ادبیاتفرهنگ و هنر

جواب کارگاه تحلیل فصل سوم علوم و فنون یازدهم انسانی ⭕️ صفحه ۷۷ و ۷۸

پاسخ و حل سوال های کارگاه تحلیل فصل 3 سوم صفحه 77 و 78 کتاب علوم و فنون ادبی 2 پایه یازدهم انسانی

جواب کارگاه تحلیل فصل سوم علوم و فنون ادبی یازدهم انسانی ؛ در این مطلب به پاسخ و جواب سوالات کارگاه تحلیل فصل ۳ سوم صفحه ۷۷ و ۷۸ کتاب علوم و فنون ادبی ۲ پایه یازدهم رشته انسانی پرداخته ایم. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا ، همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب خودارزیابی درس نهم علوم و فنون یازدهم انسانی

جواب کارگاه تحلیل فصل سوم علوم و فنون ادبی یازدهم انسانی
جواب کارگاه تحلیل فصل سوم علوم و فنون ادبی یازدهم انسانی

جواب کارگاه تحلیل فصل ۳ سوم صفحه ۷۷ و ۷۸ علوم و فنون ادبی یازدهم انسانی

۱) غزل زیر را بخوانید و موارد خواسته شده را پاسخ دهید:

جان به لب داریم و همچون صبح خندانیم ما / دست و تیغ عشق را زخم نمایانیم ما
از سیاهی داغ ما هرگز نمی‌آید برون / در سواد آفرینش آب حیوانیم ما
پشت چون آیینه بر دیوار حیرت داده‌ایم / واله خار و گل این باغ و بستانیم ما
از شبیخون خمار صبحدم آسوده‌ایم / مستی دنباله‌دار چشم خوبانیم ما
خرقه از ما می‌ستاند نافهٔ مشکین نفس / از هواداران آن زلف پریشانیم ما
حلقه چشم غزالان حلقهٔ زنجیر ماست / دائم از راه نظر در بند و زندانیم ما
گر چراغ بزم عالم نیست صائب کلک ما / چون ز بخت تیره دائم در شبستانیم ما؟ صائب

الف) ویژگی‌های شعر صائب را در غزل بررسی کنید.

پاسخ: قالب شعر (غزل) اولین نمود شعر صائب است. چرا که وی بع غزب‌سرایی شهره است. مضامین هنرمندانه و تازه از دیگر مختصات شعری اوست که در این غزل در قالب تصویرسازی‌های خلاقانه و هنرمندانه نمود یافته است؛ استعاره‌های پیاپی و تشبیهات فراوان ابزاری هستند که در این غزل به خدمت شاعر در آمده‌اند و مضامین را به تصویر کشیده‌اند. چنان که در بیت دوم مضمون مورد نظر خود را بسیار پیچیده مطرح نموده است.

ب) شعر را از نظر زیبایی‌شناسی تحلیل نمایید.

پاسخ: بیت اول: جان به لب داشتن: کنایه از در زحمت و رنج فراوان بودن/ صبح‌خندان: استعاره از نوع تشخیص/ ما همچون صبح خندانیم: تشبیه گسترده/ دست و تیغ عشق: تشخیص/ زخم نمایانیم ما: تشبیه گسترده.
بیت دوم: از سیاهی بیرون نیامدن: کنایه از دائمی بودن غم/ بین «سیاهی» و «سواد» و «آب حیوان» تناسب (مراعات نظیر) وجود دارد/ آب حیوانیم ما: تشبیه
بیت سوم: دیوار حیرت: تشبیه (فشرده) چون آیینه پشت داده‌ایم: تشبیه
بیت چهارم: مصراع دوم تشبیه دارد.
بیت پنجم: خرقه از ما می‌ستاند: کنایه از این‌که ما را گمراه می‌کند/ نافه‌ی مشکین نفس: استعاره از معشوق/ زلف پریشان: نماد کثرت
بیت ششم: غزالان: استعاره از معشوق زیبارو (زیبارویان) / زنجیر: مجاز است در معنای گرفتاری / بین حلقه‌ی اوّل و حلقه‌ی دوم جناس تام وجود دارد./ در بند بودن: کنایه از اسیر بودن و گرفتار بودن.
بیت هفتم: کلک، مجاز از شعر است/ چراغ بزم عالم شدن: کنایه از تاثیرگذاری و زبانزدی شدن/ دائم در شبستان بودن: کنایه از گمنام و ناشناس بودن.

پ) وزن شعر را بنویسید.

پاسخ: وزن شعر: فاعلاتن، فاعلاتن، فاعلاتن، فاعلن

۲) متن زیر را از نظر زیبایی‌شناسی و ویژگی‌های فکری بررسی نمایید:

«مجموعه‌ای می‌بایست از هر دو عالم روحانی و جسمانی که هم محبّت و بندگی به کمال دارد و هم علم و معرفت به کمال دارد تا بار امانت مردانه و عاشقانه در سفت جان کشد.» نجم‌الدّین رازی

پاسخ: از نظر زیبایی‌شناسی: عبارت بالا برگزیده از کتاب مرصادالعباد است که نثر بسیار زیبا و صوفیانه‌ای دارد. کاربرد آرایه‌هایی مانند تضاد (روحانی و جسمانی)، تشبیه (بار امانت) و همچنین تلمیح اشاره به آیه‌ی «إِنَّا عَرَضْنَا الْأَمانَةَ عَلَی السَّماواتِ وَ الْأَرْضِ وَ الْجِبالِ فَأَبَیْنَ أَنْ یَحْمِلْنَها وَ أَشْفَقْنَ مِنْها وَ حَمَلَهَا الْإِنْسانُ إِنَّهُ کانَ ظَلُوماً جَهُولاً» (سوره‌ی احزاب، آیه‌ی ۷۲) بر زیبایی اثر افزوده است.

از نظر فکری: عبارت بالا بیانگر این نکته لطیف عرفانی است که انسان دو بُعد روحانی و جسمانی دارد و همین بُعد روحانی او باعث شده است که از سایر موجودات برتر باشد و لایق به دوش کشیدن امانات الهی (عشق، معرفت) شود.

همچنین بخوانید: جواب خودارزیابی درس هشتم علوم و فنون یازدهم انسانی

توجه: شما دانش آموز پایه یازدهم رشته علوم انسانی می توانید برای دسترسی سریع و آسان تر به جواب تمرینات و سوالات دروس کتاب علوم و فنون ادبی یازدهم متوسطه دوم ، در انتهای عنوان خود عبارت «ماگرتا» را نیز در گوگل جستجو کنید.

✅ در انتها امیدواریم که مقاله جواب سوالات کارگاه تحلیل فصل 3 سوم صفحه ۷۷ و ۷۸ کتاب علوم و فنون ادبی پایه یازدهم متوسطه دوم ؛ برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد. شما می توانید سوالات خود را در بخش نظرات بیان کنید. 💖

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *