ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا درمورد امام علی (ع) ✍️ توصیف بخشندگی و شخصیت والای ایشان

انشا در مورد امام علی علیه السلام برای پایه های سوم تا هشتم

انشا درمورد امام علی (ع) کوتاه و کودکانه ؛ برای مشاهده متن انشاء با موضوع «من امام علی را دوست دارم زیرا …» به همراه مقدمه، بدنه و نتیجه گیری در ادامه با بخش انشا ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: انشا در مورد فداکاری

انشا درمورد امام علی (ع)

انشا در مورد امام علی اسوه و الگوی زندگی

مقدمه: نام علی برایم مقدس است و چه قدر نامش اعجاب انگیز است. مردی از تبار آفتاب و دیار روشنایی، اسطوره حلم و عقل و بردباری ، مردی که قرنهاست مردم او را می شناسند. به نامش بغض می کنند و قسمش بعد از نام خدا بالاترین نام بود. هرکس که نام او را در میان می آورد، حرفش رد درست و صحیح است.

بدنه: نام امام اول شیعیان است. مردی از تبار خورشید و دانایی و مردی که در پاک ترین مکان دنیا یعنی کعبه متولد شده و در مقدس ترین مکان هم به شهادت رسیده است. مردی از تبار قرن ها پاکی و عشق و عموزاده پیامبر. مردی که برای همه جهانیان حتی غیر مسلمانان هم پاک و مقدس است. مردی فداکار که در شب هجرت پیامبر در رخت خواب ایشان خوابید و دین اسلام کامل شد.

مردی که در جنگ بین کفر و اسلام همواره سر آمد بود و برای رشد و تعالی اسلام بسیار زحمت کشید. مردی از فرزندان ابوطالب که در تمام عمرش در خدمت حضرت محمد و اسلام بودند. همسر حضرت زهرا بود و پدر حضرت امام حسین و امام حسن بود. مردی از دیار باران و پاکی و آسمان. مردی از تبار آسمان، از نسل پیامبران حنیف و مردان پاک و عاشق. علی اکمل، علی مولا، علی سرور، علی سید، علی بالا، علی مینو، علی رضوان، علی بارگاه، علی کعبه، علی معبد، علی سجده و علی نماز، مردی که حتی به قاتلش رحم می کند. در نماز اخرش بود که می رفت.

علی قران ناطق بود و پر از رازهایی که فقط به چاه می گفت. سخنانی که هیچ کس کششی نداشت و فقط علی می داند و خدا . او چه قدر مظلوم بود که فاطمه را و فدک را در مقابل چشمش سوزاندند و او برای مصلحت دم نزند.

نتیجه گیری: علی (ع) مرد نمونه و برتر دنیا و پر از دانایی و علم و دانش بود. مردی که در تمام خلقت بی نظیر بود و هیچ کس چون او به وجود نخواهد آمد. مردی از تبار خدا و پیامبر و سرتاسر دین و دانش و عبادت. اگر می خواهید خود و خدا را خوب بشناسید، به شناخت علی اقدام کنید که او قرآن ناطق است.

کاش مردم بدانند که اگر به راه رسم علی زندگی کنند، هیچ وقت با سختی و مشکلات روبه رو نخواهند شد. علی حاکمی صادق و مردم دوست بود. کاش حاکمان ما هم مثل او به فکر تهی دستان و فقرا باشند که هیچ گاه خود را بر دیگری برتری نداد.

انشاء درباره امام علی (ع) و توصیف خصوصیات اخلاقی ایشان

مقدمه: مردی بزرگ و مسلمان راستین که در تمام قطور و سطور تاریخ چون او نخواهید یافت. مردی که در پاکی و اخلاق و حکومت و مردم داری بی نظیر بود. مردی که بر سر نماز از ترس خدا می لرزید و هیچ کس ندید که علی در تمام عمرش چه کشید و چه گفت ..فقط چاهی بود و چاهی…

بدنه: علی را چون طنین رعد کوهستان دوست می دارم. مردی قاطع و پر از ایمان که تمام جهان مبهوت اوست. مردی که تمام اعراب را چون ذره ای در پیش رو داشت و ترسی از هیچ کس نداشت. او سکاندار حکومتی عادل و فرمانروایی بزرگ بود که هیچ وقت مردم از او ظلم و بدی ندیدند. مردم دردمند را دوست داشت و با بیماران و درماندگان هم سفره بود. مردی که هیچ گاه از چراغ بیت‌المال برای خانه‌اش نوری نگرفت و همیشه در حوالی ستم دیدگان بود.

نان و خوراکش ساده بود و دلش دلسوز مردم. او قران را چون کف دستش می شناخت و بر اثر مطالعه قران بود که نهج‌البلاغه را نوشت. کتابی که هنوز جایگاه و موقعیت خودش را حفظ کرده و مردم هنوز به ان عمل می کنند. علی انسانی وارسته و شایسته بود که برای جلوگیری از خون و خونریزی ۲۵ سال در خانه ماند و سکوت اختیار کرد.

او می دانست که اگر با حاکمان درگیر شود اصل دین و اسلام به خطر افتاده و خون مردم بی گناه ریخته می شود. او جنگش با عمر ابن عبدود هم از روی نفس نبود و در لحظه آخر هم خشمش را فرو خورد و به خدا پناه برد. علی همدم تنهایی‌اش شب بود و چاه، شعر معروف شهریار در این زمینه به خوبی گویای این مطلب است.

علی ان شیر خدا شاه عرب الفتی داشته با این دل شب
شب ز اسرار علی آگاه است دل شب محرم سراله است

نتیجه گیری: تمام طول تاریخ بشریت و پدیدار شدن جهان مردی به بزرگی و شرافت او دیده نشده است. مردی که حتی دشمنان و مخالفانش هم برایش تعظیم کردند. من شیعه چه کار کرده‌ام و چگونه از او پیروی کرده‌ام. او اولین مرد مسلمان بود ولی ما نتوانستیم شیوه عدل او را در جامعه اجرا و پیاده کنیم.کمی مانند او زندگی کنیم و درد مردم را درک کنیم.

انشا پیشنهادی:
انشا در مورد پدر
و
انشا درباره توصیف چهره مادر

☑️ به پایان انشا در مورد فضیلت های امام علی (ع) رسیدیم، اگر دیدگاهی در این رابطه داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *