ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل یارب مباد آنکه گدا معتبر شود ✳️ + داستان

معنا و مفهوم ضرب المثل یا رب مباد آنکه گدا معتبر شود به همراه گسترش و بازآفرینی آن

معنی ضرب المثل یارب مباد آنکه گدا معتبر شود، یعنی زمانی که فردی ظرفیتش کم باشد و یک مرتبه از فرش به عرش برسد یا مقامی به او بدهند، آن وقت است که او فخر فروشی می‌کند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل پول علف خرس نیست

معنی ضرب المثل یارب مباد آنکه گدا معتبر شود

مفهوم ضرب المثل یارب مباد آنکه گدا معتبر شود

فردی که اصلا ظرفیت وجودی کافی ندارد، درخور حرف زدن با خود را فردی می‌داند که دارای ثروت، جایگاه بالا و یا از نظر مادی والا‌ مقام باشد و اینگونه در نظر او افرادی که این‌ها را دارند با ارزش و بزرگ مرتبه هستند و همیشه سعی می‌کنند از افراد فقیر یا کسانی که از نظر جایگاه در جامعه چیز زیادی ندارند، دوری کنند و حتی خود را از آن‌ها جدا می‌دانند.

انسان‌هایی که اینگونه ذاتی دارند، حتی اگر در فقر هم باشند اگر روزی به جایی برسند، آن گاه خود را انسان خیلی با ارزشی می‌دانند و دیگر به کسی که از نظر مالی پایین تر از خودش باشد اهمیت نمی‌دهند و به دیگران پز می‌دهد که ببینید من فلان ماشین را دارم، چنین ملکی خریده‌ام، یا دارایی‌ام بسیار بالا است یا هیچ‌کس به مقام من نمی‌رسد.

ریشه حکایت یارب مباد آنکه گدا معتبر شود

حکایت این ضرب المثل از امیرمبارزالدین محمد بن مظفر در صفحه‌های تاریخ به سخت دلی و تعصب بی جا شهرت داشته است و اکثراً قضاوت‌هایی که راجع به او می‌شود در باب همین دو صفت است؛ در حالی که می‌بایست او را در باب زمانی خودش قضاوت کرد.

حافظ امیر مبارزالدین را تازه به دوران رسیده، می‌دانست که اموال ابواسحاق را به چنگ آورده اما لایق این‌همه ثروت و مقام نیست و او را مانند گدایی می‌دانست که عزت و اعتبار از دیگران گرفته است و آرزو می‌کند که خدا چنین گدایانی را بلند مقام نکند. می‌گویند که این غزل و نقد از سوی حافظ در مورد امیرمبارزالدین بر سر زبان‌ها جاری شد و در باب مثل از آن زمان در بین مردم رواج پیدا کرد.

انشا و گسترش یارب مباد آنکه گدا معتبر شود

مقدمه: ثروت یک انسان نه در پولش و نه در جاه و مقامش در دنیا است، فردی که به دیگران فخر فروشی می‌کند آن هم بعد از رسیدن به یک مقامی، از هیچ نظر ثروتمند نیست و ارزشمند نمی‌باشد.

بدنه: اشخاصی که از نظر فرهنگ صفر هستند و دائما سعی می‌کنند به بقیه پز بدهند بهتر است به هیچ جایی نرسند. به طور مثال دیگران اگر به ظاهر به افرادی که بی‌فرهنگ ثروتمند هستند احترام بگذارند، بدون شک برای جایگاه شان ارزش قائل نمی‌شوند و آن شخص در دلشان هیچ جایی نخواهد داشت و حتی به او محبت هم نمی‌کنند و اگر گاهی محبتی هم کنند در اکثر مواقع تظاهر و یا از سر ترحم می‌باشد.

نتیجه: معاشرت با فردی که پول، مادیات و جایگاه دنیوی برایش مهم است، اشتباه و زیان آور است؛ چرا که این افراد لایق هیچ چیز در دنیا نخواهند بود.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل تا پول داری رفیقتم قربان بند کیفتم
و
معنی ضرب المثل چیزی در چنته نداشتن

☑️ به پایان معنی ضرب المثل یا رب مباد آنکه گدا معتبر شود رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *