ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل کبکش خروس میخونه با انشا و گسترش

معنی و مفهوم ضرب المثل کبکش خروس میخونه به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

اگر فردی شاد و خوشحال باشد به او می‌گویند: ایندفعه چه شده است که شنگولی و کبکت خروس میخونه. برای معنی روشن‌تر می‌شود اینگونه گفت که شخص آنقدر سرحال و شاداب است که اگر کبکی با صدای نابهنجارش جلوی او آواز بخواند آن را به خوبی صدای خروس می‌شنود؛ یعنی او دیدگاه بیش از اندازه مثبتی به بیشتر چیزها دارد. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری در مورد ضرب المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید‌.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل سر کسی را شیره مالیدن

معنی ضرب المثل کبکش خروس میخونه

مفهوم ضرب المثل کبکش خروس میخونه

گاهی مواقع وقتی مخاطب از خوشحال شدن کسی که به طور معمول خوشحال نیست متعجب نیست، سعی می‌کند به صورت ضرب‌المثل منظورش را به او برساند؛ مثل فردی که در کارش از نظر حقوقی و جایگاه کاری پایین بوده و از طرف رئیس شرکت به طور ناگهانی بعد از چند وقت ارتقا شغلی داده می‌شود یا به قول معروف سمتش بالاتر می‌رود و آن‌گاه همکارانش وقتی او را می‌بینند که مثل گذشته حال بسیار متفاوتی دارد، گویی کبکش خروس می‌خواند.

داستان یا تاریخچه ضرب المثل کبکش خروس میخونه

کبک دقیقا برعکس خروس می‌باشد و صدای زیبایی ندارد ولی خروس وقتی آواز می‌خواند نسبت به صدای کبک، صدای زیبا و دلنشینی دارد و شنیدنش لذتبخش است. اگر آدم حالش خوب باشد و از ته دل خوشحال باشد، حتی آواز زشت کبک هم به دل می‌نشیند و می‌توانی آن را به اندازه صدای خروس دوست داشته باشی؛ یعنی حال خوب به طوری روی شما تاثیر می‌گذارد که حتی اگر صدای ناهنجاری هم بشنوید برای شما زیبا باشد.

به همین علت است که وقتی خیلی آدمی شاد است می‌گویند فلانی کبکش خروس می‌خواند؛ یعنی چون حال خوشی دارد همه چیز را می‌پذیرد و از آن راضی است. این ضرب‌المثل چه در گذشته و چه در دنیای امروزی ممکن است کم باشد؛ چرا که سختی‌های زمانه بسیار شده است و مردم به گرفتاری‌ها فکر می‌کنند.

اما اگر سعی کنیم از کوچک‌ترین چیزها و اتفاقاتی که حالمان را خوب می‌کند استفاده کنیم، نتیجه‌اش حال خوبمان خواهد بود؛ چرا در کوچک‌ترین چیزها می‌شود حال خوب را پیدا کرد و به قول معروف کبکمان خروس بخواند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل کبکش خروس میخونه

در جامعه امروزی با توجه به شرایط روحی و زندگی مردم حال خوش و لذت بردن از زندگی بسیار کم شده است اما بهترین گزینه برای انسان‌ها در این مواقع این است که ذهن خود را از پوچی و احساس بد خالی کنند تا بتوانند از زندگی خود لذت ببرند. یعنی بتوانند خود را به طوری درگیر احوال و افکار خوب کنند تا زمانی برای فکر منفی پیدا نکنند و حالشان آشفته نشود.

انشا با موضوع ضرب المثل کبکش خروس میخونه

مقدمه: انسان‌ها به قدری خود را گرفتار احوال ناخوش می‌کنند که هیچ چیز بر روی آن‌ها تاثیر نمی‌گذارد؛ به طوری که عصبانی و پریشان می‌شوند و از زندگی در هیچ مرحله ای لذت نمی‌برند. پس اینکه بتوانند کبکی داشته باشند که خروس بخواند بهترین روش برای آنان این است که بیخیال حال بد باشند و به چیزها و اتفاقات بد فکر نکنند.

بدنه: اگر ما زندگی خوبی می‌خواهیم که سراسر از آرامش و حس خوب باشد می‌بایست خود را به بانگ بیخیالی بزنیم.

نتیجه: این ضرب المثل به ما این منظور را رسانده که بی‌توجه بودن به افکار و حس بد، می‌تواند باعث شود از زشت‌ترین چیزها لذت برد و حال خوبی در خیلی شرایط داشت.

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل لنگ در هوا
و
معنی ضرب المثل حرف مردم تمامی ندارد
و
معنی ضرب المثل هوا گرگ و میش است

به پایان معنی ضرب المثل کبکش خروس میخونه رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل داشتید حتما آن را با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.