زندگینامهفرهنگ و هنر

تحقیق درباره عزت الله نگهبان ↪️ آثار و کتاب هایش

بهترین مقاله درباره عزت الله نگهبان برای دانش آموزان کلاسی و تمامی پایه ها

تحقیق درباره عزت الله نگهبان: ‌عزت الله نگهبان پدر علم باستان شناسی ایران است در این نوشتار از بخش تحقیق ماگرتا می‌خواهیم مطالبی درباره زندگینامه عزت الله نگهبان ارائه دهیم برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه شوید.

تحقیق پیشنهادی : تحقیق درباره غار حرا

تحقیق درباره عزت الله نگهبان
تحقیق درباره عزت الله نگهبان

زندگینامه عزت الله نگهبان

عزت الله نگهبان در سال ۱۳۰۴ بدنیا آمد پدر او نماینده مردم اهواز در شورای ملی بود به همین دلیل خانواده او از اهواز با تهران مهاجرت کردند.

عزت الله نگهبان دوران ابتدایی خود را در مدرسه جمشید جم گذراند و برای مقطع دبیرستان تصمیم گرفت به مدرسه فنی آلمانی‌ها برود او پس از شرکت در کنکور ورود به مدرسه در رشته مکانیک و مهندسی برق پذیرفته شد پس از یک سال این مدرسه تعطیل شد، سپس او تحصیلات خود را در مدرسه فیروز بهرام ادامه داد.

نگهبان در سال ۱۳۲۸ مدرک لیسانس خود را از دانشگاه تهران گرفت و بلد به آمریکا رفت تا بتواند در رشته باستان شناسی ادامه تحصیل بدهد او دوره فوق لیسانس رل در دانشگاه شیکاگو گذراند و پس از ۵ سال با ارائه پایان نامه‌ای به عنوان سیر سفال نخودی رنگ در خوزستان موفق به اخذ مدرک شد.

در همان زمان او با میریام لوئیس میر دانشجو رشته کتابداری و آمریکایی الاصل بود آشنا شد و در همان سال با او ازدواج کرد پس از بازگشت به ایران به پیشنهاد کلنل وزیری به سمت دانشیار در دانشگاه تهران شروع به کار کرد او در سال ۱۳۴۵ به اخذ مدرک دکترای افتخاری از دانشگاه تهران نائل شد.

در سال ۱۳۵۷ از دانشگاه تهران بازنشسته سد و به فیلادلفیای آمریکا رفت و مابقی عمر خود را تحقیق و انتشار آثار مختلف در زمینه باستان شناسی پرداخت در این سال‌ها دکتر نگهبان توانستند همایش‌ها و مقاله‌های بسیاری را در آمریکا ارائه دهند.

دکتر عزت الله نگهبان پس از تصادف سختی که در آمریکا داشت دچار عوارض شد و پس از تصادف شد و پس از مدتی در سن ۸۳ سالگی در بهمن سال ۱۳۸۷ درگذشت.

فعالیت‌های دکتر نگهبان در ایران

دکتر نگهبان در سال ۱۳۳۶ قبل از اخذ دکترا پیشنهاد تاسیس موسسه باستان شناسی را در دانشگاه تهران کرد که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و این موسسه در سال ۱۳۳۸ افتتاح شد، همچنین او در سال ۱۳۵۶ به ریاست دانشکده ادبیات دانشگاه تهران رسید و تا آخرین روز عمر خود بر این کرسی ماند.

از دیگر فعالیت‌های او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد گروه‌های اردویی برای آموزش دانشجویان باستان شناسی
 • مشارکت با رابرت بریدود در حفاری‌های ماهیدشت در کرمانشاه
 • شرکت دادن موسسه باستان شناسی در برنامه‌ها و همایش‌های علمی دانشگاه شرق شناسی شیکاگو
 • تصویب یک قطعه بین المللی برای جلوگیری از قاچاق عتیقه جات و حفاری‌های غیر مجاز در سال
 • ایجاد یک کاوشکده دائمی در قزوین برای تحقیق دانشجویان باستان شناسی
 • جستجو و کاوش در هفت تپه‌های استان خوزستان و جلوگیری از حفاری فرانسوی ها
 • اضافه کردن سرفصل‌های علمی به دورس دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه تهران

آثار دکتر عزت الله نگهبان

 • تاریخ تحول زبان‌های ایرانی
 • مختصر درباره حفاریات مارلیک
 • اهمیت حفاری‌های هفت تپه در تاریخ گذشته ایران
 • جام طلایی در حفاری مارلیک
 • مقدمه‌ای بر تمدن و تاریخ ایلام
 • معماری هفت تپه
 • نظری به کوشش‌های باستان شناسی در ایران

تحقیقات پیشنهادی : تحقیق درباره ۲۲ بهمن
و
تحقیق درباره قالب شعری ترجیع بند
و
تحقیق درباره ایرج میرزا

سخن پایانی: به پایان تحقیق درباره دکتر عزت الله نگهبان رسیدیم اگر در این خصوص نظری دارید در بخش دیدگاه با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *