بارداری و کودکسبک زندگی

انواع روش‌ های پیشگیری از گرمازدگی نوزادان در تابستان

نشانه‌های گرمازدگی نوزادان چیست و چگونه از آن جلوگیری کنیم؟

هنگامی‌که تابستان شروع می‌شود و نوزاد تازه متولدشده‌ای دارید ممکن است یکی از سوالات شما این باشد که چگونه می‌توانید از گرمازدگی در فرزندتان پیشگیری کنید. دمای بدن در نوزادان به‌خوبی بزرگسالان تنظیم نمی‌شود و از سوی دیگر، پوست آن‌ها نازک‌تر است و به‌راحتی می‌سوزد.

بنابراین، محافظت از نوزادان در برابر گرمازدگی اهمیت بسیار زیادی دارد. در ادامه با انواع روش‌های پیشگیری از گرمازدگی نوزادان در تابستان آشنا می‌شوید اما قبل از آن لازم است بدانید نشانه‌های گرمازدگی در نوزادان چیست.

پیشگیری از گرمازدگی نوزاد کم سن

نشانه‌های گرمازدگی نوزادان

نوزادان برخلاف کودکان نوپا، ناراحتی خود را نمی‌توانند به‌صورت کلامی ابراز کنند. به همین دلیل، مهم است که مراقب نشانه‌های گرمازدگی در فرزند نوزاد خود باشید و به‌محض مشاهده این نشانه‌ها با اورژانس تماس بگیرید. نشانه‌های گرمازدگی نوزادان عبارت‌اند از:

  • دمای 103 درجه فارنهایت
  • نبض سریع
  • استفراغ
  • پوست داغ، قرمز و خشک
  • تنفس کم‌عمق
  • بی‌حالی
  • بیهوشی

انواع روش‌های پیشگیری از گرمازدگی نوزادان در تابستان

همانطور که مطرح شد گرمازدگی نوزادان بسیار خطرناک است و مهم است که از این موضوع پیشگیری کنید. روش‌های مختلفی می‌توانند به شما کمک کنند که بدن نوزاد خود را خنک نگه دارید و درنتیجه، از سلامت او مراقبت کنید. در ادامه با این روش‌ها آشنا می‌شوید.

از نور مستقیم خورشید دور بمانید

تابستان امسال به هرکجا که می‌خواهید بروید به یاد داشته باشید رعایت نکات ایمنی و حفاطت از نوزاد تازه متولدشده بسیار حساس و دشوار است. در راستای این نکات به این موضوع توجه ومید که نوزاد خود را از تابش مستقیم نور خورشید دور نگه دارید. به‌طورکلی نوزادان توانایی کافی برای تنظیم درجه حرارت اصلی خود در هنگام گرما و سرما ندارند؛ بنابراین، نزدیک‌ترین سایه را پیدا کنید و به آنجا بروید. اگر می‌خواهید با کالسکه در اطراف قدم بزنید، درپوش کالسکه نوزاد را بگذارید تا این درپوش از کودک شما در برابر آفتاب محافظت کند.

به تن نوزاد خود، هوشمندانه لباس بپوشانید

لباس‌های خنک مثل لباس‌های پنبه‌ای بهترین لباس‌های برای نوزاد شما در تابستان‌ها هستند. ما معمولا در ماه‌های تابستان لباس‌های راحت می‌پوشیم. بنابراین، برای فرزندتان از لباس‌های لایه‌لایه چشم‌پوشی کنید و لباس‌های بلند اما بدون شلوار به تن او بپوشانید. کلاه‌های سطلی نیز گزینه مناسبی برای سر نوزادان هستند.

نوزاد خود را هیدراته نگه دارید

چه فرزندتان شیر مادر می‌خورد چه شیر خشک، مهم است که هیدراته بماند. برای اینکه بدانید فرزندتان به اندازه کافی هیدراته است یا نه، به میزان خیس کردن پوشکش توجه کنید. سعی کنید در صورت امکان برای نوزاد تازه متولدشده خود تعداد شیردهی‌ها را افزایش دهید. ناگفته نماند که خودتان نیز لازم است هیدراته بمانید.

نوزاد خود را هیدراته نگه دارید

در صورت امکان، برای نوزادتان کمی ضد آفتاب بزنید

دور نگه داشتن نوزاد تازه متولدشده از تابش مستقیم آفتاب و انتخاب مناسب لباس برای او مهم‌ترین توصیه برای پیشگیری از گرمازدگی نوزاد در تابستان است. بااین‌حال، اگر می‌خواهید زیر آفتاب قدم بزنید، لازم است روی پوستی که در معرض آفتاب است کرم ضد آفتاب بزنید. نوزادان، تروتازه هستند و پوست آن‌ها به‌راحتی می‌سوزد.

