ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد

مفهوم کامل حکایت مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد کتاب نگارش فارسی پایه ششم

دریافت خود را از ضرب المثل مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد در یک بند بنویسید؛ معنی این حکایت درباره وحشت انسان نسبت به تجربیات تلخ گذشته‌اش می باشد که تفاسیر کامل آن را در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل کبوتر با کبوتر باز با باز کند پرواز

معنی ضرب المثل مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد

مفهوم حکایت مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد

این ضرب المثل برای افرادی به کار می رود که یک بلایی سرشان آمده است و یا درباره یک موضوع تجربه بد و خیلی تلخی دارند و از آن زمان به بعد نسبت به آن موضوع بدگمان و محتاط تر شده اند. در واقع آدم صدمه دیده همیشه می ترسد و خیلی نسبت به چیزی که از آن ضرر دیده احتیاط می کند.

چرا انسان نسبت به خاطرات تلخی که برایش پیش می آید اینقدر حساس می شود؟ زیرا برخی تلخ چنان بر روح انسان تأثیر می گذارد که به مرور زمان فراموش نمی شود. همچنین گاهی اوقات شرایطی برای انسان پیش می آید که با دیدن برخی چیزها یاد حادثه و اتفاق تلخی که برایش افتاده است می افتد. مثل اگر خانه اش آتش گرفته باشد با دیدن آتش نشانی یاد آن حادثه می افتد.

معنی مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد صفحه ۹۴ نگارش ششم

وقتی انسان در مورد یک موضوع تجربه تلخی داشته باشد و از آن تجربه آسیبی ببیند، اگر دوباره همان موضوع برایش پیش بیاید باز هم احساس بدی می کند حتی اگر اینبار آن موضوع هیچ ضرری به او نرساند، در واقع این تجربه تلخ هیچ وقت تا آخر عمر از ذهن نظر او پاک نمی شود.

داستان المثل مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می‌ترسد

نقل شده است که موش ها به در خانه‌ای حمله کرده بودند. گربه ای متوجه حضور آنها شد و به آنجا رفت تا آنها را شکار کند و تا جایی که می توانست آنها را بخورد. کشتار وحشیانه گربه باعث ترس موش ها شد و همه از ترس در سوراخ ها فرار کردند.

وقتی گربه متوجه شد که موش ها پنهان شده اند، به این فکر افتاد که با یک حیله و دروغ آن ها را از سوراخ بیرون بکشد. پس به بالای دیوار رفت و خود را به میخ آویزان کرد و خود را به مردن زد. اما موشی که مخفیانه گربه را زیر نظر گرفته بود متوجه فریب آن شد و به او گفت: «این برای تو بی فایده است. «من حتی از مرده تو هم فاصله می‌گیرم.»

و اینگونه شد که می گویند: مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می‌ترسد!

مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد به انگلیسی

در زبان انگلیسی عبارت زیر مطابق با همین ضرب المثل ما فارسی زبان ها می باشد.

a burnt child dreads the fire
کودک سوخته از آتش می ترسد

همچنین بخوانید: معنی ضرب المثل آب دریا به دهن سگ نجس نمی شود

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل مار گزیده از ریسمان سیاه و سفید می ترسد دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

1 دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    خوب بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *