ادبیاتفرهنگ و هنر

جواب تمرینات درس دوم نگارش هشتم صفحه ۳۰ ، ۳۲ ، ۳۴ ، ۳۵ و ۳۶

گام به گام پاسخ و حل تمرین های صفحه 30 ، 32 ، 34 ، 35 و 36 درس 2 دوم نگارش پایه هشتم

جواب تمرینات صفحه ۳۰ ، ۳۲ ، ۳۴ ، ۳۵ و ۳۶ درس دوم نگارش هشتم ؛ در این مقاله پاسخ و جواب سوالات فعالیت های نگارشی صفحه 30 ، 31 و 32 ، درست نویسی صفحه 34 و بازنویسی حکایت نگاری صفحه 35 و 36 درس 2 دوم افکار و گفتارمان را بنویسم کتاب نگارش کلاس هشتم متوسطه اول را فراهم کرده ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا  همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب درس اول نگارش هشتم

پاسخ تمرین های صفحه ۳۰ ، ۳۲ ، ۳۴ ، ۳۵ و ۳۶ درس دوم نگارش هشتم
پاسخ تمرین های صفحه ۳۰ ، ۳۲ ، ۳۴ ، ۳۵ و ۳۶ درس دوم نگارش هشتم

جواب تمرینات فعالیت نگارشی صفحه 30 ، 31 و 32 درس دوم نگارش هشتم

دو متن زیر را بخوانید و با ذکر نمونه و دلیل، تفاوت آنها را مشخص کنید. (دو متن صفحه 30)

پاسخ: متن اول ادبی (فارسی معیار) می باشد و متن دوم به صورت محاوره ای (گفتاری) بیان شده است. چرا که در متن دوم از كلمات شكسته و گفتاری مانند داش، یهو، باشه و … استفاده شده است و همچنین نظم و ترتیب جمله ها به صورت گفتاری می باشد. همچنین جملات متن اول کوتاه و جملات متن دوم بلند تر و طولانی تر هستند، به علاوه در متن دوم از کلمات قدیمی و در متن اول از کلمات نو استفاده شده است.

متن زیر را به زبان فارسی معیار، بازنویسی کنید.

«هر وقت می شینم به زبان فارسی فکر می کنم، فردوسی به یادم میاد و با خود میگم این مرد چقدر بزرگ بود و چه خدمت عظیمی به کشور ایران کرد. زبان فارسی رو، زیر چتر خودش درآورد و همه مردم این سرزمین را و مانند مادر مهربان بود در طول تاریخ برای همه.
زبان فارسی، یه عالمه همراه و همنشین داره در گوشه و کنار ایران و جهان و با همه گویش ها و لهجه های ایرانی، همیشه داد و ستد و رفتاری دوستانه داره. فارسی و دیگر زبان های ایرانی کلمه هایی را به هم قرض می دن و از توانایی های همدیگه بهره می گیرن و این باعث میشه هر دو طرف، همیشه قوی و پابرجا باشن.
غیر از فردوسی، بزرگان دیگه هم به زبان و فرهنگ کشور ایران یاری رساندن، بوعلی، فارابی، سعدی، مولوی، حافظ، جامی، ملاصدرا، تا زمان ما شهریار، مطهری، حسابی و … همه این استادان، فرزندان این میهن عزیز هستن که در دامن فرهنگ ایران اسلامی و زبان فارسی، پرورش یافتن».

پاسخ به زبان فارسی معیار: «هر وقت به زبان فارسی فکر می کنم، فردوسی به یادم می آید و با خود می گویم، این مرد چقدر بزرگ بود و چه خدمت عظیمی به کشور ایران کرد. زبان فارسی و همه مردم این سرزمین را زیر چتر خودش درآورد و در طول تاریخ برای همه مانند مادری مهربان بود.

زبان فارسی، در گوشه و کنار ایران و جهان، همراهان و همنشین های بسیاری دارد و با همه گویش ها و لهجه های ایرانی، همواره داد و ستد و رفتاری دوستانه دارد. زبان فارسی و دیگر زبان های ایرانی کلمه هایی را به هم قرض می دهند و از توانایی های یکدیگر بهره می گیرند و این باعث می شود هر دو زبان، همیشه قوی و پابرجا باشند.

غیر از فردوسی، بزرگان دیگری نیز به زبان و فرهنگ کشور ایران یاری رساندند: بوعلی، فارابی، سعدی، مولوی، حافظ، جامی، ملاصدرا، تا زمان ما شهریار، مطهری، حسابی و … تمامی این اساتید، فرزندان این میهن عزیز هستند که در دامن فرهنگ ایران اسلامی و زبان فارسی، پرورش یافتند».

جواب درست نویسی صفحه ۳۴ درس دوم نگارش هشتم

جمله های زیر را ویرایش کنید:

مراسم بزرگداشت خانم مرحومه ایرانپور برگزار شد.

پاسخ: مراسم بزرگداشت خانم مرحوم ایرانپور برگزار شد.

در میان زنان شاعره، پروین اعتصامی از همه نام آورتر است.

پاسخ: در میان زنان شاعر, پروین اعتصامی از همه نام آورتر است.

جواب حکایت نگاری بازنویسی صفحه 35 و 36 درس دوم نگارش هشتم

اصل حکایت را بخوانید و با شکل بازنویسی شده آن، مقایسه کنید. (صفحه 35)

اکنون براساس نمونه، حکایت زیر را به زبان ساده امروز بازنویسی کنید.

حکایت : مردکی را چشم درد خاست. پیش بیطار (دام پزشک) رفت که دوا کن؛ بیطار از آنچه در چشم ستوران می کرد، در دیده او کشید و کور شد. حکومت (شکایت) به داور بردند. گفت: بر او هیچ تاوان نیست؛ اگر این خر نبودی، پیش بیطار نرفتی». (گلستان)

بازنویسی حکایت صفحه ۳۶ درس دوم نگارش هشتم

بازنویسی حکایت مردکی را چشم درد خاست : روزی روزگاری در شهری یک مرد خسیسی بود که خساستش آوازه ی شهر بود. او به دلیل کهولت سن، یکی از چشم هایش کم بینا شده بود. او به دلیل خساست، تقریبا هیچ وقت پیش پزشک نمی رفت. او چند بار سعی کرد خود را مداوا کند اما چون نابلد بود، چشمش بدتر شد. او که می دانست رفتن پیش چشم پزشک برایش هزینه ی زیادی دارد، ترجیح داد پیش دامپزشک برود و این گونه از هزینه ها بکاهد.

در بیمارستان، منشی گفت: آقا، حیوانتان کجاست؟ آن مرد خودش را به نفهمی زد. تا این که منشی به دامپزشک زنگ زد و گفت که فلان آقا آمده اند. از قضا دامپزشک خصومت دیرینه ای با آن مرد داشته است. او هم بی سروصدا گفت: بفرستش تو. پیرمرد وارد شد ولی دامپزشک را نشناخت. دامپزشک هم بی سر و صدا دستگاهی که مخصوص تمیز کردن چشم حیوانات بود را، در چشم او کشید و چشم پیرمرد قصه ی ما کور شد.

پیرمرد پیش قاضی رفت و ماجرا را گفت. قاضی هم فکری کرد و گفت: پیرمرد ابله، اگر تو نادان نبودی، هیچ وفت به دامپزشک مراجعه نمی کردی. دامپزشک هم که دید ماجرا به نفع او تمام شده، با لبخندی شیطانی، دادگاه را ترک کرد.

همچنین بخوانید: جواب درس ششم نگارش هشتم

توجه: شما دانش آموزان عزیز اگر می خواهید به راحتی به جواب های نگارش هشتم دسترسی داشته باشید، تنها کافیه جواب درس مورد نظرتان را به همراه عبارت « ماگرتا » در گوگل جست و جو کنید.

در این مقاله جواب تمرینات فعالیت های صفحه 30 ، 32 ، 34 ، 35 و 36 درس 2 دوم کتاب نگارش هشتم را به صورت کامل بررسی کردیم، شما دانش آموزان عزیز می توانید از قسمت دیدگاه، نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

55 دیدگاه

 1. Fatemeh Saboohi گفت:

  عالی بود ماگرتا 🌷🌷

 2. 💜BTS💜 گفت:

  ممنونم سایتتون عالیه ❤

 3. ‌ ‌ ‌ ‌ گفت:

  خیلی ممنون عالی بود

 4. دخترک خطرناک گفت:

  واقعا عالی هستش فقط اگر امکانش هست این بازنویسی ها رو یکم کم بنویسید چون خیلی زیاده ممنونم🙏😘

  1. ناشناس گفت:

   از چه نظر خطرناکی؟😂

  2. ... گفت:

   از چه نظر خطرناکی؟😂

  3. ناشناس گفت:

   خطر ناک کی بودی تو؟

  4. ناشناس گفت:

   اره موافقم

 5. ناشناس گفت:

  عالی😃😃

 6. مرضیه گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون واقعا عالیه مرسی ازتون
  👍👌❤

   1. اسعدی گفت:

    خوب بود متشکرم
    سایتتون عالیه میشه گفت حرف نداره

  1. ز.ح گفت:

   ممنون خوب بود

 7. BTS❤️JIMIN❤️ گفت:

  ممنونم سایتتون عالیه من از اول سال با سایت شما پیش میرم خیلی ممنونم خیلی به دردم میخوره❤️

  1. ∆•∆¶×¶ گفت:

   بی تی اس لامصب

 8. محمدی گفت:

  آره دقیقا حرف هایی که تو دل منه رو ایشون گفتند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *