ادبیاتفرهنگ و هنر

انشا در مورد نیکوکاری و کمک به دیگران ⭕️ با مقدمه و نتیجه

متن انشا های ادبی و زیبا در مورد کمک کردن به دیگران و احسان با توصیف های خواندنی

انشا در مورد نیکوکاری و احسان : تو نیکی می کن و در دجله انداز که ایزد در بیابانت دهد باز، این شعر را بارها خوانده ایم و تفسیر کرده‌ایم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در بخش انشا ماگرتا با ما همراه شوید.

مطلب پیشنهادی: انشا در مورد کمک به دیگران

انشا در مورد نیکوکاری و احسان

انشا درباره نیکوکاری و احسان

مقدمه : احسان و نیکوکاری از جمله اعمال شایسته ای است که بزرگان دین ما همواره بر ان تاکید داشته اند و مردم را به نیکی و کار پسندیده دعوت کرده اند. گاهی گرفتن دستی برای عبور از خیابان، آب دادن به پرنده ای و نجات یک گنجشک زخمی هم نیکوکاری محسوب می گردد.

بدنه : نیکو کاری یک فرهنگ غنی در اسلام است که موجب افزایش حس نوع دوستی و مهربانی در میان مردم می گردد. گاهی پاک کردن اشکی و خوش کردن دلی می تواند نیکوکاری باشد، رد کردن پیر زنی از خیابان و گرفتن دارویی برای یک بیمار، پانسمان زخم یک حیوان و سر زدن به خانه سالمندان و دیدار با بیماران ذهنی که هیچ کس ندارند و منتظر دیدار با کسی هستند.

نشان دادن راه به یک درمانده و دادن یک آدرس و بردن و رساندن یک مهمان ، می تواند در زمره نیکوکاری باشد. گاهی در فصل سرد سال که پرندگان غذایی برای زنده ماندن ندارند، بهتر است که برای این درماندگان کاری کنیم و از گرسنگی نجاتشان دهیم. دادن هزینه درمان یک بیمار و کمک به حال خانواده ی یک بیمار می تواند کاری نیک محسوب شود. دادن یک لیوان آب به کارگری که زیر آفتاب داغ مشغول کار است.

یاد دادن درسی و مطلبی به یک دانش آموز ضعیف و کم توان می تواند کاری خوب محسوب شود. کمک به کارگر شهرداری هم کاری خوب است. گاهی نریختن زباله، سد معبری را گشودن و کمک به یک کارگر می تواند کاری پسندیده و شایسته باشد. همه این اعمال در نزد خداوند ثبت و ضبط می شود و روزی که در جایی نیاز داشته باشیم، نیرویی غیبی دستمان را می گیرد.

نتیجه گیری : هیچ وقت از انجام کار نیک پشیمان نشوید و بدانید که روزی هر کار خوب و شایسته شما را از شر مشکلات احتمالی نجات خواهد داد. کار نیک شاید یک ذخیره برای ما باشد که در جایی که اصلا انتظار نداریم، فرجی در کارمان رخ می دهد.

انشاء با موضوع کمک کردن به دیگران و فواید آن

مقدمه : هر بار که سخت غمگین می شوم به سراغ پرندگان می روم و آبی و دانه ای می دهیم. دست یک فقیری می گیریم و برای بیماری از صمیم قلب دعا می کنیم. کودکی در راه مانده را به خانه می بریم و ظرف آب حیوانی را پر می کنیم. نوبت نانوایی و مطب خود را به افراد دیگر می دهیم و حال دلمان خوب می شود.

بدنه : روزی که این شعر را شنیدم خیلی فکر کردم که چرا باید نیکی کنم و در دجله اندازم، چرا چنین چای غیرقابل دسترسی، تا اینکه یک روز از معلم فارسی خود پرسیدم که این شعر یعنی چه؟ و او چه قدر خوب و کامل و واضح برایم توضیح داد که یعنی خیلی سریع منتظر جواب نیکی خودت مباش، ممکن است مدتها بعد روزی و زمانی که خیلی گرفتار بودی و محتاج خدا از دری وارد شود و کمکت کند.

خدای خوب هیچ وقت نیکی و اعمال خوب ما را فراموش نمی کند و همیشه در لحظاتی که بنده قطع امید کرده است، به سبب یک نیکی دست بنده را به گرمی می فشارد و حالش را خوب می کند. نیکوکاری فقط در نماز و روزه و حج نیست که کمک به جوانی برای رفتن خانه بخت کمتر از حج نیست. شاید خرید جهاز برای نو عروسی نزد خداوند با بعضی از اعمال برابری کند. گاهی رسانیدن پیری به منزلش و خرید کردن برایش، یا حتی گرفتن شماره فرزندش، سلامی گرم به پدر و مادر همه از نمونه های بارز نیکوکاری است که برای ما ثواب ثبت می گردد.

خنده بر طفلی بی پدر و یتیم ، نگاه کردن به چهره پدر و مادر، گاهی آب دادن به تک درختی تنها در دل کویر می تواند کاری نیک باشد. کار نیک در نماز فراوان نیست و چه نمازها که از سر ریا خوانده می شود و چه صدقه ها و خیرات از سر خودنمایی انجام می گردد ولی گاهی نجات پرنده ای می تواند مصداق نیکوکاری باشد. فقیری را در ماه رمضان بی صدا غذا دادن و خرید آذوقه برای یک بیمار صعب‌العلاج همگی از مصادیق اعمال نیک است.

نتیجه گیری : هر بار که خواستی به خدا نزدیک شوی، دست بنده‌اش را بگیر و لبخند بر لبش بنشان، یدان که هیچ کار خیری در محضر خداوند تمام نمی شود همیشه در گنجینه اسرار الهی برایت محفوظ مانده و روزی و سالی و ماهی به یاری‌ات می آید.

انشاهای پیشنهادی:
انشا در مورد دوست داری دنیا چگونه باشد
و
انشا در مورد انتقال خون با مقدمه و نتیجه

به پایان متن های انشا در مورد نیکوکاری و کمک به دیگران رسیدیم، حتما از بخش نظرات دیدگاه تان را با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.