ادبیاتفرهنگ و هنر

جواب تمرین های درس هفتم نگارش دهم صفحه ۱۰۵ ، ۱۰۶ ، ۱۰۷ و ۱۱۰

گام به گام پاسخ و حل پرسش های کارگاه نوشتن و حکایت نگاری صفحه 105 ، 106 ، 107 و 110 درس 7 هفتم کتاب نگارش دهم

جواب تمرین های صفحه ۱۰۵ ، ۱۰۶ ، ۱۰۷ و ۱۱۰ درس هفتم نگارش دهم ؛ برای آشنایی با پاسخ و جواب سوالات تمرین های کارگاه نوشتن صفحه 105 ، 106 و 107 و حکایت نگارش صفحه 110 درس 7 هفتم کتاب نگارش هفتم متوسطه دوم ، در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: جواب درس ششم نگارش دهم

پاسخ تمرینات صفحه ۱۰۵ ، ۱۰۶ ، ۱۰۷ و ۱۱۰ درس هفتم نگارش دهم
پاسخ تمرینات صفحه ۱۰۵ ، ۱۰۶ ، ۱۰۷ و ۱۱۰ درس هفتم نگارش دهم

جواب کارگاه نوشتن صفحه 105 ، 106 و 107 درس هفتم نگارش دهم

1) نوشته زیر را بخوانید و به روابط بین مفاهیم آن فکر کنید و نموداری برای آن رسم کنید.

استخراج مفاهیم و رسم نمودار: در تصویر زیر می توانید نمودار را مشاهده نمایید.

جواب کارگاه نوشتن صفحه 105 ، 106 و 107 درس هفتم نگارش دهم
جواب کارگاه نوشتن صفحه 105 ، 106 و 107 درس هفتم نگارش دهم

2) موضوعی را انتخاب کنید و با استفاده از روش ناسازی معنایی (تضاد مفاهیم)، یک متن ذهنی بنویسید.

موضوع: خلقت انسان

وقتی خداوند موجودات را خلق می کرد. از واسطه های بسیاری در امر خلقت استفاده می کرد. اما وقتی نوبت به خلقت آدم رسید، گفت من خود خانه وجود انسان را بدون هیچ واسطه ای می سازم و با این وجود خاکی از ازل تا ابد کارها دارم.

همه فرشتگان انگشت تعجب بر دندان حیرت می گزیدند. خداوند عذر آنها را پذیرفت؛ چرا که سر و کار آنها با عشق نبود. خداوند نقش های رنگارنگ گوناگونی در وجود انسان قرار داد و گفت نقش اول این است که همه باید او را سجده کنند؛ زیرا گوهر محبت در وجود صدف وار انسان به امانت سپرده شده است.

ابلیس حیله گر را چون در وجود انسان راه ندادند و دست رد به سینه او زدند از چشم همه جهانیان افتاد. او دل انسان را همانند قصر پادشاهان دید که راهی به درون آن برای خود نیافت و چون نتوانست به وجود و دل انسان راه پیدا کند. نا امید از در دل انسان بازگشت و برای انسان سجده نکرد.

جواب حکایت نگاری صفحه 110 درس هفتم نگارش دهم

حکایت زیر را بخوانید و آن را به زبان ساده بازنویسی کنید.

حکایت: چون یونس، علیه السلام، از شکم ماهی نجات یافت؛ متفکر بود و کمتر سخن میگفت. یکی از موجب سکوت و سبب خاموشی پرسید. گفت: سخن، مرا در حبس شکم ماهی انداخت تا وجودم در آتشِ وحشت، شمع وار بگداخت. خاموشی با سلامت، بِه از گفتن با ملامت.

پاسخ ساده نویسی حکایت : هنگامی که حضرت یونس (ع) از شکم ماهی نجات پیدا کرد، از آن پس، کمتر صحبت می کرد و بیشتر وقت خود را به تفکر می گذرانید و شخصی علت سکوت ایشان را پرسید. فرمود: زبان و سخن گفتن بی جا موجب گرفتاری من در شکم ماهی شد و وجود همچون شمع من از ترس و وحشت سوخت و گداخت. اگر سالم باشی و ساکت، بسیار بهتر است از اینکه از روی سرزنش و ملامت سخن بگویی.

همچنین بخوانید: جواب کارگاه نوشتن و مثل نویسی درس پنجم نگارش دهم

توجه: شما دانش آموزان عزیز پایه دهم متوسطه دوم اگر می خواهید به راحتی به جواب های نگارش فارسی 1 پایه دهم رشته های نظری دسترسی داشته باشید، تنها کافیه جواب درس مورد نظرتان را به همراه عبارت « ماگرتا » در گوگل جست و جو کنید.

در این مقاله جواب تمرین های کارگاه نوشتن و حکایت نگاری درس 7 هفتم کتاب نگارش دهم را به صورت کامل بررسی کردیم، شما دانش آموزان عزیز می توانید از قسمت دیدگاه، نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

2 دیدگاه

  1. محسن رسولی گفت:

    عالی بود سپاس

  2. شیما گفت:

    عالی👌👌👌👌
    ممنون از عوامل زحمت کش ماگرتا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *