ترفندفناوری

راهنمای دریافت الکترونیکی گواهی عدم سوء پیشینه

چگونه به صورت الکترونیکی گواهی عدم سوء پیشینه خود را بگیریم؟

گواهی عدم سوء پیشینه کیفری، مدرکی است که به موجب آن گواهی می‌شود شخص دارنده گواهی سابقه کیفری ندارد. در گذشته این گواهی توسط پلیس +۱۰ صادر می‌شد اما با رونمایی از سامانه ثنا و سامانه عدل ایران که خدمات قضایی را به صورت اینترنتی ارائه می‌دهند، قوه قضائیه امکان صدور این گواهی را به صورت اینترنتی برای افراد فراهم کرد. اگر شما هم در پی دریافت گواهی عدم سوءپیشینه هستید، این متن را تا انتها بخوانید.

سامانه صدور الکترونیکی گواهی عدم سوء پیشینه

گواهی عدم سوء پیشینه چیست؟

در قانون اساسی برای افرادی که مرتکب جرم می‌شوند، مجازات‌هایی تعیین شده است. برای برخی از این جرم‌ها محرومیت از حقوق اجتماعی یکی از مجازات‌های تعیین شده است. به همین دلیل در صورتی که برای استخدام در برخی از شرکت‌ها و یا خروج از کشور اقدام کنید، از شما گواهی عدم سوءپیشینه می‌خواهند. این گواهی ثابت می‌کند که شما سابقه ارتکاب جرم ندارید.

راهنمای درخواست گواهی عدم سوءپیشینه

برای درخواست گواهی عدم سوءپیشینه می‌بایست از طریق سامانه عدل ایران اقدام کنید. برای استفاده از سامانه عدل ایران نیز لازم است در سامانه ثنا ثبت‌نام و با رمز شخصی خود وارد سامانه عدل ایران شوید. پس برای درخواست گواهی عدم سوءپیشینه باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. وارد سامانه ثنا به آدرس https://sana.adliran.ir/ شوید.
 2. مراحل ثبت‌نام و احراز هویت در این سامانه را با دقت انجام دهید و رمز شخصی دریافت کنید.
 3. وارد سامانه عدل ایران به آدرس اینترنتی https://www.adliran.ir/ شوید و گزینه «ثبت درخواست گواهی عدم سوءپیشینه» را از منوی اطلاع رسانی در سمت راست و بالای سایت انتخاب کنید.
 4. کد ملی و رمز شخصی دریافت شده از سامانه ثنا را وارد کنید و روی دکمه «مرحله بعد» بزنید.
 5. با ورود به صفحه جدید یک رمز موقت برای شما روی شماره تلفن همراهی که در سامانه ثنا وارد کرده‌اید پیامک می‌شود. این رمز موقت را وارد فیلد موردنظر کنید و دکمه «ورود» را بزنید.
 6. در صورتی که رمز صحیح را وارد کرده باشید، وارد پنل کاربری خود در سامانه عدل ایران می‌شوید. برای دریافت گواهی عدم سوءپیشینه روی گزینه «درخواست جدید» کلیک کنید.
 7. این پیغام برای شما نمایش داده می‌شود: «آیا با درخواست گواهی سوءپیشینه موافق هستید؟» روی گزینه «بله» بزنید. درخواست شما ثبت خواهد شد و یک کد رهگیری برای شما به نمایش درمی‌آید. لازم است این کد را تا زمان دریافت گواهی عدم سوءپیشینه نزد خود نگه دارید.

در صورتی که قبلاً اقدام به درخواست گواهی عدم سوءپیشینه کرده‌اید، می‌توانید وارد پنل کاربری خود در سامانه عدل ایران شوید و با کلیک بر روی گزینه «جستجو سابقه درخواست» از وضعیت درخواست‌های قبلی خود مطلع شوید.

راهنمای دریافت گواهی عدم سوءپیشینه

اگر قبلاً درخواست گواهی عدم سوءپیشینه خود را در سامانه عدل ایران ثبت کرده‌اید و حالا قصد دریافت آن را دارید، می‌توانید به دو روش اقدام کنید:

دریافت گواهی عدم سوءپیشینه به وسیله سامانه ابلاغ

 1. وارد سامانه ابلاغ الکترونیک قضائی به آدرس اینترنتی https://eblagh.adliran.ir/ شوید و یا از منوی «خدمات ویژه» موجود در سامانه عدل ایران، «سامانه ابلاغ الکترونیک قضایی» را انتخاب کنید.
 2. در صفحه جدید شماره ملی و رمز شخصیتان را وارد کنید و روی «مرحله بعد» بزنید.
 3. با کلیک بر روی گزینه «مرحله بعد» وارد پنل شخصی خود در سامانه ابلاغ می‌شوید. روی گزینه ابلاغیه‌های جدید کلیک کنید. در صورتی که گواهی عدم سوءپیشینه شما توسط قوه قضائیه صادر شده باشد در این قسمت نمایش داده می‌شود.
 4. برای دریافت فایل گواهی خود روی «دریافت نسخه چاپی ابلاغیه» کلیک کنید.

پس از دریافت فایل گواهی عدم سوءپیشینه خود می‌توانید آن را چاپ کرده و از آن در پرونده خود استفاده کنید.

دریافت گواهی عدم سوءپیشینه از طریق سامانه استعلام مدارک قضایی

 1. وارد سامانه عدل ایران شده و از منوی «استعلام قضایی» گزینه «استعلام مدرک قضایی» را انتخاب بفرمایید.
 2. در صفحه باز شده اطلاعات خواسته شده اعم از نوع مدرک، کد رهگیری و تاریخ ایجاد مدرک را وارد کنید و روی گزینه «جستجو» کلیک کنید.
 3. در صورتی که گواهی عدم سوءپیشینه شما صادر شده باشد، در این صفحه به نمایش درمی‌آید.

در پایان لازم است به این نکته اشاره شود که برای استفاده از هر گونه خدمات قضایی به صورت اینترنتی لازم است ابتدا در سامانه ثنا ثبت‌نام و در این سامانه احراز هویت شوید. شرکت یوآیدی یکی از کارگزاری‌هایی است که امکان احراز هویت را به صورت مجازی برای کاربران فراهم کرده است. در صورتی که هر گونه ابهام و یا سؤالی در مورد نحوه دریافت گواهی عدم سوءپیشینه، ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه ثنا و استفاده از خدمات سامانه عدل ایران داشتید، می‌توانید از طریق قسمت نظرات با ما در تماس باشید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.