ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل غوره نشده مویز شده ✳️ + انشا و بازآفرینی

ریشه و مفهوم حکایت «غوره نشده مویز شده» به همراه انشایی در مورد آن

معنی ضرب المثل غوره نشده مویز شده : بیشتر این اصطلاح را به افرادی نسبت می‌دهد که سریع می‌خواهند به نتیجه برسند و به قول معروف راه صد ساله را یک شبه طی کنند.

کسانی که هیچ تجربه خاصی در مورد بعضی کارها ندارند و اگر جمعی باشد که در آن کار آگاهی به جا دارند نظر می‌دهند که در آن زمان این ضرب المثل کاربردی است. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل زیر کاسه نیم کاسه ای است

معنی ضرب المثل غوره نشده مویز شده

معنی ضرب المثل غوره نشده مویز شده

در واقع باید در هر موردی یا کاری تجربه لازم را کسب کرد تا ناپختگی در آن موضوعات نداشته باشیم. به هر حال انسان هر چقدر در هر زمینه ای دانش کسب کند، باز هم کم است و دانش بسیار اصلا ضرری نخواهد داشت. پس اگر فردی را دیدید که هم جوان است هم نادان و آنگونه که باید پخته نیست.

هر کاری را هم که به او بسپارید باز هم ناپخته عمل می‌کند؛ چرا که تجربه لازم را ندارد و حتما باید سعی کند علم و دانشش را بالا ببرد و هم از تجربه دیگران استفاده کند و به تجربه خودش اضافه کند. اینگونه موفقیت آن فرد در خیلی کارها حتمی خواهد بود.

داستان حکایت غوره نشده مویز شده

در زمان های گذشته روزی ملک الشعرای بهار شاعر معروف در محفلی نشسته بودند و کسانی که در آن جا شاهد بودند برای آزمایش او چهار کلمه را انتخاب کردند تا وی با آن ۴ کلمه شعری بسازد.

کلماتی که انتخاب کردند شامل: خروس و انگور و درفش و سنگ بود.

ملک الشعرای بهار گفت:
برخاست خروس صبح بر خیز ای دوست
خون دل انگور فکن در رگ و پوست
عشق من و تو صحبت مشت است و درفش
جور دل تو صحبت سنگ است و سبوست

جوانی در مجلس حاضر که تجربه ی لازم را نداشت گفت این کلمات از قبل انتخاب شده بودند و قبول نیست. اگر راست می‌گویی من چهار کلمه انتخاب می‌کنم آن وقت شما آن ها را در یک شعر بیاورید.

کلماتی که انتخاب کرد شامل: آئینه و اره و کفش و غوره بود.

این کلمات به طور قطعی به سختی در قالب شعر جای می‌گیرد اما ملک الشعرا شعر را اینگونه بیان کرد:

چون آینه نور خیز گشتی احسنت
چون اره به خلق تیز گشتی احسنت
در کفش ادیبان جهان کردی پای
غوره نشده مویز گشتی احسنت

از آن زمان وقتی ملک الشعرا این کلمات را به این شکل بیان کرد غوره نشده مویز شده به صورت ضرب المثل در بین مردم رواج پیدا کرد.

انشا با موضوع ضرب المثل غوره نشده مویز شده

مقدمه: علم بیشتر به همه انسان‌ها کمک می‌کند تا در هر زمینه‌ای موفق شوند یا حداقل امکان تجربیات بیش از اندازه را کسب کنند تا به نتیجه درست برسند.

بدنه: باید بدانید سختی که می‌کشید برای انجام دادن هر کاری نتیجه اش تجربه و دانش بالای شما است. وقتی فردی از نظر عقلی آن طور که باید کامل نشده، بهترین کار آموزش دادن او است؛ چرا که این ضرب المثل به درستی می‌گوید نمی‌شود غوره نشده مویز شد.

یعنی تا تجربه و اطلاعات درست را کسب نکرده اید، سریع اظهار نظر نکنید و اول دانش و تجربه خود را بالا ببرید و بعد تجزیه و تحلیل کنید.

نتیجه: بهتر است برای هر موفقیتی تلاش کنید و با نادانی کاری را پیش نبرید؛ علم و دانش بیشتر به شما در هر زمینه ای کمک می‌کند.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل دندان روی جگر گذاشتن
و
معنی ضرب المثل دم خود را روی کول گذاشتن

☑️ به پایان معنی ضرب المثل غوره نشده مویز شده رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *