ادبیاتفرهنگ و هنر

آموزش زبان عربی از صفر تا صد به همراه فیلم آموزش زبان عربی

چرا یادگیری زبان عربی اهمیت دارد؟ برای یادگیری زبان عربی از کجا شروع کنیم؟

امروز زبان به یک ابزار پرکاربرد در سراسر دنیا تبدیل شده است. در واقع زبان ابزاری می باشد که به ما کمک می کند تا بتوانیم با محیط اطرافمان ارتباط برقرار کنیم. تمامی زبان ها در سراسر دنیا دارای یک سری قواعد می باشند که اگر ما بخواهیم زبان را فرا بگیریم بسیار می تواند برای ما مفید باشد. یادگیری زبان درواقع به ما کمک می کند تا هم با افراد محیط ارتباط برقرار کنیم و اگر یک زبان بین المللی را نیز فرا بگیریم به ما کمک می کند تا با افراد سراسر دنیا در ارتباط باشیم. در این مقاله قصد داریم آموزش زبان عربی را به طور کامل بررسی کنیم و جزئیات مربوط به آن را نیز مورد بررسی قرار دهیم اگر مایل به یادگیری زبان عربی هستید، در ادامه به شما نکاتی را در این مورد ذکر خواهیم کرد که به شما کمک کند تا بتوانید زبان عربی را با استفاده از بهترین و کامل ترین راه فرا بگیرید.

در صورتی که علاقمند به یادگیری شیوه ترجمه زبان عربی به فارسی هستید پیشنهاد ما دریافت آموزش ترجمه از عربی به فارسی فرادرس است. تمام آموزش های منتشر شده در فرادرس با توجه به نیاز مخاطبین و توسط بهترین اساتید تهیه شده است تا کاربران بتوانند با مشاهده این آموزش ها در مدت کوتاهی به مهارت کافی در زمینه مورد نظر دست پیدا کنند. برای دریافت این آموزش میتوانید روی لینک زیر کلیک کنید.

معرفی کوتاهی زبان عربی

آموزش زبان عربییک زبانی بنا بر گفته متخصصین زبان شناس، سخت ترین زبان در دنیا می باشد و افراد زیادی در سراسر دنیا به این زبان تکلم می کنند. خیلی از مبلغین دین اسلام، زبان عربی را زبان دین اسلام نیز می دانند. کشورهای زیادی وجود دارند که مردمانش به زبان عربی تکلم می کنند که در زیر بعضی از آنها را برایتان می آوریم:

 1. بحرین
 2. مصر
 3. عراق
 4. اردن
 5. کویت
 6. لبنان
 7. سوریه
 8. مراکش
 9. قطر
 10. امارات
 11. یمن
 12. فلسطین
 13. و…

تمامی کشورهای عرب زبانی که در بالا آوردیم به زبان عربی صحبت می کنند ولی لهجه هر کشور نسبت به کشور دیگر بی نهایت متفاوت است و فقط از ریشه یکسان می باشند. به عنوان مثال عرب زبان های کشور لبنان و کشور مصر وقتی بخواهند کلمه ای را بر زبان بیاورند بسیار نسبت به هم متفاوت هستند بنابراین موضوع خیلی ها می گویند که عربی با لهجه لبنانی زیباترین و عربی با لهجه مصری درجه زیبایی کمی را دارا می باشد. در برخی از کشورهای آفریقایی نیز به زبان عربی تکلم می شود، ولی ممکن است دو زبان را صحبت کنند به عنوان مثال در کشور مراکش هم به زبان عربی صحبت می شود و هم به زبان محلی مراکشی صحبت می شود.

چرا یادگیری زبان عربی اهمیت دارد

چرا یادگیری زبان عربی اهمیت دارد؟

آموزش زبان عربی بعد از انگلیسی و فرانسوی، پرکاربردترین زبانی می باشد که افراد در سراسر جهان آن را تکلم می کنند و یادگیری آن نیز می تواند بسیار برای فرد مفید باشد. اگر شما قصد سفر کردن به کشورهای مختلف عرب زبان را دارید و به کشورهای مختلف عرب زبان سفر می کنید، پس حتما نیاز دارید که زبان عربی را به طور کامل فرا بگیرید.

برای یادگیری زبان عربی از کجا شروع کنیم؟

مسلما، برای یادگیری هر زبان باید از الفبا شروع کنید ولی خیلی از افراد این را قبول ندارند، به عنوان مثال بنیانگذاران نرم افزارهای آموزش زبان مثل رزتا استون و یا پیمزلر بر این امر تاکید دارند که یادگیری الفبا در ابتدا اشتباه می باشد و شما باید از کلمات یادگیری زبان مورد نظرتان را شروع کنید. مثلا در آموزش زبان عربی ما صرف فعل در 12 صیغه ماضی و مضارع یا آینده داریم که باید به ترتیب صیغه ها را فرا بگیریم تا بتوانیم در مکالمه آن ها را استفاده کنیم. مثلا صیغه 1 ماضی فعل ذهب، ذهب می باشد و یا صیغه دوم آن ذهبا می باشد. پس باید کارمان را از ابتدای یادگیری اصطلاحات و کلمات شروع کنیم. این کار باعث میشود تا شما وقت تان تلف نشود و به راحتی بتوانید زبان عربی را فرا بگیرید.

چگونه زبان عربی را به شکل بومی و یا نیتیو فرا بگیریم؟

چگونه زبان عربی را به شکل بومی و یا نیتیو فرا بگیریم؟

فراگیری یک زبان به شکل بومی و یا نیتیو(Native) بیشتر به تلاش خود فرد بستگی دارد. به عنوان مثال افرادی که به چندین زبان صحبت می کنند، با تلاش توانسته اند که بر زبان های مورد نظرشان تسلط پیدا کنند. ولی آموزش زبان عربیبه شکل بومی چند مرحله دارد که به صورت های زیر بیان می کنیم:

مراحل یادگیری زبان عربی به صورت بومی و یا نیتیو

1- اگر فرد هیچ چیزی از زبان عربی نمی داند بهتر است از فیلم ها و کتاب های آموزش زبان عربی که از ابتدا زبان عربی را تدریس کرده اند شروع کند. اگر فرد کمی پایه زبان عربی اش خوب است می تواند به سراغ کتاب هایی برود که سطح متوسط را در زبان عربی پوشش می دهند

2- مرحله بعد یادگیری گرامر زبان عربی و یا قواعد زبان عربی می باشد. این مورد، یکی از چالشی ترین مراحل آموزش زبان عربی است چون خیلی ها وقت بحث قواعد به میان می آید، سریعا خودشان را می بازند ولی باید به شما بگوییم که این هم راهکاری دارد. اگر می خواهید گرامر را از طریق خود متن زبان عربی فرا بگیرید می توانید با نرم افزارهای آموزش زبان مثل رزتااستون، دولینگو و یا ممرایز کارتان را شروع کنید. در میان این سه نرم افزار باید به شما بگوییم که ممرایز کاربرد بیشتری دارد، چون هر عبارت و یا کلمه به صورت فیلم توسط افراد عرب زبان برای شما تلفظ می گردد به طوری که شما می توانید به بهترین شکل با لهجه عربی مورد نظرتان ارتباط برقرار کنید و چند نوع یادگیری در ممرایز بسیار زیاد است شما می توانید به راحتی با این نرم افزار ارتباط برقرار کنید و زبان عربی را به بهترین شکل فرا بگیرید.

3- نکته بعدی دیدن فیلم ها وسریال های به زبان عربی می باشد، در این خصوص شما می توانید به یوتیوب بروید و در این مورد جست و جو کنید. البته سطح زبان شما هرچه که باشد مطابق با آن باید سریال دیدن و یا فیلم دیدن به زبان عربی را شروع کنید. همچنین یک سری سریال ها نیز هستند که فقط برای یادگیری زبان مثل زبان عربی ساخته شده اند و شما برای شروع کار می توانید از این نوع سریال ها شروع کنید تا به سریال هایی برسید که نیاز به دانش بالایی دارد.

4-مورد بعدی که مورد آخر در آموزش زبان عربی می باشد این است که باید به سراغ کتاب هایی برویم که به صورت داستان می باشند و زبان شان نیز عربی است. شما برای یادگیری زبان عربی می توانید از کتابهایی با داستان های ساده شروع کنید. داستان های شما باید حاوی نکات گرامری باشد و هم بسیار جالب باشند تا بتوانید به کمک آنها نکات گرامری را در کنار لذت بردن از داستانی که مطالعه میکنید فرا بگیرید.

مراحل یادگیری زبان عربی به صورت بومی و یا نیتیو

چرا دانش آموزان و دانشجویان زیاد با آموزش زبان عربی میانه خوبی ندارند؟

خوب در جواب به این موضوع باید به این مورد اشاره کنیم که داشتن یک معلم و یا استاد می تواند روند یادگیری زبان را برای ما هم آسان نماید و هم سخت نماید. شیوه یادگیری و آموزش نیز از عواملی می باشد که می تواند افراد را از یادگیری زبان عربی زده کند. پیچیده کردن قواعد نیز بسیار عامل مضری می باشد که بسیاری از معلمان این کار را انجام می دهند ولی باید سعی کنیم قواعد را با آسان ترین راه ها و بهترین راه ها آموزش دهیم.

یادگیری چه مواردی در یادگیری و آموزش زبان عربی مورد نیاز است؟

زبان عربی نیز مانند هر زبانی در انگلیسی بخش مکالمه دارد و هر فرد در ابتدا باید بخش یادگیری مکالمه را بگذراند. یادگیری مکالمه شامل قواعد و آواشناسی می شود، منظور از آواشناسی نیز بر مبنای لهجه زبان عربی می باشد مثل لهجه عراقی و یا لبنانی و یا مصری.

آشنایی با ضمایر مثل ضمایر اشاره به دور و نزدیک بسیار در یادگیری زبان عربی مهم است. اسامی اشاره به دور و اشاره به نزدیک به صورت ذلک و تلک و هذا و هذه می باشد. در زبان عربی ما ضمایر متصل نیز داریم و بعد از یادگیری ضمایر و فراگیری کاربرد اسم و فعل و حرف به سراغ مباحث پیشرفته تری می رویم. مباحث بعدی شامل یادگیری اعداد و حتی روزهای هفته و ماه ها و سال را شامل می شود. همچنین باید بدانید که اسامی کشورها به چه صورتی به زبان عربی گفته می شود و در زیر ما یک کشور را در این خصوص مثال می زنیم

کشور ژاپن به زبان عربی الیابان نوشته و خوانده می شود حال شاید بپرسید که چرا اینقدر تفاوت وجود دارد. برای توضیح این بخش باید به شما بگوییم که اعراب چهار حرف را در زبان شان ندارند که این حرف ها پ، ژ، گ، چ می باشد و اگر آنها را مثل یک عبارت بنویسیم به پژگچ تبدیل می شوند به عبارتی می گوییم اعراب، پژگچ ندارند.

مراحل بعدی یادگیری زبان عربی مربوط به مکان هایی می باشد که شما باید در آن مکان ها مکالمه عربی خاص خودش را به کارببرید. به عنوان مثال اگر در مدرسه هستید جملاتی مثل کتابم را به من بده و یا من می خواهم استراحت کنم، زنگ بعد، را باید بدانید که به عربی تلفظ کنید. حال در زیر برخی جملات عربی را به همراه معنا برای تان می آوریم

أمشي إلى المدرسة كل يوم: من هر روز به مدرسه می روم

أحب أمي:  من عاشق مادرم هستم

انا اريد ان اتزوجك: می خوام با تو ازدواج کنم

شاهد الكلب مسرح الجريمة: سگ صحنه جرم را دید

أنت مذهل جدا: تو شگفت انگیزی

این ها جملاتی هستند که شما می توانید با یادگیری کمترین کلمات آنها را یاد بگیرید، حال در زیر یک داستان را می آوریم تا شما را بیشتر با آموزش زبان عربی و یادگیری زبان عربی آشنا سازیم.

اسمي علي. أنا طالب وأذهب إلى المدرسة كل يوم. أريد أن أصبح طبيبة في المستقبل. أود تقديم خدمات مجانية للفقراء. تم اختيار اسمي من قبل جدي. أنا أحب بلدي كثيرا. اسم بلدي إيران. حضارة إيران عمرها 2500 سنة. شعب بلدي طيب للغاية ويحترم الآخرين. عندما أبلغ سن الرشد ، أريد أن أخدم في الجيش. بعد الخدمة في الجيش ، أخطط لبدء عمل تجاري بنفسي. لدي صديق اسمه احمد. أحمد أكبر مني بسنتين. أحمد لديه أخت وأخ. يحب أخته وشقيقة كثيرا. والد أحمد عامل في شركة نفط. هو عامل مجد. تمكن أحمد من الحصول على منحة دراسية في فرنسا في سن 18.

یادگیری چه مواردی در یادگیری و آموزش زبان عربی مورد نیاز است؟

ترجمه داستان بالا:

نام من علی می باشد. من دانش آموز هستم و هر روز به مدرسه می روم. من میخواهم در آینده دکتر شوم. دوست دارم که به افراد فقیر خدمات رایگان ارائه دهم. اسم من را پدربزرگم برایم انتخاب کرده است. من کشورم را خیلی دوست دارم. اسم کشور من ایران است. تمدن کشور ایران قدمتی ۲۵۰۰ ساله دارد. مردم کشورم بسیار خوش برخورد هستند و به دیگران احترام می گذارند. وقتی  به سن بزرگسالی رسیدم میخوام به خدمت ارتش دربیایم. بعد از دوران خدمت در ارتش قصد دارم کسب و کاری برای خودم دست و پا کنم. من یک رفیق به نام احمد دارم. احمد دو سال از من بزرگتر است. احمد یک خواهر و یک برادر دارد. او خواهر و برادرش را بسیار دوست دارد. پدر احمد کارگر شرکت نفت می باشد. او فرد زحمتکشی است. احمد توانست در سن ۱۸ سالگی بورسیه تحصیلی کشور فرانسه را بگیرد.

همانطور که دیدید این داستان یک سری جمله بودند که در کنارهم آوردیم و به داستان تبدیلشان کردیم. پس بدانید که از ترکیب چند کلمه یک جمله و از ترکیب چند جمله یک پاراگراف و یا یک داستان پدید می آید، پس خواهشی که از شما داریم به هیچ عنوان ترس به دلتان راه ندهید و با خیال راحت زبان عربی را فرا بگیرید.

نتیجه گیری

در این مقاله ما آموزش زبان عربی را بررسی نمودیم و جزییات آن را نیز مورد بررسی قرار دادیم اگر مایل هستید تا زبان عربی را به صورت اصولی و از پایه یادبگیرید میتوانید به آموزش های فرادرس مراجعه کنید و با دریافت فیلم آموزش زبان عربی فرادرس یادگیری را آغاز کنید. در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر داشتید میتوانید سوالات خود را در بخش کامنت ها با ما در میان بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *