فرهنگ و هنر

جواب پرسش های نمونه و فکر کنید درس ۱ تاریخ یازدهم

گام به گام درس اول تاریخ یازدهم و پاسخ فکر کنید صفحه 22 و 25 و پرسش های نمونه صفحه 26 درس حکومت قاجار از آقا محمد خان تا محمد شاه

گام به گام درس اول (1) تاریخ یازدهم برای رشته انسانی، تجربی و ریاضی که شامل سوالات فکر کنید صفحه 22 و 25 و پرسش های نمونه صفحه 26 درس «حکومت قاجار از آقا محمد خان تا محمد شاه» می باشد را در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا آماده کرده ایم.

پاسخ پرسش های درس اول تاریخ یازدهم

جواب پرسش های نمونه و فکر کنید درس ۱ تاریخ یازدهم
جواب پرسش های نمونه و فکر کنید درس ۱ تاریخ یازدهم

جواب فکر کنید و پاسخ دهید صفحه ۲۲ درس ۱ تاریخ یازدهم

چرا روس ها خواستار اجرای کاپیتولاسیون در ایران شدند؟
برای حمایت از اتباع مجرم خود در ایران و تحقیر ایرانیان و اثبات برتری روسها بر ایرانیان.

پاسخ فکر کنید و پاسخ دهید صفحه ۲۵ تاریخ یازدهم

چرا انگلیسی ها ایران را از محاصره و تصرف هرات باز داشتند؟
جون از نگاه انگلیس تصرف هرات شروعی بر تصرف هند توسط روسیه بود و حضور ایران در هرات با توجه به نفوذ روس در ایران باعث نزدیک شدن آنها به هند می شد.

پاسخ پرسش های نمونه صفحه ۲۶ تاریخ یازدهم

۱- مفاد عهدنامه گلستان چه بود؟
قسمتهایی از خاک ایران به روسیه داده شد مانند قره باغ، داغستان، گرجستان، باکو موقان و …، حق کشتی رانی در دریای خزر از ایران صلب شد، روسیه موظف بود از نیابت عباس میرزا حمایت و او را به سلطنت برساند.

۲- چه عواملی موجب بروز دوره دوم جنگ های ایران و روسیه شد؟
فتوای علما جهاد علما علیه روسها، دست درازی روسها به خاک ایران، مشخص نبودن خطوط مرزی بین ایران و روسیه در عهدنامه، بدرفتاری روس ها با ساکنان ولایت های تصرف شده، نارضایتی مردم و دادخواهی مردم.

۳- مفاد عهدنامه ترکمنچای چه بود؟
تمامی قفقاز و قسمتی از دشت مغان به روس داده شد، پرداخت ۵ میلیون تومان غرامت به روسیه توسط ایران، حق قضاوت کنسولی به روس ها داده شد، روس ها صاحب حق انحصاری کشتیرانی در خزر شدند.

۴- بر اساس کاپیتولاسیون، اتباع دولت روسیه در ایران از چه حقی برخوردار شدند؟
اگر اتباع روس در ایران خلافی می کردند و مرتکب جرمی می شدند دادگاه های ایران حق قضاوت و رسیدگی به آن را نداشتند و مراجع قضایی دولت روسیه می بایست به آن جرم رسیدگی می کرد.

۵- هر کدام از دو دولت فرانسه و ایران بر اساس معاهده فین کن اشتاین چه تعهداتی داشتند؟
فرانسه متعهد شد که به ایران در جنگ با روسیه کمک کند و به جای آن ایران اجازه عبور لشکر فرانسه در حمله به هندوستان از ایران را بدهد، ایران برای حمله به متصرفات انگلستان با قبایل افغان متعهد شود و به انگلستان اعلان جنگ کند.

۶- چرا روس ها ایران را به لشکر کشی به سوی هرات تشویق می کردند؟
زیرا با انگلستان در حال رقابت بودند و به خطر افتادن مستعمره انگلستان در هند را به مصلحت خود می دانستند همچنین توجه ایران به جنگ هرات موجب فراموشی از دست رفتن ایالت های شمالی از سوی دولت ایران می شد.

۷- مفاد عهدنامه دوم الرزنه الروم چه بود؟
ایران از ادعاهای خود درباره بعضی مناطق، از جمله سلیمانیه، دست برداشت. در مقابل، دولت عثمانی، حاکمیت ایران بر خرمشهر و ساحل چپ اروند رود، نیز کشتیرانی در این رودخانه را، به رسمیت شناخت. علاوه بر آن، دولت عثمانی متعهد شد که از آزار و اذیت زائران ایرانی عتبات عالیات جلوگیری کند، و تسهیلات لازم را برای بازرگانان کشور ما در آن سرزمین، فراهم آورد.

در این نوشته جواب پرسش های نمونه و فکر کنید درس ۱ تاریخ یازدهم را برای رشته های انسانی، تجربی و ریاضی مرور کردیم، برای مشاهده گام به گام سایر درس های کتاب کافیست شماره آن را به همراه عبارت ماگرتا در گوگل جست و جو کنید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

‫4 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو − دو =