سبک زندگی

جواب فعالیت های درس اول دینی یازدهم تجربی و ریاضی

گام به گام پاسخ نامه و حل پرسش های تدبر در قرآن ، فعالیت کلاسی ، تکمیل کنید و اندیشه و تحقیق صفحه 14 ، 15 ، 16 و 18 درس 1 اول کتاب دین و زندگی یازدهم تجربی و ریاضی

جواب فعالیت های درس اول دینی یازدهم ؛ در این مقاله پاسخ و جواب سوالات تدبر در قرآن صفحه ۱۴ ، فعالیت کلاسی صفحه ۱۵ ، تکمیل کنید صفحه ۱۶ و اندیشه و تحقیق صفحه ۱۸ درس ۱ اول هدایت الهی کتاب دین و زندگی ۲ رشته ریاضی و تجربی متوسطه دوم را قرار دادیم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: طاغوت چیست و چه معنی و مفهومی دارد دینی یازدهم

جواب فعالیت های درس اول دینی یازدهم تجربی و ریاضی
جواب فعالیت های درس اول دینی یازدهم تجربی و ریاضی

جواب تدبر در قرآن صفحه 14 درس اول دینی یازدهم

در آیات سورهٔ عصر تدبر کنید و با کمک دوستان خود، به سؤالات پاسخ دهید:

بِسمِ اللّٰهِ الرَّحمٰنِ الرَّحیمِ
و العَصرِ، اِنَّ الاِنسانَ لَفی خُسرٍ، اِلَّا الَّذینَ آمَنوا وَ عَمِلُوا الصّالِحاتِ وَ تَواصَوا بِالحَقِّ وَ تَواصَوا بِالصَّبرِ

۱) خداوند در این سوره به چه چیزی سوگند خورده است؟ چرا؟

پاسخ: به زمان (عصر روزگار) سوگند خورده است چون زمان فرصتی برای تفکر و اندیشیدن انسان هاست و با همین تفکر صحیح است که می توانند بهترین تصمیم را برای تکامل و سعادت خود اتخاذ کنند. چون عمر انسان یکبار تکرار می شود.

۲) چه خسارتی انسان را تهدید می کند؟

پاسخ: گذر عمر و عدم استفاده صحیح از وقت برای انجام اعمالی که انسان را به سعادت می رساند و اتلاف سرمایه که همان وقت می باشد.

۳) چه کسانی دچار خسران نمی شوند؟

پاسخ: ۱) کسانی که به خداوند و روز قیامت ایمان دارند ۲) کسانی که اعمال صالح انجام می دهند ۳) کسانی که یکدیگر را به دستی و راستی و پایداری در دین سفارش کردند.

پاسخ فعالیت کلاسی صفحه 15 درس اول دینی یازدهم

با توجه به توضیحات، بررسی کنید که
الف) آیا عقل انسان به تنهایی می تواند به این سؤال های اساسی پاسخ کامل و جامع دهد‌؟ چرا؟

پاسخ: خیر، چون عقل انسان تسلط کامل بر امور پیرامون خود ندارد و اطلاعات ناقص و گاه نادرست دارد، و نمی تواند به نیازهای اساسی و برتر پاسخ کامل و جامع بدهد.

ب) آیا انسان به تنهایی می تواند مسیر سعادت را طراحی کند؟ چرا؟

پاسخ: خیر، زیرا انسان از خلقت خود، جایگاه خود در نظام هستی، ابعاد دقیق و ظریف روحی و جسم خود و نیز زندگی فردی و اجتماعی و سرنوشت پس از مرگ خود آگاهی کامل ندارد.

جواب تکمیل کنید صفحه 16 درس اول دین و زندگی یازدهم

اگر خداوند به سؤال های اساسی انسان پاسخ ندهد و او را رها کند، انسان در قیامت می تواند بگوید: پاسخ: خداوندا از یک سو مرا نیازمند آفریدی و از طرف دیگر راهی برای رسیدن به نیازها و پاسخ ها مطرح نکردی.

خداوند، در قرآن کریم دربارهٔ تمام و کامل شدن حجت الهی با فرستادن انبیا فرموده است:
رُسُلًا مُبَشِّرینَ وَ مُنذِرینَ لِئَلّا یَکونَ لِلنّاسِ عَلَی اللّٰهِ حُجَّةٌ بَعدَ الرُّسُلِ ….

رسولانی (را فرستاد که) بشارت دهنده و بیم دهنده باشند، تا بعد از آمدن پیامبران، برای مردم در مقابل خداوند، دستاویز و دلیلی نباشد…

خداوند با فرستادن پیامبران راِه بهانه جویی انسان ها را بسته است و حجت را بر بندگان تمام کرده است.

جواب سوال های اندیشه و تحقیق صفحه 18 درس اول دینی یازدهم

۱) آیا انسان می تواند پاسخ دادن به نیازهای برتر را نادیده بگیرد و براساس ضرب المثل «هرچه پیش آید خوش آید» رفتار کند؟ چرا؟

پاسخ: خیر، زیرا نیازهای برتر ناشی از سرمایه های خاصی مانند تفکر و انتخابی است که خداوند در اختیار انسان قرار داده است و انسان در صورتی می تواند این نیازها را برآورده کند که از این سرمایه ها بهره ببرد و به پاسخ آن بیندیشد و روش صحیح را انتخاب کند.

۲) آیا می توانیم پاسخ به نیازهای برتر را به احساسات شخصی و سلیقه فردی واگذار کنیم؟ چرا؟

پاسخ: خیر نمی شود. زیرا احساسات شخصی و سلیقه ها بسیار متنوع است و نمی شود تمام آنها را آزمایش و تجربه کرد، همچنین توسط احساسات نمی توان شناختی از نیازهای برتر بدست آورد، چون که احساسات توانایی قوه تعقل را ندارند.

۳) شعر زیر با کدام یک از نیازهای برتر انسان مرتبط است؟ چرا؟

مرد خردمند هنر پیشه را / عمر دو بایست در این روزگار
تا به یکی تجربه آموختن / با دگری تجربه بردن به کار

پاسخ: با بخش «کشف راه درست زندگی» مرتبط است. چون فرصت زندگی برای انسان فقط یک بار است و دیگر تکرار نمی شود، باید راهی برای زندگی انتخاب کند که به آن مطمئن باشد و این سرمایه خدادادی را از دست ندهد.

توجه: شما دانش آموزان عزیز پایه یازدهم متوسطه دوم اگر می خواهید به راحتی به تمام مطالب آموزشی کتاب دین و زندگی (2) رشته ریاضی و تجربی پایه یازدهم دسترسی داشته باشید، تنها کافیه جواب درس مورد نظرتان را به همراه عبارت « ماگرتا » در گوگل جست و جو کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله جواب فعالیت های درس 1 اول هدایت الهی کتاب دینی یازدهم تجربی و ریاضی متوسطه دوم ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید. 😉

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

‫4 دیدگاه ها

 1. Yasin گفت:

  خیلی عالی و بی نقص بود. ممنون از زحمات‌تون

 2. F گفت:

  خیلی خوب می شد اگر خلاصه تر و ساده تر بود
  اما بازم عالی بود.

 3. یه نفر گفت:

  عالی بود ممنون از زحماتتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.