ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل داشتم داشتم حساب نیست دارم دارم حساب است

مفهوم کامل حکایت قدیمی داشتم داشتم حساب نیست دارم دارم حساب است با تفسیر کامل

معنی ضرب المثل داشتم داشتم حساب نیست دارم دارم حساب است، به طور خلاصه یعنی اینکه از گذشته نگو الان چیکاره ای! در ادامه در بخش ضرب المثل ماگرتا مفهوم کامل این حکایت را می خوانیم.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل سر پیری و معرکه گیری

معنی ضرب المثل داشتم داشتم حساب نیست دارم دارم حساب است

مفهوم حکایت داشتم داشتم حساب نیست دارم دارم حساب است

این مثل در میان ایرانیان کاربرد زیادی دارد و بیشتر به افرادی اشاره دارد که پیوسته به گذشته خود افتخار می کنند و از زمان حال خود غافل شده اند. انسان باید بر اساس آنچه که دارد صحبت کند، نه بر اساس آنچه در گذشته داشته و اکنون از دست داده است.

اگر بخواهیم این حکایت را با ذکر مثالی توضیح دهیم، می شود گفت مثلا کسی که در گذشته صاحب خانه چند طبقه و لوکسی بوده است اما در حال حاضر مستاجر است نباید دیگر خودش را زیاد دست بالا بگیرد و اموالش را به رخ دیگران بکشد.

با نگاه دیگری به این حکایت این مفهوم بر می آید که مثلا مردی که جوانی خود را در مسابقه دو سپری می کند و اکنون میانسال است، نباید دوباره در مسابقه دو شرکت کند و به جوانی خود ببالد و خود را با دیگران مقایسه کند. زیرا خودش را بدنام می کند و به بدنش آسیب می رساند.

همچنین بخوانید: معنی ضرب المثل سواره خبر از حال پیاده ندارد

⭐️ در این وبسایت مجموع کاملی از ضرب المثل ها و حکایت ها قرار داده شده است، اگر نیاز به معنی حکایت دیگری داشتید حتما موقع سرچ در گوگل عبارت «ماگرتا» را در انتهای آن اضافه کنید.

☑️ شما چه دیدگاهی در مورد معنی ضرب المثل داشتم داشتم حساب نیست دارم دارم حساب است دارید؟ آیا تا حالا از این کنایه استفاده کرده اید؟ حتما آن را از بخش نظرات با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *