ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا در مورد چرا باید از طبیعت مراقبت کنیم

انشاء با موضوع چرا باید از طبیعت و درختان مراقبت و حفاظت کنیم؟

انشا در مورد چرا باید از طبیعت مراقبت کنیم پایه پنجم: صدای چشمه سار زیباست و آواز پرندگان دلنواز ، سایه درخت در تابستان خنک و دلپذیر، وظیفه هر انسانی مراقبت از این نعمت های بیکران است. در ادامه با بخش انشا ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: انشا در مورد فصل بهار

انشا در مورد چرا باید از طبیعت مراقبت کنیم

انشا اول – در مورد چرا باید از طبیعت مراقبت کنیم

مقدمه: هر انسانی برای زنده ماندن نیاز به اکسیژن دارد که از طریق درختان و فضای سبز تامین می گردد. درختان دی اکسید کربن موجود در هوا را گرفته و به جای آن اکسیژن سالم پس می دهند. آب مایه حیات است . یعنی اگر روزی در کره زمین آب وجود نداشته باشد، تمام موجودات و سرسبزی و شادابی از بین رفته و دنیا به یک دشت سوخته و بی ارزش تبدیل خواهد شد. آرد که نان از آن تولید می گردد، از گندم به دست می آید و گندم برای روییدن به آب نیاز دارد. پس مراقبت از طبیعت نگه داری از خود و خانواده و اطرافیانمان است.

بدنه: مراقبت از درختان، جنگل، مراتع، دریاها، کوه و دشت و رودخانه ها مانند نگه داری از لوازم شخصی ضروری و لازم است. اگر درخت را نادیده بگیرید، اکسیژن کم خواهد آمد. اگر در دریاها آشغال و زباله بریزید، ماهی ها عمرشان کوتاه می شود. اگر در جنگل آتش روشن کنید و نیم سوخته رهایش کنید، کل درختان خواهند سوخت. اگر آب رود را آلوده کنید، مراتع و دشت دیگر سرسبز نخواهند شد.

اگر به موجوداتی مانند پرندگان آزار برسانید ، نسل پرندگان و جانوران کم شده و بسیاری از افت ها در طبیعت پدید خواهد آمد. هرگاه به طبیعت می روید با خود کیسه زباله ببرید. اگر در حوالی رود و دریا نشستید از ریختن خاکستر سوخته و یا روغن سوخته در داخل آب خود داری کنید. هیچ موجود زنده ای را مورد آزار و اذیت قرار ندهید. در روز درختکاری از پدر یا خانواده خود درخواست کنید که به هم درختی را بکارید. گلهای درختان و پارک و محیط های زیبا را نچینید. درخت و گل و بلبل را مانند اعضای خانواده خویش دوست بدارید.

نتیجه گیری: نگه داری از درخت و طبیعت و جنگل و رود و دریا موجب شادابی زندگی شده و انسان ها را سرسبز نگه می دارد. بر هر فردی که از طبیعت استفاده می کند واجب و ضروری است که مانند اموال شخصی خودش از طبیعت و هر آنچه که در آن وجود دارد، مراقبت نماید. اگر روزی آب و درخت نباشد، انتهای کار دنیاست، پس از آنها خوب و دقیق مراقبت کنید تا به دست آیندگان هم برسد.

انشا دوم – چگونه از درختان و طبیعت محافظت کنیم

مقدمه: نم نم باران را دیده‌اید، صدای یک آبشار را در فصل بهار شنیده‌اید، بر همه وظیفه است تا از این عجایب خلقت خوب و به دقت نگه داری کنند. هر بار که حوصله مان سر می رود، هربار که دلتنگ می شویم، هر روز جمعه و تعطیل کوله بار بسته و به کوه و کمر می رویم . این نعمت رایگان الهی که هیچ بهایی برایش نمی پردازیم. درختان سر به فلک کشیده، زلال چشمه و دریای مواج و آبی ، صدای خوش قناری و بلبل، بر روی شن ساحل راه می رویم و پایمان لطافت بی اندازه را حس می کند. حال وظیفه ما در مقابل این فراوانی نعمت چیست.

بدنه: انگار با تابش نور خورشید به پنجره از خواب بیدار می شویم، صدای یک گنجشک برروی درخت، رقص زیبای برگها بر روی شاخه ، خنکای سایه بید مجنون و آواز زیبای پرندگان مهاجر، این همه نعمت زیبا و فراوان را بی هزینه استفاده می کنیم. اما وظیفه هر انسانی است که از درختان مانند جسم و روح خودش مراقبت کند. پرندگان و گنجشگ ها را سنگ نزنیم و آشیانه شان را خراب نکنیم.

رودها را قدر بدانیم و آبشان را آلوده نکنیم. در سواحل که نشستیم و لذت بردیم، به هنگام رفتن زباله و پس مانده ها را در دریا نریزیم. شاخه های درخت را دست خود بدانیم و بر روی تنه درخت حکاکی نکنیم. خاک منبع تغذیه تمامی موجودات است از ریختن زباله های شیمیایی روی خاک خود داری کنیم تا گرسنه نمانیم. بسیاری از گونه های جانوری در حال از بین رفتن هستند، هیچگاه آنها را مورد آزار و اذیت خود قرار ندهیم. طبیعت نعمت بی مظایقه و بخشنده ای است، به پاس بخشندگی اش کمی با طبیعت مهربان باشیم.

نتیجه گیری: مراقبت از طبیعت نگه داری از خودمان است. گذشتگان ما به خوبی از آن محافظت کردند تا به دست ما رسید، پس ما هم باید بر وظیفه انسانی خویش عمل کرده و برای آیندگان نیز حفظ کنیم. گاهی بک لیوان آب موجب نجات چند نفر می شود، آب را هدر ندهیم. درخت را و جنگل را رود و دریا را، کوه و کمر را از جسم و روح خود بدانیم و عزیزشان داریم تا زندگی شاد و با احساسی داشته باشیم.

همچنین بخوانید:‌
انشا درباره آسمان شب
و
انشا در مورد یک روز برفی

☑️ به پایان انشا در مورد چرا باید از طبیعت مراقبت کنیم رسیدیم. برای درج دیدگاه می توانید از بخش نظرات در انتهای همین مطلب استفاده نمایید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.