زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق درباره شهید مصطفی چمران با خلاصه زندگینامه

بهترین مقاله درباره شهید مصطفی چمران برای دانش آموزان کلاسی و تمامی پایه ها

تحقیق درباره شهید مصطفی چمران: شهید چمران سیاستمدار و عضو شورای مرکزی نهضت آزادی ایران بود، در این نوشتار از بخش تحقیق ماگرتا می‌خواهیم به زندگینامه و فعالیت های سیاسی او بپردازیم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

تحقیق پیشنهادی : تحقیق درباره طاهره صفارزاده

تحقیق درباره شهید مصطفی چمران
تحقیق درباره شهید مصطفی چمران

زندگینامه شهید چمران

مصطفی چمران در سال ۱۳۱۰ در تهران بدنیا آمد و پس از گذراندن تحصیلات ابتدایی در مدرسه انتصاریه و دوران متوسطه در دارالفنون و البرز در سال ۱۳۳۲ به را به ۱۵ در رشته الکترومکانیک دانشکده فنی دانشگاه تهران پذیرفته شد و در دوران تحصیل خود بسیار ممتاز بود سپس با دریافت بورسیه تحصیلی به دانشگاه تگزاس ای اند ام آمریکا رفت و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی برق شد، سپس برای اخذ مدرک دکتری به ایالت کالیفرنیا رفت.

او در کنار زبان فارسی به زبان ‌های ترکی، عربی، انگلیسی، آلمانی و فرانسوی تسلط کافی داشت.

مصطفی چمران وزیر دفاع ایران در دولت مهدی بازرگان و نماینده دوره اول مجلس شورای اسلامی و از فرماندهان ایران در جنگ ایران و عراق و بنیانگذار ستاد جنگ‌های نامنظم بود.

فعالیت‌های سیاسی شهید چمران

مصطفی چمران از ۱۵ سالگی در جلسات تفسیر قرآن در مسجد هدایت و دروس فلسفه و منطق استاد مطهری شرکت می‌کرد، او از اعضای انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران بود.

در مبارزات سیاسی دوران مصدق از دوره چهارم مجلس شورای ملی تا ملی شدن صنعت نفت حضور فعالی داشت و در روز ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ در حمله گارد به دانشکده فنی دانشگاه تهران جزو معترضان به حضور نیکسون معاون رئیس جمهوری ایلات متحده آمریکا بود.

شهید چمران از مسئولان نهضت مقاومت ملی و عضو جبهه ملی ایران در دانشگاه تهران بود.

چمران پس از حضور در آمریکا با همفکری چن تن از دوستانش شاخه نهضت آزادی ایران در خارج از کشور را تاسیس کرد و با همکاری ابراهیم یزدی برای اولین بار انجمن اسلامی دانشجویان آمریکا را تاسیس کرد و به دلیل فعالیت‌های او بورس تحصیلی شاگرد ممتازی از سوی رژیم بر او قطع شد.

بخشی از وصیت نامه شهید چمران

وصیت می‌کنم …

وصیت می‌کنم به کسی که او را بیش از حد دوست می‌دارم! به معبود من! به معشوق من! به امام موسی صدر! کسی که او را مظهر علی می‌دانم! او را وارث حسین می‌خوانم! کسی که رمز طایفه شیعه، و افتخار آن، و نماینده هزار و چهار صد سال درد، غم، حرمان، مبارزه، سرسختی، حق طلبی و بالأخره شهادت است! آری به امام موسی وصیت می‌کنم …

برای مرگ آماده شده‌ام و این امری است طبیعی که مدتهاست با آن آشنا شده‌ام. ولی برای اولین بار وصیت می‌کنم. خوشحالم که در چنین راهی به شهادت می‌رسم. خوشحالم که از عالم و ما فی‌ها بریده‌ام. همه چیز را ترک گفته‌ام. علایق را زیر پا گذاشته‌ام. قید و بند‌ها را پاره کرده‌ام. دنیا و ما فی‌ها را سه طلاقه گفته‌ام و با آغوش باز به استقبال شهادت می‌روم.

از اینکه به لبنان آمدم و پنج یا شش سال با مشکلاتی سخت دست به گریبان بوده‌ام، متأسف نیستم. از اینکه آمریکا را ترک گفتم، از اینکه دنیای لذات و راحت طلبی را پشت سر گذاشتم، از اینکه دنیای علم را فراموش کردم، از اینکه از همه زیبائی‌ها و خاطره زن عزیز و فرزندان دلبندم گذشته‌ام، متأسف نیستم …

از آن دنیای مادی و راحت طلبی گذشتم و به دنیای درد، محرومیت، رنج، شکست، اتهام، فقر و تنهایی قدم گذاشتم. با محرومیت همنشین شدم. با دردمندان و شکسته دلان هم آواز گشتم. از دنیای سرمایه داران و ستمگران گذشتم و به عالم محرومین و مظلومین وارد شدم. با تمام این احوال متأسف نیستم …

تحقیقات پیشنهادی : تحقیق درباره شهید مصطفی احمدی روشن
و
تحقیق درباره سردار شهید حسن طهرانی مقدم
و
تحقیق درباره شهید بهشتی

کلام آخر: به پایان تحقیق درباره مصطفی چمران رسیدیم منتظر نظرات و پیشنهادات شما در بخش دیدگاه هستیم.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *