زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق در مورد یکی از قهرمانان مبارزه با استعمار ⚜️ کلاس ششم

مقاله در مورد زندگینامه یکی از قهرمانان مبارزه با استعمار برای کلاس ششم ابتدایی

تحقیق درباره یکی از قهرمانان مبارزه با استعمار : شیخ محمد خیابانی یکی از عالمان مبارز با استعمار در دوران قاجار بود که در این مقاله از بخش تحقیق ماگرتا می‌خواهیم به زندگی و فعالیت‌های سیاسی این مبارز بپردازیم.

مطلب پیشنهادی: تحقیق درباره شهید نواب صفوی

تحقیق در مورد یکی از قهرمانان مبارزه با استعمار

زندگینامه شیخ محمد خیابانی

محمد خیابانی در سال ۱۲۵۹ در خامنه از توابع شهرستان شبستر به دنیا آمد پدر او حاجی عبدالحمید تاجر بود و حدود سی سال در شهر های روسیه مقیم و مشغول تجارت بود.

شیخ محمد خیابانی در مکتب خانه درس خواند سپس به روسیه سفر کرد و نزد پدر خود به کار مشغول شد پس از مدتی شیخ محمد به تبریز بازگشا و در محضر میرزا ابوالحسن آقا مجتهد انگجی به تحصیل فقه و اصول علوم دینی پرداخت او علوم ستاره شناسی و حساب زل نزد مرحوم میرزا عبدالعلی آموخت علاوه بر این شیخ محمد خیابانی در علوم حکمت، کلام، تاریخ و ادبیات و طبیعیات نیز مهارت زیادی داشت.

شیخ محمد خیابانی دو بار ازدواج کرد همسر اول او دختر سید حسین خامنه‌ای پدر سید علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران و همسر دوم او خیرانساء نیک پندار نام داشت دختر عموی او بود. شیخ محمد خیابانی شش فرزند به نام محمد، فاطمه، ربابه، هاشم، محمد، هاشم داشت.

زندگی سیاسی شیخ محمد خیابانی

محمد خیابانی پس از پیروزی انقلاب مشروطه در سال ۱۲۸۵ به عضویت انجمن ایالتی تبریز در آمد و در جریان محاصره تبریز نقش پر رنگی داشت. محمد خیابانی پس از پایان یافتن سلطنت محمد علی شاه قاجار به نمایندگی مردم و مجلس شورای ملی انتخاب شد.

شیخ محمد خیابانی در ۱۲۸۸ برای مجلس دوم به عنوان نماینده تبریز انتخاب شد شیخ خیابانی در کنار آیت الله مدرس با موضع گیری های آگاهانه و صد استعماری به دفاع از مردم ستم دیده ایران پرداخت.

قیام شیخ محمد خیابانی

عواملی که موجب شکل‌گیری قیام توسط شیخ محمد خیابانی شد می‌توان به تصویب قرارداد ۱۹۱۹‌ وثوق الدوله و کشتار قوای روس در تبریز و اعلام انحلال حزب دموکرات آذربایجان توسط وثوق الدوله اشاره کرد.

قیام شیخ محمد خیابانی در۱۶ فروردین ۱۲۹۹ آغاز شد و پیش زمینه آن اعتراض و برگزاری جلسات سخنرانی برخی از اعضا کمیته تبریز حزب دموکرات آذربایجان به سیاست‌های دولت مرکزی و قرارداد ۱۹۱۹ بود.

عصر ۱۷ فروردین معترضین زیادی در خیابان‌ها بودند و باعث عقب نشینی قوای نظمیه شدند و اداره نظمیه به دست حزب دموکرات آذربایجان افتاد شیخ محمد خیابانی موفق شد طی دو روز نهاد های دولتی تبریز را به تصرف در آورد قیام شیخ محمد خیابانی پنج ماه ادامه داشت و دولت آزادیستان را تاسیس می‌کند.

کشته شدن شیخ محمد خیابانی

نهاد های دولتی تبریز توسط شیخ محمد خیابانی به تصرف در آمد و شهر را از دست دولتیان خارج ساخت. مخبر السلطنه هدایت از سوی دولت مرکزی به ولایت سرزمین آذربایجان منصوب شد و به فرمان او قزاق‌های قیام گران را سرکوب کردند خیابانی که انتظار درگیری با مخبر السلطنه را نداشت، غافلگیری شده و در خانه یکی از دوستانش کشته شد.

پیکر شیخ محمد خیابانی به مقر فرمانروایی مخبر السلطنه منتقل کرده و در گورستان امامزاده سید حمزه دفن کردند چند ماه پس از شهادت خیابانی خانواده اش بقای پیکر او را به تهران منتقل کرد و در حرم حضرت عبدالعظیم در شهر ری به خاک سپرده شد مزار او در صحن باغ طوطی و در نزدیکی مزار ستار خان قرار دارد.

مقالات پیشنهادی:
تحقیق درباره احمد بهمنیار
و
تحقیق درباره فیض کاشانی

☑️ به پایان متن تحقیق در مورد یکی از قهرمانان مبارزه با استعمار رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

‫2 دیدگاه ها

  1. عالی بود اگه در این وب سایت نمیومدم قطعا نمره بد میگرفتم من ۲۰ نمره کامل رو دریافت کردم🥰🥰🥰🥰🥰🥰🥰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =