سرگرمیفیلم و بازی

بهترین بازی های استراتژیک برای کامپیوتر که باید تجربه کنید

معرفی برترین و بهترین بازی های استراتژیک جنگی و شمشیری تاریخی کامپیوتری

بهترین بازی های استراتژیک تاریخ برای کامپیوتر ؛ یکی از سبک های پرطرفدار جهان در بازی های ویدیویی، سبک استراتژیک می باشد. حال قصد داریم تا برای شما عاشقان این سبک، در این مقاله به توضیح در مورد سبک استراتژیک و معرفی لیستی از برترین بازی های استراتژی تاریخی کامپیوتر و لپ تاپ پرداخته ایم. در ادامه با بخش فیلم و بازی ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: بهترین بازی های رایگان و آنلاین استیم برای کامپیوتر

بهترین بازی های استراتژیک تاریخ کامپیوتر
بهترین بازی های استراتژیک تاریخ کامپیوتر

بازی استراتژیک چیست؟

کلمه استراژی بر گرفته شده از ریشه یونانی و به معنای فرماندهی و فن اداره جنگ می باشد. این عنوان هم چنین  یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین سبک های بازی را شامل می شود و اغلب به بازی هایی اطلاق می شود که با برنامه ریزی و تاکتیک پیش می روند و برای رسیدن به هدف و پیروزی باید تمام جوانب و حرکات دشمن را زیر نظر گرفت.

در بازی های استراتژیک ما با نمایی از بالا مواجهیم که دید نسبتاً همه جانبه ای در اختیار فرد بازی کننده قرار می دهد. هم چنین گیم‌ پلی این بازی ها طوری طراحی می شود تا قدرت مدیریت نظامی و اقتصادی فرد را نیز به چالش بکشد. 

در این بازی ها که تنوع بسیاری هم دارند سعی می شود که توازن قوا بین نیروها برقرار باشد بر عکس بازی های اکشن یا اول شخص که ممکن است یک نفر با چندین دشمن مواجه بشود. اما این سبک بازی از جهت داشتن مبارزات با دیگر بازی های مدیریتی و ساخت و ساز تفاوت زیادی دارد. بازی هایی استراتژیک در عین تنوع زیاد شاخصه هایی دارند که در اکثر آن ها مشترک است:

واحدها و ساختمان های مختلف

در بیشتر بازی های استراتژیک با نیروهایی مواجهیم که بر اساس سرعت، نوع و برد اسلحه، وظیفه، میزان جا‌به‌جایی، سواره یا پیاده بودن و … نسبت به دیگر واحدها تمییز داده می شوند. این نیروها علاوه بر وظایف نظامی ممکن است مسئولیت هایی مثل حمل و نقل، درمان، تعمیر و یا ساخت و ساز داشته باشند.

این نیروها می توانند در ساختمان یا مراکز خاصی تعلیم داده شوند. ساختمان ها که هر کدام بر آورده کننده یکی از نیازهایی پیشرفت در بازی هستند در کنار نیروها وقتی ارتقا پیدا کنند، می توانند قابلیت های بیشتری را به بازی اضافه کنند.

منابع

معمولا با جمع آوری ذخیره آن ها می توان واحدها، ساختمان ها و دیگر عناصر بازی را ساخت و ارتقا داد و می توانند شامل مواردی نظیر سکه، منابع معدنی یا طبیعی، اقلام ضروری یا استراتژیک، غذا و حتی تکنولوژی باشند.

نقشه

این نقشه که جزء جدا نشدنی بازی هایی استراتژیک محسوب می شوند معمولا با دید کلی مواضع، مسیرها، ساختمان ها، حرکت نیروهای خودی و دشمن و موانع طبیعی را به تصویر می کشند تا با دسترسی به آن ها طراحی استراتژی برای شخص راحت تر باشد. در بعضی از بازی های استراتژیک با تحقیق و جست و جو در نقشه می توان به اکتشفات پرداخت و منابع و ثروت مورد نیاز را جمع آوری کرد.

موضوع بازی های استراتژیک بیشتر در مورد دوره ها و رویداد های تاریخی مختلف مثل روم باستان، قرون وسطی، جنگ های صلیبی، جنگ جهانی اول و دوم و … می باشد و می تواند نبرد در سطوح مختلف( دریایی، زمینی، هوایی و …) را شامل شود. هر چند در بسیاری از مواقع موضوعات ممکن است جنبه اساطیری، جادوگری، خیالی و فرازمینی داشته باشند و نمی توان تمام موضوعات بازی های استراتژیک را ذیل یک دسته بندی دقیق قرار داد.

هم چنین بازی های استراتژیک می توانند حالت تک نفره، چند نفره، نوبتی، همزمان، داستانی، محاصره، دفاع از قلعه و حالت آفلاین و آنلاین داشته باشند که شخص با توجه به سلیقه خود می تواند در بین گزینه ها حق انتخاب داشته باشد.

بهترین بازی های استراتژیک کامپیوتر

تاکنون ده ها بازی استراتژیک مختلف برای پلت فرم های مختلف طراحی و منتشر شده است. این بازی های استراتژیک، هر یک از ویژگی های مختلفی برخوردارند که این ویژگی ها باعث محبوبیت این بازی ها شده اند. در این قسمت، با بهترین و محبوب ترین بازی های استراتژیک مخصوص کامپیوتر که از سال 2001 میلادی منتشر شده اند اشاره کرده ایم.

بازی Empire Earth :: سال انتشار 2001

بازی Empire Earth
بازی Empire Earth

استودیوی سازنده: Stainless Steel

این بازی که تاریخ بشریت را در 14 دوره خلاصه کرده است، از دوران پارینه‌سنگی آغاز می شود و تا عصر روباتیک ادامه دارد. با شروع بازی در هر دوره، بازیکنان به تعدادی کارگر و یک ساختمان مرکزی اصلی دسترسی دارند که می‌بایست با جمع کردن منابع و ساخت ساختمان‌های جدید قلمرو خود را گسترش دهند.

آموزش مداوم نیروها و ماشین‌ آلات جنگی از ضروریات این بازی  به‌شمار می‌آید. زیرا نداشتن یک ارتش منظم و قوی باعث از پای در آمدن پیشرفته‌ترین ملت‌ها می‌شود. گرافیک سه بعدی با جزئیات بالا نسبت به زمان ساخت، تنوع بالای واحدهای بازی در قالب 21 ملت مختلف و نقشه‌های گوناگون از  ویژگی‌های بازی Empire Earth هستند که سال‌های نخست انتشار بازی بسیار مورد توجه قرار گرفت.

فروش یک میلیون نسخه‌ای بازی در مدت یک سال پس از عرضه و نظر مثبت منتقدین، نمایانگر محبوبیت این بازی استراتژیک است. این بازی همچنین بنیان‌گذار و اولین نسخه از سری بازی‌های استراتژیکی با همین نام می باشد.

بازی Stronghold: Crusader :: سال انتشار 2002

بازی Stronghold: Crusader
بازی Stronghold: Crusader

استودیوی سازنده: Firefly

بدون شک یکی از محبوب ترین بازی های استراتژیک کامپیوتری که همه ی ما حداقل یک بار نام آن را شنیده ایم بازی قلعه نسخه ی جنگ های صلیبی می باشد. این بازی که در فضای قرون وسطی قرار دارد، جنگ های میان مسلمانان و صلیبیون بر سر  سرزمین مقدس (اورشلیم) را به تصویر می کشد. با شروع این بازی که در سبک استراتژی همزمان می باشد شما باید با انتخاب متحدین و دشمنان خود از میان شخصیت های موجود در بازی (ریچارد، صلاح الدین، خلیفه، رت، گرگ و …) آماده رویایی و نبرد شوید.

از نکات کلیدی این بازی در شروع ساخت انبار غله، انبار مواد خام (سنگ، چوب، آهن و…) و حفظ محبوبیت است. در این بازی هم چنین دو نوع سربازخانه وجود دارد؛ سربازخانه مسیحی که شامل شوالیه، شمشیر زن، تبر دار ، کمان دار، گرز دار و … می شود و برای تعلیم آن ها حتما باید پوشش و لوازم مناسب با آن ها را  تولید و در اسلحه خانه ذخیره کرد وسربازخانه اعراب که شامل سوارکار عرب، شمشیر زن، کماندار، برده، سنگ انداز و … می شود.