از حوله مرطوب با آب خنک استفاده کنید

پارچه یا حوله‌ای را با آب خنک خیس کنید و به پیشانی یا گردن نوزاد خود بمالید. از آب خیلی سرد استفاده نکنید زیرا نباید دمای بدن نوزادتان را خیلی سریع پایین بیاورید. فقط کمی آب خنک کافی است.

از پنکه کالسکه استفاده کنید

پنکه کالسکه به شما امکان می‌دهد که در گرمای تابستان فرزندتان را خنک نگه دارید و از گرمازدگی او پیشگیری کنید. این پنکه‌ها ابعاد کوچکی دارند و خطری برای فرزندتان ندارند.

پرده‌های خانه را بکشید

اگر وسایل خنک‌کننده خانه کافی نیست کشیدن پرده خانه از تابش نور خورشید جلوگیری می‌کند و باعث خنک ماندن فرزند شما می‌شود. در این صورت، در مصرف برق نیز صرفه‌جویی می‌کنید.

کولر را روشن کنید

هم در طول روز و هم در طول شب، کولر را روشن کنید. این امر نه‌تنها به پیشگیری از گرمازدگی نوزاد کمک می‌کند بلکه باعث کاهش خطر مرگ ناگهانی نوزاد نیز می‌شود. آکادمی متخصصان اطفال آمریکا نیز توصیه می‌کند که برای جلوگیری از مرگ ناگهانی نوزاد، شب‌ها کولر منزل روشن باشد.

لباس‌خواب نوزاد را به حداقل برسانید

اگرچه ممکن است لباس‌های خواب زیبا و متعددی برای نوزادتان تهیه کرده باشید اما لازم است بدانید برای پیشگیری از گرمازدگی فرزندتان در تابستان، باید لباس‌خواب او را به حداقل برسانید. تنها برای او پوشک ببندید و تنها دور او یک پارچه کتان ببندید. این امر، همچنین به شما کمک می‌کند که شب‌ها راحت‌تر پوشک فرزندتان را عوض کنید.

هرگز نوزاد را در خودروی پارک‌شده رها نکنید

اگرچه ممکن است بدیهی به نظر برسد اما توصیه می‌شود که هرگز نوزادتان را در خودروی پارک‌شده رها نکنید. خودرو سریع گرم می‌شود و نوزاد تازه متولدشده شما حتی سریع‌تر از آن گرم می‌شود. فرزندتان را در کالسکه قرار دهید و به فروشگاه بروید یا حتی می‌توانید به‌صورت آنلاین خرید کنید.

در گرم‌ترین قسمت روز در داخل خانه بمانید

گرم‌ترین قسمت روز بین 10 صبح تا 12 بعدازظهر است و مهم است که در این زمان از بیرون رفتن از خانه خودداری کنید. این کار به شما کمک می‌کند که از نوزاد خود در برابر گرمازدگی در تابستان محافظت کنید.

نوزادتان را به حمام ببرید

متخصصان بر این باورند که بردن نوزاد به حمام آب خنک یا ولرم در طول روز یا قبل از خواب به خنک ماندن او کمک می‌کند. این امر باعث کاهش دمای بدن نوزاد می‌شود و به خواب او نیز کمک می‌کند.

سطوح خنک را انتخاب کنید

زمانی که فرزندتان را برای بازی کردن، استراحت کردن یا عوض کردن پوشک او، بر روی سطوح قرار می‌دهید، دمای سطوح را بررسی کنید. مهم است که سطوح گرم نباشند و موجب گرمازدگی فرزندتان نشوند. در این زمینه، استفاده از زیرانداز خنک‌کننده نیز می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

ملحفه‌های کتان را برای تختخواب فرزندتان انتخاب کنید

تحقیقات نشان می‌دهد که چه برای بزرگسالان و چه برای نوزادان، استفاده از ملحفه‌های کتان در تابستان به خنک ماندن بدن کمک می‌کند؛ بنابراین، در تابستان، ملحفه‌های کتان را به‌جای ملحفه‌های نایلونی برای تختخواب فرزندتان انتخاب کنید. ملحفه‌های نایلونی، عرق را نیز جذب می‌کنند.

درنهایت، مراقبت از نوزادان در آب‌وهوای گرم اهمیت بسیار زیادی دارد. نوزادان کمتر عرق می‌کنند و توانایی آن‌ها در خنک ماندن نسبت به بزرگسالان بسیار کمتر است. این امر موجب می‌شود که خطر گرمازدگی آن‌ها در ماه‌های تابستان به‌شدت کاهش یابد؛ بنابراین، برای مراقبت از فرزندتان در برابر گرما، مهم است که از انواع روش‌های پیشگیری از گرمازدگی نوزادان در تابستان آگاه باشید و آن‌ها را انجام دهید.

منابع:
https://www.goodto.com/family/keeping-baby-cool-in-hot-weather-4005
https://simplifiedmotherhood.com/12-tips-keep-newborn-cool-in-summer/
https://reverehealth.com/live-better/heat-stroke-in-children-and-babies/

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.