فرهنگ و هنر

جواب کاربرگ ۱۸ مطالعات اجتماعی هفتم ❤️ قهرمانان ایران باستان

پاسخ کاربرگه شماره 18 مطالعات هفتم کاربرگ قهرمانان ایران باستان

جواب کاربرگ شماره ۱۸ مطالعات اجتماعی هفتم درباره موضوع قهرمانان ایران باستان در درس نوزدهم این کتاب می باشد که پاسخ آن را با هدف کمک درسی در ادامه در بخش آموزش و پرورش ماگرتا برای شما دانش آموزان عزیز فراهم کرده ایم.

همچنین بخوانید: جواب کاربرگ ۱۷ مطالعات اجتماعی هفتم

پاسخ کاربرگ ۱۸ مطالعات اجتماعی هفتم

پاسخ کاربرگ ۱۸ مطالعات اجتماعی هفتم

در حل کاربرگه شماره هجده 18 مطالعات هفتم داریم :

متن ها را بخوانید و به پرسش ها پاسخ دهید.

الف)با خواندن متن شماره (۱) چه چیزی درباره قلمرو ایران در زمان کوروش و عقاید او استنباط می کنید؟

کوروش با عدالت و انسانیت حکومت می کرد و همین امر باعث شد قلمرو وی بسیار گسترش یابد. کوروش بسیاری از سرزمینها را فتح کرد و بسیاری از سرزمینها تحت حکومت او بود و او مدافع آزادی بشر و مخالف برده داری بود ، وی پادشاهی عادلانه و اخلاق محوری بود و با مردم کشورهای شکست خورده رفتار مناسب داشت.

ب) با خواندن متن شماره (۲) چه ویژگی های مشترکی بین سورنا و آریوبرزن می یابید؟ سه مورد بنویسید.

هر دو مرد شجاع ، آزاده ، وطن پرست ، صبور و دلیر بودند و با غیرت و شهامت به خوبی از میهن خود دفاع می كردند ، كه از قهرمان مشهور خود بودند.

 پ) از نظر زمانی، کدام یک از این دو، قبل از دیگری می زیسته است؟ آریوبرزن

همچنین ببینید: پاسخ کاربرگه ۱۶ مطالعات هفتم

متن های موجود در جواب کاربرگ ۱۸ مطالعات هفتم :

متن (۱)

منم کوروش، شاه جهان، شاه بزرگ، شاه دادگر، شاه بابل، شاه سومر و اکد، شاه چهار گوشه جهان. ارتش بزرگ من به آرامی وارد بابل شد. نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این شهر و این سرزمین وارد آید … من برده داری را برانداختم، به بدبختی های آنان پایان بخشیدم …

ترجمه بخشی از منشور کوروش

سورنا

سردار بزرگ پارتی از خاندان سورن بود. سورن به زبان پارسی پهلوی یعنی نیرومند. سورنا در زمان ارد اشک سیزدهم می زیست. وقتی کراسوس سردار رومی با سپاهی مرکب از ٤٢ هزار نفر رومی به ایران حمله کرد، سورنای جوان به مقابله او شتافت. جنگ سختی در منطقه حران در گرفت. سورنا در جنگ دلاوری های زیادی از خود نشان داد و او با یک نقشه ماهرانه نظامی و با همراهی تیراندازان چیره دست پارتی موفق شد سپاه روم را شکست بدهد. کراسوس کشته شد و دست دشمن از کشور ایران کوتاه گردید.

سورِنا

آریوبرزن

یکی از سرداران بزرگ ایرانی بود. آریوبرزن یا برزین به معنای آریایی باشکوه است. وقتی در زمان داریوش سوم، اسکندر مقدونی به ایران حمله کرد، او در ناحیه پارس با چهارصد سوار و پنج هزار پیاده خود را به سپاه مقدونی رساند و برای دفاع از کشور با آنها جنگید و تلفات سختی به دشمن وارد کرد. سپس وقتی فهمید لشکریان اسکندر به سوی پایتخت رفته اند برای مقابله به آنجا شتافت و با آنکه داریوش سوم فرار کرده بود، چند روز دلاورانه در مقابل سپاه دشمن مقاومت کرد تا مانع پیشروی آنان شود. البته سرانجام پایتخت به دست اسکندر افتاد و آریوبرزن در راه دفاع از کشور جان باخت.

آریوبرزن

⭐ در کاربرگ ۱۸ مطالعات هفتم قهرمانان ایران باستان را به طور کامل بررسی کردیم، اگر شما نیز مطلبی در این باره دارید می توانید از طریق بخش دیدگاه آن را با سایر دانش آموزان به اشتراک گذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

2 دیدگاه

  1. ناشناس گفت:

    عالی دمت گرم

  2. ناشناس گفت:

    کاش جوابش کوتاه تر بود😐😐

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *