سبک زندگیسلامت

علت تپش قلب و لرزش بدن در خواب چیست ❤️+ راه های درمان خانگی

دلیل پریدن از خواب با تپش قلب نشانه چیست؟

علت پریدن از خواب با تپش قلب ناگهانی و لرزش بدن : شاید با پیش آمدن این مشکل احساس ترس کنید اما در اکثر مواقع تپش قلب محکم، با سرعت بالا و نامنظم که در خواب به وجود می آید، بیشتر به خاطر اتفاقات و شرایط ما در روز قبل می باشد. در ادامه با بخش سلامت ماگرتا همراه باشید.

اضطراب یکی از دلایل و علت های تپش قلب بالا در خواب می باشد.

به عنوان مثال: استرس و اضطراب زیاد در طول روز، می تواند یکی از مهمترین علل تپش قلب و لرزش بدن در خواب باشد. البته این موضوع همیشه هم به همین سادگی نیست و اگر در بلندمدت تکرار شود، می تواند نشانه یک بیماری خطرناک باشد.

دلایل تپش قلب ناگهانی و ضربان قلب نامنظم در خوابکاربر عزیز ماگرتا حتی اگر تنها یک بار هم این اتفاق برایتان افتاد، پیشنهاد میکنیم حتما به پزشک مراجعه کنید. زیرا ممکن است دچار حمله قلبی شده باشید و این موضوع اگر کنترل نشود، می تواند برای شما به شدت خطرناک باشد!

تپش قلب در خواب ممکن است برای هر فردی اتفاق بیفتد. اما معمولا، فعالیت های روزانه و اتفاقاتی که در طول روز برای ما می افتد، باعث تپش قلب و لرزش بدن در خواب می شود!

عوامل موثر بر تپش قلب و ضربان محکم

چرا در خواب تپش قلب دارم
چرا در خواب تپش قلب دارم

۱. مصرف داروهای مختلف

در برخی افراد، ممکن است مصرف داروهای مختلف باعث این اتفاق شود. بنابراین بهتر است که قبل از استفاده از داروها، با یک پزشک متخصص مشورت کنید و هرگز به صورت خودسرانه دارویی مصرف نکنید.

اگر مشکل تیروئید دارید و دارو مصرف می کنید، ممکن است پس از بیدار شدن از خواب، برای لحظاتی تپش قلب داشته باشید. زیرا برخی از داروهای مربوط به تیروئید، باعث تپش قلب می شوند.برخی از داروهای مرتبط با سرماخوردگی نیز در صورت مصرف ممکن است باعث بروز همچین مشکلی شوند. بهترین کار این است که حتما داروها را از جای مطمئن تهیه کرده و هنگام خرید، درباره عوارض آنها اطلاعات لازم را کسب کنید!

۲. داشتن استرس و اضطراب بیش از اندازه

داشتن استرس و اضطراب در همه انسان ها امری طبیعی است و هرکس ممکن است در طول زندگی خود دچار این مشکل شود. اما اگر بیش از حد معقول استرس و اضطراب داشته باشید، ممکن است برای خود مشکلاتی ایجاد کنید.

یکی از این مشکلات، می تواند تپش ناگهانی قلب در خواب و پس از بیداری باشد! افزایش میزان استرس، هورمون هایی را بدن شما ترشح می کند که نهایتا منجر به تپش قلب می شود.

بخش عمده ای از دلایل بروز تپش قلب و لرزش بدن در خواب، مربوط به همین موضوع اضطراب و استرس می باشد. فشار کاری بالا، مشکلات مالی و خانوادگی، نداشتن مهارت کافی در مدیریت زندگی و عوامل مختلف دیگر می توانند در افزایش سطح استرس شما موثر باشند.

شما باید بتوانید که همه این مشکلات را مدیریت کنید و نگذارید که به شما آسیب بزنند. داشتن استرس و اضطراب، در بلندمدت می تواند مشکلات و بیماری های زیادی را برای شما به وجود بیاورد و برایتان خطرساز باشد!✅ معمولا افرادی که استرس بیش از اندازه دارند و دچار تپش قلب می شوند، علائم زیر را دارند:

 • تنگی نفس شدید
 • حالت تهوع
 • سبکی سر
 • نگرانی بیش از اندازه

مطلب پیشنهادی : بهترین راه های کاهش استرس

۳. کمبود خواب از علت های تپش قلب

کمبود خواب نیز یکی دیگر از عوامل مهم در تپش قلب می باشد. نداشتن خواب کافی و مناسب، تنها باعث مشکلات قلبی نمی شود و می تواند کل اجزای بدن شما را تحت تاثیر خود قرار دهد.

کمبود خواب و تپش قلب نشانه چیست
کمبود خواب و تپش قلب نشانه چیست

اختلالات عصبی، افسردگی، بی قراری، پرخاشگری، فشار خون بالا و سرطان از دیگر معایب کمبود خواب می باشند. اگر خواب کافی نداشته باشید، ممکن است به هر یک از بیماری های گفته شده دچار شوید!

✅ اگر نمی دانید که کمبود خواب دارید یا نه، از همین الان، نشانه های زیر را در خودتان بررسی کنید.

 • خستگی بیش از حد
 • کاهش عملکرد و کارایی ذهن
 • بی حوصلگی

اگر هر یک از نشانه های زیر را دارید، باید به میزان خواب بیشتر اهمیت دهید. نمی گوییم که ساعت 9 شب بگیرید بخوابید. اما اینکه تا 2 یا 3 بامداد بیدار هستید، اصلا برایتان خوب نیست!

پیشنهاد می کنیم که هر شب راس ساعت 11:30 بخوابید تا هم بتوانید صبح ها زودتر بیدار شوید و به کارهایتان برسید و هم وضعیت سلامتی خود را بهبود دهید!

۴. ورزش غیر اصولی و لرزش بدن در خواب

احتمالا شما نیز عادت دارید که روزانه، مدت زمانی را به ورزش اختصاص دهید تا وضعیت سلامت، نشاط و شادابی خود را بهتر کنید. به شما تبریک می گوئیم!

اما اگر اصول ورزش کردن را بلد نباشید، ممکن است به خودتان آسیب هایی را وارد کنید. منظور ما از این آسیب، ایجاد زخم و یا شکستن دست و پا نیست. مقصود، ایجاد مشکلاتی مانند تپش قلب می باشد.

اگر هنگام ورزش کردن ( حتی پیاده روی ساده )، تعادل را رعایت نکنید و بخواهید بیش از توان خود ورزش کنید، ممکن است با افزایش شدید ضربان قلب مواجه شوید! انجام این کار در درازمدت، می تواند بر روی عملکرد قلب شما تاثیر منفی بگذارد و باعث شود که حتی در حالت عادی نیز دچار افزایش ضربان و تپش قلب شوید.

ورزش کردن
ورزش کردن

این اتفاق، در خواب نیز ممکن است برای شما رخ دهد. بنابراین بهتر است که با یک مربی ورزشی مشورت کنید و از او بخواهید که شما را راهنمایی کند. مشاور ورزشی می تواند طبق فیزیک بدنی شما، برنامه ای برایتان تنظیم کند که با انجام آن، ضربان قلب تان بیش از اندازه افزایش نیابد و باعث مشکلات خطرساز نشود!

۵. اضافه وزن از علت های تپش قلب در خواب

مسلماً هر چه وزن شما بیشتر باشد، قلب تان هم باید فعالیت بیشتری انجام دهد تا بتواند به تمامی بخش های بدن شما کار خون رسانی را انجام دهد. فعالیت بیش از اندازه قلب به دلیل اضافه وزن، می تواند شما را با مشکلاتی همچون تپش قلب در خواب مواجه کند.

بهتر است که با یک متخصص تغذیه در این باره مشورت کنید و اگر اضافه وزن دارید، از او بخواهید که برای کاهش وزن، برنامه ای به شما بدهد. هر چه وزن مناسب و متعادل تری داشته باشید، قلب شما نیز سالم تر خواهد بود و دچار تپش قلب هنگام خواب و پس از بیداری نمی شوید!

💡 مطلب پیشنهادی برای شما : رژیم دانمارکی برای لاغری هالیوودی

۶. علت تپش قلب در خواب : دیابت

دیابت نقش بسیار مهمی در تپش قلب و در کل بروز بیماری های قلبی و عروقی دارد و یکی از علت های تپش قلب در خواب می باشد! در واقع کم و زیاد شدن قند خون در بدن تان می تواند باعث اضطراب شود که نهایتا منجر به بروز اتفاقاتی همچون تپش قلب می شود.

همچنین اگر به یکباره و به طور ناگهانی قند خون خود را کاهش دهید، ممکن است دچار سردرد و حالت تهوع شدید شوید. بنابراین اگر دیابت را جدی نگیرید، در آینده ای نزدیک ممکن است دچار مشکلات خطرناکی شوید که دیگر قابل جبران نیستند.

۷. کابوس!

شاید برایتان جالب باشد. اما یکی از دلایل تپش ناگهانی قلب در خواب می تواند دیدن خواب های بد و یا کابوس باشد!
بخشی از علت کابوس دیدن نیز به فعالیت های روزانه ما بر میگردد و اینکه در طول روز با چه اتفاقات بد و وحشتناکی رو به رو شده ایم.

هنگامی که کابوس می بینید، قلب تان سا سرعت بیشتری می تپد و باعث می شود که با لرزش بدن از خواب بیدار شوید. این لرزش ها معمولا لحظه ای هستند و پس از چند دقیقه، اثرات آن به طور کامل از بین می روند!

معمولا تپش قلب و لرزش بدن به صورت همزمان اتفاق می افتند و دلایل یکسانی دارند. البته برخی عوامل مانند مصرف نیکوتین و کافئین نیز می توانند به صورت مستقیم باعث لرزش بدن شما شوند.

درمان خانگی تپش قلب ناگهانی در خواب

اگر در خواب و یا پس از بیدار شدن، دچار تپش ناگهانی قلب و یا لرزش بدن می شوید، نباید خیلی نگران شوید. ابتدا خودتان باید بررسی کنید که آیا عواملی مانند استرس یا کمبود خواب که به آنها اشاره شد را در طول روز قبل داشته اید یا خیر؟

اگر این علائم و مشکلات را داشته اید، نیازی به مراجعه پزشک نیست و می توانید در خانه هم خودتان را درمان کنید!

✅ برای درمان تپش قلب، می توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

استرس و اضطراب را از خود دور کنید!

یکی از مهمترین دلایل لرزش بدن و تپش قلب، استرس و اضطراب می باشند. این دو مورد می توانند به معنای واقعی زندگی شما را نابود کنند و مانع موفقیت و پیشرفت شما شوند. بنابراین بهتر است که خیلی زود آنها را از زندگیتان بیرون کنید!

روش های مختلفی برای کاهش و دوری از استرس و اضطراب وجود دارد:

 • نفس عمیق بکشید!
 • مراقبه کنید
 • خودتان را بیش از حد درگیر مشکلات نکنید
 • ورزش کنید
 • عواملی که باعث ایجاد استرس و اضطراب شده اند را روی کاغذ بنویسید!
 • بخندید

در صورت نیاز به یک روانشناس مراجعه کنید!

خودسرانه دارویی مصرف نکنید!

برخی داروها کارکردشان مشخص است و استفاده از آنها بدون مشورت با پزشک هم ایرادی ندارد. اما بهتر است قبل از استفاده، حتما درباره آنها تحقیق و بررسی های لازم را انجام دهید!

تمامی داروهایی که مصرف می کنید، حاوی مواد شیمیایی هستند و عوارضی دارند که بهتر است قبل از استفاده از آنها آگاه شوید. همچنین، برخی از داروها حاوی ترکیباتی هستند که ممکن است ضربان قلب شما را تحت تاثیر خود قرار دهند و باعث افزایش ضربان قلب شما شوند.

اگر دارویی مصرف می کنید و مدام تپش قلب و لرزش بدن دارید، در اولین فرصت به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

سیگار نکشید!

در مضرات استفاده از سیگار هیچ شک و ابهامی وجود ندارد. بنابراین بهتر است که توضیح اضافی درباره آن ندهیم. اگر سیگار نمی کشید که به شما تبریک می گوییم!

اما اگر به مصرف سیگار اعتیاد پیدا کرده اید، شدیداً به شما توصیه می کنیم که این عادت مخرب را کنار بگذارید. نه تنها به قلب و سایر اعضای بدن خود آسیب می زنید. بلکه ممکن است باعث زدن صدمات جبران ناپذیر به خانواده تان نیز شوید!

در ابتدا، ترک سیگار کار سختی است. در کل، ترک هر عادت بد، بسیار سخت است و ما شما را درک می کنیم. اما اگر به سلامت خود و خانواده تان اهمیت می دهید، از همین امروز مصرف سیگار را کنار بگذارید.

نوشیدنی ها و مواد کافئین دار را به اندازه مصرف کنید!

درباره نوشیدنی هایی که مصرف می کنید و موادی که در طول روز از آنها استفاده می کنید، تحقیق کنید. ممکن است برخی آنها، دارای کافئین باشند که مصرف بیش از حد آنها، می تواند باعث مشکلات قلبی – عروقی و تپش قلب شود.

مواد کافئین دار
مواد کافئین دار

اگر از مواد کافئین دار استفاده می کنید و مدام دچار تپش قلب و لرزش بدن در خواب نیز می شوید، بهتر است مدتی مصرف این موارد را متوقف کنید. سپس بررسی کنید که آیا مشکل از مصرف این مواد می باشد یا خیر!
حتی اگر مشخص شد که مشکل از جای دیگری می باشد، بهتر است که در مصرف نوشیدنی ها و مواد کافئین دار، تعادل را حفظ کنید.

ورزش کنید و خواب کافی داشته باشید!

ورزش و خواب کافی را در کنار یکدیگر آوردیم، زیرا می توانند برای شما معجزه کنند! نه تنها برای سلامت قلب، بلکه برای سلامتی کل بدن تان می توانید از این ترکیب شگفت انگیز استفاده کنید.

نیازی نیست که به باشگاه ورزشی بروید و یا ورزش های سخت انجام دهید. با تنها روزی 30 دقیقه الی 1 ساعت پیاده روی نیز می توانید سلامت خود را تضمین کنید. البته باید حواستان به تغذیه تان هم باشد!

خواب به اندازه هم که نیازی به تعریف ندارد و یکی از مهمترین کارهایی است که باید انجام دهید. اگر برایتان سوال پیش آمده که چرا افراد بزرگ و موفق، انقدر سالم و با نشاط هستند، باید به شما بگوییم که مهمترین دلیلش، خواب کافی می باشد.

سعی کنید طی شبانه روز 8 ساعت بخوابید تا هم بتوانید تپش قلب خود را از بین ببرید و هم بتوانید سالم و شاداب تر باشید!

آیا به خاطر پریدن از خواب با تپش قلب، نیاز است به پزشک مراجعه کنیم؟

در اکثر موارد، می توانید از روش درمان خانگی استفاده کنید و این مشکل را به طور کامل از بین ببرید. اما همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، گاهی اوقات ممکن است تپش قلب و لرزش بدن، نشانه حمله قلبی باشد که در آن صورت، باید خیلی سریع به پزشک مراجعه کنید.

اگر تپش قلب تان همراه با تنگی نفس و یا درد شدید در قفسه سینه بود، مراجعه به بیمارستان و یا تماس با اورژانس باید خیلی سریع انجام شود. هر آن ممکن است اتفاق بدی برای شما بیفتد، برای همین باید خیلی زود دست به کار شوید تا از بروز این اتفاقات، جلوگیری کنید!

علت تپش قلب در خواب را هیچ کس بهتر از دکتر به شما نخواهد گفت و این مقاله صرفا جنبه افزایش اطلاعات عمومی و آموزشی دارد.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.