ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل در ناامیدی بسی امید است

مفهوم حکایت در ناامیدی بسی امید است به همراه تاریخچه و انشا

ضرب المثل در ناامیدی بسی امید است به این معنی است که نباید در هیچ مواقعی تسلیم و ناامید شوید. بلکه باید بتوانید قوی‌تر از دیروز ادامه دهید تا به موفقیت‌های بیشتری برسید. امید یکی از دلایل زندگی است که در صورت عدم برخورداری از آن، افراد ناامید و افسرده خواهند شد.

این ضرب‌المثل به این اشاره دارد که ناامیدی مثل شب تاریکی است که بعد از گذشت چندین ساعت به صبح سپید و روشنی خواهد رسید. برای مشاهده مفهوم کامل، داستان و ریشه حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل وسط دعوا نرخ تعیین میکنه

معنی ضرب المثل در ناامیدی بسی امید است

مفهوم ضرب المثل در ناامیدی بسی امید است

نباید هیچ‌وقت در صورت بروز اتفاقات گوناگونی ناامید شوید. بلکه باید بدانید که در هر مشکل و ناامیدی، امید و چراغی روشن وجود دارد که می‌توانید با تلاش و پشتکار خود از ناامیدی درآمده و به خوشحالی رسید. همیشه در زندگی افراد موقعیت‌هایی وجود دارد که سبب ناامیدی افراد خواهد شد.

افراد باید بتوانند در این صورت ناامیدی را از خود دور کرده و امیدوار باشند. در این حال خواهید توانست تا موقعیت به وجود آمده را برطرف کنید و با موفقیت از آن خارج شوید. امام علی (ع) می‌فرمایند: بزرگ‌ترین بلا در زندگی افراد، ناامیدی است، پس باید آن را از خود و زندگی‌تان دور کنید.

داستان یا تاریخچه حکایت

این ضرب‌المثل در واقع قسمتی از داستان لیلی و مجنون نوشته نظامی گنجوی است. داستان و تاریخچه آن به شکل ذیل می‌باشد.

در قسمتی از داستان، پدر مجنون پس از دیدن ناراحتی او می‌گوید که از لیلی دست بکشد و عشق او را از سرخود بیرون کند ولی از قدیم هم گفته‌اند عاشق کور و کر است و صحبت‌های هیچ‌کس را نخواهد شنید. در همان حال پدر قصد می‌کند که به مجنون بگوید هر ناامیدی می‌تواند سبب پیشرفت و ارتقای تو شود. در این حال به شعر زیر اشاره می‌کند:

در ناامیدی بسی امید است / پایان شب سیه سپید است

در حقیقت پدر با این قطعه قصد داشت تا به مجنون بفهماند همان‌طور که شب در زندگی ما ماندگار و همیشگی نیست و هرچقدر که سیاه هم باشد بالاخره به اتمام خواهد رسید و دوباره صبح از راه خواهد آمد. پس در همین شب زندگی ما که بسیار تاریک و دارای ناامیدی است، هزاران هزار امید برای رسیدن به صبح روشن و سپید وجود دارد.

انشا با موضوع ضرب المثل در ناامیدی بسی امید است

مقدمه: افراد ناامید از جمله گروه ضعیف جامعه هستند که در خود هیچ توانایی برای پشت سر گذاشتن این ناامیدی نمی‌بینند. این افراد هیچ ‌وقت نمی‌توانند زندگی خوبی داشته باشند. چرا که در تمامی اوقات فاز ناامیدی دارند و به هیچ ‌چیز امیدوارکننده‌ای فکر نمی‌کنند.

بدنه: زندگی همه ما سختی و دشواری‌هایی دارد که باید بتوانیم آن‌ها را با امید پشت سر بگذاریم. سعی کنید در زندگی شخصی و کاری خود هر چقدر که اتفاقات ناگوار رخ دهد، برای حل آن‌ها امیدوار باشید. در این ضرب‌المثل قصد نویسنده این است که در هر ناامیدی می‌توانید به لطف و رحمت خداوند اعتماد داشته باشید و بدانید که پشت هر در بسته‌ای، در بازی نیز وجود دارد.

نتیجه: برای اینکه بتوانید تمامی امور خود را به درستی انجام داده و به هیچ ناامیدی دچار نشوید، می‌توانید قبل از انجام آن‌ها از افراد باتجربه‌ای مشورت بگیرید. با این حال بدانید که زندگی هر فردی دارای مشکلات و سختی‌های بسیاری است که دو مسیر ناامیدی و امیدواری را شامل می‌شوند. در این بخش شما باید بتوانید امیدوار بوده و از ناامیدی دوری کنید.

در ناامیدی بسی امید است به انگلیسی
There is a lot of hope in the proverb of despair

⭐️ در این نوشته معنی ضرب المثل شاهنامه آخرش خوش است را بررسی کردیم، اگر شما نیز نظری دارید حتما آن را از بخش دیدگاه با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

همچنین بخوانید:
معنی ضرب المثل شاهنامه آخرش خوش است
و
معنی ضرب المثل کبوتر با کبوتر

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 15 =