاریخچه شهر همدان ایران با مقدمه و نتیجه گیری

انشا در مورد شهر همدان و جاهای دیدنی آن ؛ همدان یکی از شهرهای کوهستانی و در غرب کشور است که در انتهای کوه الوند قرار دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر با بخش انشا ماگرتا همراه شوید.

مطلب پیشنهادی: انشا در مورد پارک محله ما

انشا در مورد همدان

انشا در مورد تاریخچه شهر همدان

مقدمه: نام قدیمی این شهر هگمتانه بوده و یکی از شهرهای مهم در ادوار مختلف بوده و تاریخ پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. گفته شده که نخستین اقوام مهاجر آریایی به این شهر رسیده اند و سکنی گزیده اند. این شهر تاریخی پایتخت ییلاقی یا تابستانی شاهان هخامنشی و اشکانی هم بوده است.

بدنه: همدان شهر باباطاهر و آرامگاه جاوید بوعلی سیناست. مردی بزرگ و دانشمند و پزشکی حاذق که در دوران زندگی پربارش توانست بسیاری از بیماران از جمله امیر سامانی را درمان کند. همدان درحال حاضر به عنوان قطب اقتصادی و ارزش و اعتبار در منطقه غرب بوده و از دیرباز ارزش خود را حفظ کرده است. این شهر دارای ظاهری جذاب و دوست داشتنی است که میدان وسط شهر در دوران پهلوی بازسازی شده و در حال حاضر هم پابرجاست.

این شهر دارای مناطق دیدنی و تفریحی زیادی است که غار زیبای علی صدر در 70 کیلومتری این شهر قرار داشته و در حالی که از نمای بیرون فقط یک تپه دیده می شود، دنیای عجیبی در خود دارد و بسیار زیباست. شهر همدان محل تولد شاعر و عارف بزرگ بابا طاهر عریان هم هست که شعر معروفش این است:

ز دست دیده و دل هر دو فریاد
که هرچه دیده بیند دل کند یاد
بسازم خنجری نیشش ز پولاد
زنم بر دیده تا دل گردد آزاد

همدان یکی از شهرهای بزرگ است که محصولاتی چون ، سرامیک و سفال، فرش و گلیم، گرد، شیره انگور، کماج و ارده حلوا دارد. این شهر دارای تفرجگاه های بزرگی چون عباس آباد دارد که هرسال پذیرای مهمان و گردشگران زیادی است.

نتیجه گیری: همدان یک شهر بزرگ و تاریخی است که بر ما خانواده های ایرانی واجب است که به این مناطق و شهرهای بزرگ سفر کرده و از نزدیک با فرهنگ و تاریخ غنی کشورمان آشنا شویم.

متن انشا درباره فرهنگ، تاریخ و غذاهای محلی همدان

مقدمه: همدان شهری کوهستانی در غرب ایران است و به لاله جین مرکز سفال ایران نزدیک است. دوست دارم به این شهر بروم و با ابن سینا و باباطاهر سخن بگویم. در عباس آباد و هگمتانه دوری بزنم و یادگارهای تاریخی را ببینم و کوله باری دانش و اندوخته بردارم و بیاورم.

بدنه: سلام بر همدان شهر روزهای سخت تاریخ و شهر باستانی و پر از حرف، از دوران مادها تا کنون، سلام بر هنر دستی و سفال زیبایش که عاشق دیدار آن شهر پر از هنر هستم. میدان بزرگ و درخت های گردوی کهنسال که دست یک نفر به دورش نمی رسد. شهری که تاریخ اشکانی و ساسانی را می داند. شهری که نخستین مرکز اقامت اجداد مان بوده است. این شهر اولین پایتخت حکومت ساسانی بوده و ب همین دلیل یکی از شش شهر تاریخی و فرهنگی ایران محسوب می شود. همدان شهری پر از ناگفته هایی که مسافران بیستون با خود برده اند.

در سال 1385 مجلس شورای اسلامی این شهر را مرکز تاریخ و تمدن ایران نام نهاند. شیرسنگی موجود در همدان متعلق به دوره اشکانی یکی از بزرگترین آثار برجای مانده از اشکانی است. موزه داخل همدان خود بهترین نمونه از فرهنگ و تاریخ غنی این شهر است. کتیبه هگمتانه نوعی دیگر از یادگار های تاریخ ماست که تا به امروز نگاه داشته شده است. شهری فرهنگی و تاریخی و مرکز هنر دستی و پر از رویدادهای تاریخی، شهری که بوعلی سینا روزهای آخر عمر خویش را در آنجا سپری کرد و مهمان جاودانش شد. هنر فرش همدان هم بی نظیر است و پشم بیشتری در آن به کار می رود.

غذاهای محلی مانند آبگوشت بزباش، کاچی. آبگوشت فلفلی را می توان نام برد. بانوانی هنرمند که در تهیه انواع غذاهای محلی و غیر محلی زبر دست هستند و بیش از 100 نوع ترشی را هر ساله تهیه می کنند. شهری در دل کوه و در میان برف و باران زمستان دارای بهارانی دیر هنگام بوده و در آن زندگی به رنگ جذاب بهار است. شهر سفال و هنر و عشق، کوره های داغ سفال که عشق و هنر را در هم می آمیزند و با رنگ های آبی و فیروزه ای و سرخ و سفید به دست مردم می دادند و خاطره می ساختند برایشان.

نتیجه گیری: همه جای ایران سرای من است. شهر همدان که دارای تاریخی قوی و تمدنی عظیم است یکی از بزرگترین مراکز تفریحی و توریستی است که ما مردم ایران باید برای شناخت فرهنگ و تمدن خویش باید به این مراکز سفر کنیم و بشناسیم. شیر سنگی و تاریخش را، هگمتانه و داستانش را، بوعلی و روزکارش را، همه را خوب بدانیم و بشناسیم.

انشاهای پیشنهادی:
انشا در مورد جاهای دیدنی ایران
و
انشا گزارش بازدید از یک مکان تاریخی

☑️ به پایان متن های انشا در مورد شهر همدان ایران رسیدیم، اگر شما نیز دیدگاهی درباره این شهر تاریخی دارید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.