برای استخدام آن ها نیازی به منابع خاصی نیست و با سکه می توان آن ها را اجیر کرد. هم چنین ساختمانی برای استخدام افراد متخصص که می توان برای ساخت منجنیق، تجهیزات محاصره و حفر تونل از آن ها استفاده کرد. مالیات مهم ترین منبع درآمد محسوب می شود اما باید توجه داشت در صورت دریافت مالیات سنگین، محبوبیت شما کاهش یافته و نیروی متخصص و مردم سرزمین شما را ترک می کنند.

با جمع آوری مواد غذایی ضمن در نظر گرفتن نوع اقلیم سرزمین خود و افزایش جیره غذایی می توان محبوبیت خود را افزایش داد. برای پیروزی در این بازی باید تا آخرین پادشاه دشمن نابود شود و علاوه بر استراتژی های نظامی می توان از داد و ستد و روابط دیپلماتیک در رسیدن به پیروزی کمک گرفت. با وجود گرافیک ساده، این بازی به علت گیم پلی مناسب و مدیریت منابع خوب، از پر طرفدارترین بازی های استراتژیک محسوب می شود.

بازی Warcraft III :: سال انتشار 2002

بازی Warcraft III
بازی Warcraft III

استودیوی سازنده: Blizzard Entertainment

داستان بازی حول محور چهار نژاد اصلی: انسان، اورک، نایت الف و نامیرا می چرخد و امکان بازی در خط داستانی هر چهار نژاد وجود دارد. شخصیت پردازی نقشی اساسی در این بازی دارد. طلا، غذا و الوار منابع اصلی بازی محسوب می شوند. برای جمع آوری منابع در بازی لازم است که دست به ساخت و ساز بزنیم و برای ساخت و ساز هم نیاز است که واحد هایی تحت عنوان کارگر در اختیار داشته باشیم. هم چنین برای افزایش جمعیت نیاز به واحد تولید غذا ایجاد می شود.

طراحی بی نظیر گیم پلی بازی مخصوصاً منوی اصلی از زیبایی ها این اثر محسوب می شود‌. این بازی با وجود گرافیک نسبتا ساده به علت خط داستانی قدرتمند، موسیقی متن گوش نواز و گیم پلی قابل قبول، با وجود گذشت بیش از ۱۸ سال از تولید آن، جذابیتی تمام نشدنی برای طرفدان بی شمارش دارد.

این بازی به عنوان یکی از بهترین بازی های استراتژیک برای کامپیوتر ، با فروش چهار و نیم میلیون نسخه‌ای، موفقیت تجاری بزرگی برای شرکت بلیزارد به ارمغان آورد و در جلب نظر منتقدین بسیار موفق ظاهر شد.

بازی Command & Conquer: Generals :: سال انتشار 2003

بازی Command & Conquer: Generals
بازی Command & Conquer: Generals

استودیوی سازنده: EA Games

در این بازی سه گروه مجزا وجود دارد: ایالات متحده و چین به عنوان دو ابرقدرت و ارتش آزادی‌بخش جهانی یا GLA که ماهیتی عربی دارد و قصدش نابود کردن ارتش چین و آمریکا است و تمرکز روی سلاح‌های میکروبی استراتژی اصلی آن هاست. درصد بالایی از سلاح‌هایی که در این بازی به کار می روند، حقیقی هستند.

همچنان در سه گروه مذکور ۹ ژنرال (سه ژنرال به طور پیش فرض برای هر گروه) که هر یک در زمینه خاص تخصص دارند. ابرسلاح لیزر (ارتش)، نیروی هوایی و سلاح‌های تخریب گسترده (نیروی دریایی) برای آمریکا، تانک، پیاده‌نظام و سلاح اتمی برای چین، استتار، شیمیایی-میکروبی و بمبگذاری برای GLA.

شما می توانید با انتخاب یکی از سه گروه موجود در بازی وارد دنیای جنرال شوید و با تقویت ارتش و نیروی نظامی خود در مقابل دشمنان بایستید و آنها را ناکام بگذارید. این بازی‌ خصوصا در یک بازه بین افرادی که به گیم نت‌ها می‌رفتند بسیار مشهور و پرطرفدار بود.

بازی Rise of Nations :: سال انتشار 2003

بازی Rise of Nations
بازی Rise of Nations

استودیوی سازنده: Microsoft Game

در این بازی می‌توانید بر ۱۸ تمدن در طول ۸ دوره از تاریخ جهان حکمرانی کنید و با تصاحب قلمروها و منابع بیشتر، حریفان خود را از پا در بیاورید. تنوع بالای تمدن‌ها و واحدهای جنگی در کنار گرافیک و جزئیات مناسب از نقات قوت این بازی به شمار می روند.

در بازی‌های استراتژی همزمان مثل همین بازی، بازیکنان معمولا کنترل یک گروه را برعهده می‌گیرند و با توجه به مکانیک های بازی، کار‌هایی از قبیل ساخت و ساز، مدیریت و جمع آوری منابع، تربیت نیرو‌ ها و ساخت ارتش و همچنین ارتقاء تکنولوژی های مختلف برای پیشرفت را انجام می دهند. در این بازی ما کار خود را با یک شهر آغاز خواهیم کرد. هر شهر در بازی، یک مرز خاص دارد و بازیکنان فقط قادر به ساخت و ساز در داخل این مرز‌ها هستند.

به همین دلیل به مرور و با پیشروی در بازی، نیاز به ساخت شهر‌های بیشتر حس می‌شود تا بتوانیم فضای بیش‌تری برای ساخت و ساز داشته باشیم. هم چنین باید روی تقویت قدرت نظامی خود نیز تمرکز کرد، جنبه‌های دیگری نظیر اقتصاد هم اهمیت بسیار زیادی دارند. وجود ساختمان کتابخانه در بازی و قرار گرفتن یک درخت تکنولوژی از جذابیت های دیگر این بازی به شمار می روند.

بازی Total War: Rome :: سال انتشار 2004

بازی Total War: Rome
بازی Total War: Rome

استودیوی سازنده: Creative Assembly

این نسخه ازسری بازی های Total War به عنوان یکی از بهترین بازی های استراتژیک برای کامپیوتر ، تحول عظیمی را در این سری شکل داد. بازی از نبرهای دوبعدی، به صحنه های زیبای سه بعدی ارتقا پیدا کرده بود و تنوعی عظیم را در بخش گیم پلی و گرافیک به همراه داشت. این بازی بخش داستانی به معنی آن چیزی که در بقیه بازی های استراتژیک شاهد هستیم نداریم.

این سری از بازی ها، در محتوای بخش تک نفره، بر روی ماموریت ها، کشور گشایی و شکست دادن دشمنان و تصرف تمامی مناطق مورد نظر تاکید دارد. این بازی در واقع رقابت میان سه خاندان اصلی امپراتوری به مقصود چیره شدن کامل بر اروپا و امپراتوری روم را نشان می دهد.خاندان Julii، خاندان Bruti و خاندان Scipii. این سه خاندان که به طور کلی قدرت را در میان خودشان تقسیم کرده اند، گردانندگان اصلی قدرت در روم هستند؛ گردانندگانی که هر یک به صورت پنهانی قصد براندازی دیگری را دارند.

به همین جهت در بخش تک نفره و در زمان انجام بازی، احتمال وقوع جنگ داخلی در میان این سه خاندان هم وجود دارد که در این صورت شاهد به خطر افتادن حیثیت و اقتدار امپراتوری هستیم. گیم‌پلی بازی از ترکیب زیبای نبردهای تاکتیکی در کنار استراتژی نوبتی بهره می‌برد و در فضای اروپا، آفریقای شمالی و خاورمیانه صورت می‌گیرد. در این مقیاس بزرگ، بازیکن سیاست، ساخت ساز ها و جایی ارتش و رشد جمعیت را کنترل می‌کند.

بازی Age of Empires III :: سال انتشار 2005

بازی Age of Empires III
بازی Age of Empires III

استودیوی سازنده: Ensemble

داستان بازی به روایت مهاجرت اروپاییان به آمریکا و استقرار آنان می پردازد. همانند دیگر بازی‌های این مجموعه در سبک استراتژی همزمان بوده و چندین نوآوری جدید به این سری اضافه کرده است. عصرهای بازی بدین ترتیب می باشند: عصر اکتشاف، عصر مستعمرات، عصر نظامی گری، عصر صنعتی و عصر امپراتوری. گرافیک بازی در زمان خود فوق العاده بود. جزئیات محیط و به خصوص مناطق طبیعی نقشه ها بسیار واقع گرایانه و بی مانند بودند.

همانند نسخه قبلی این بازی انتخاب خوبی برای طرفداران سبک real time است. عوامل گوناگون از جمله نوآوری در گیم پلی، خلاقیت در طراحی مبارزات، تنوع ساختمان ها، واحدهای نظامی و محیط همگی در موفقیت این اثر نقش پر رنگی داشته اند.  داستان غنی و صداگذاری و موسیقی متن زیبا، جذابیت این اثر را دو چندان کرده اند.

بازی Civilization V :: سال انتشار 2010

بازی Civilization V
بازی Civilization V

استودیوی سازنده: Firaxis

یکی از پرطرفدارترین بازی های استراتژیک به خصوص برای علاقه مندان به تاریخ و سیاست بدون شک همین بازی است. در بازی اکثر تمدن های تاریخی از جمله ایران، آمریکا، آلمان، روم، روسیه، فرانسه، آزتک، هند و… را داراست. شما در این بازی باید از عصر حجر شروع و تا عصر ماهواره‌ها و موشک‌ها ادامه دهید. هر تمدن یک رهبر منحصر به فرد را دارد. داریوش هخامنشی، گاندی، ناپلئون، کاترین، الیزابت، جرج واشنگتن و … از جمله آنان هستند.

گرافیک بازی کاملا مناسب بوده و عالی طراحی شده است و نقطه منفی در گرافیک آن مشاهده نمی‌شود. در حین بازی موسیقی‌های قدیمی‌و باستانی مربوط به کشور تحت کنترل برایتان پخش می‌شود که تجربه بازی را جذاب می‌کند. از جذابیت های دیگر بازی تنوع راه های رسیدن به پیروزی است. دیپلماسی، فرهنگی، نظامی، اقتصادی و علمی از جمله انواع راه های برتری بر سایر رقبا محسوب می شود. زمانی که وارد بازی می‌شوید شما می‌توانید از بین کشور‌هایی که در رو به رویتان قرار دارد یکی را انتخاب کنید.

در هنگام شروع بازی تاریخ آن کشور را برای شما توضیح می‌دهد و هم چنین در زیر توضیحات قابلیت‌های منحصر به فرد آن هم نشان داده شده است. شما می‌توانید با فرستادن نامه و سفیر، با کشورهای جهان ارتباط برقرار کنید، دوست شوید و یا دشمن. اتحاد ایجاد کنید و یا با آن ها تا سر حد مرگ مبارزه کنید. تجربه ی ساختن  شهرهای واقعی و پر آوازه، ساخت عجایب هفتگانه، تنوع یگان های نظامی و به چالش کشیدن قدرت مدیریت اقتصادی و دیپلماسی از ویژگی هایی هستند که بر جذابیت های این بازی افزوده اند.

جمع بندی نهایی

بازی های استراتژیک به دلیل ساختار خاص و شکل انجام بازی منحصر به فردی که دارند، در بین بازی های کامپیوتری همواره جزو بازی های شاخص و محبوب به شمار می روند. تاکنون بازی های مختلفی در سبک استراتژیک منتشر شده که این بازی ها هر کدام به داستان خاصی پرداخته و اغلب به مسائل تاریخی و رویدادهای جنگی اشاره دارند. در این مقاله از سایت بزرگ ماگرتا، ما برای شما عزیزان 8 بازی استراتژیک را معرفی کرده ایم که تمامی این بازی ها شاخص و شناخته شده در سطح دنیا هستند. این بازی ها شامل موارد زیر می شوند:

  1. Empire Earth
  2. Stronghold: Crusader
  3. Warcraft III
  4. Command & Conquer: Generals
  5. Rise of Nations
  6. Total War: Rome
  7. Age of Empires III
  8. Civilization V

مطلب پیشنهادی: بهترین بازی های کامپیوتر – PC و ویندوز

امیدواریم مقاله معرفی بهترین بازی های تاریخ کامپیوتر مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد. در صورتی که فکر می کنید جای یک یا چند بازی استراتژیک دیگر در بین این موارد خالی است، حتماً از طریق بخش نظرات به اطلاع ما برسانید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *