ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل فوت کوزه گری

داستان ضرب المثل فوت کوزه گری به همراه مفهوم و داستان حکایت کامل

معنی ضرب المثل فوت کوزه گری : این حکایت درباره فردی است که ادعا می کند همه قوانین و اصول کار را می داند اما تکنیک اولیه ای که به کارش کیفیت می دهد را نمی داند. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد

معنی ضرب المثل فوت کوزه گری

معنی ضرب المثل فوت کوزه گری

مفهوم ضرب المثل فوت کوزه گری را برای کسی به کار می بندند که ادعا می کنند تمام قواعد و اصول کار را بلد است  ولی در واقع آن فن اصلی را یاد نگرفته است.

نکته این ضرب المثل این است که شاید ما فن های زیادی در حرفه خود یاد گرفته باشیم ولی نباید به خود مغرور شویم. شاید یک نکته اصلی و به اصطلاح فوت کوزه گری را فراموش کرده ایم.

این مثل اشاره به کسی دارد که بسیار چیزها می داند ولی از یک چیز مهم آگاهی ندارد ، این ضرب المثل هم می خواهد نقش تجربه را مشخص کند و هم نقش جزییات و ریزه کاری ها را نشان دهد که حتی یک نکته بزرگ می تواند یک کار بزرگ را خراب کند

داستان و تاریخچه حکایت فوت کوزه گری

کوزه‌گری ماهر و ورزیده، شاگردی داشت که چندین سال نزد او کار کرده و فنون کوزه‌گری را از او فراگرفته بود.

روزی شاگرد دستمزد بیشتری از استاد درخواست کرد. کوزه‌گر بر دستمزد او افزود.

پس از مدتی باز شاگرد، سرناسازگاری گذاشت و گفت: «دیگر فن کوزه‌گری را به تمامی آموخته‌ام و قصد دارم در کارگاه خود، استادکار شوم.» کوزه‌گر از او خواست به پاس حقی که بر گردن او دارد، چند ماهی بماند و یاری‌اش کند.

شاگرد، بی‌اعتنا به درخواست استاد، او را رها کرد و کوشید در کارگاه خود برای رقابت با استاد مرغوب‌ترین کوزه‌ها را بسازد.

او با دقت شروع به ساختن کوزه کرد اما لعاب هیچ‌یک از کوزه‌ها زیبا و شفاف از کار درنیامد. شاگرد، ناگریز نزد استاد بازگشت. استاد او را واداشت مدتی دیگر نزد او بماند تا اشکال کار را دریابد.

سرانجام یک روز استاد گفت: «رمز مرغوب بودن کوزه‌ها در این است که هر کوزه را پیش از آنکه در کوره بگذارم، فوت می‌کنم تا گرد و خاک از روی آن پاک شود.

تو همین یک نکته را در نظر نداشتی و اشکال کار تو تنها یک فوت بود؛ فوت کوزه‌گری!»

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل گربه دستش به گوشت نمیرسه، میگه بو میده
و
معنی ضرب المثل گشتم نبود نگرد نیست به همراه داستان

✅ در این بخش معنی ضرب المثل فوت کوزه گری را بررسی کردیم، شما می توانید از بخش دیدگاه نظرتان را در مورد این حکایت با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *