ادبیاتفرهنگ و هنر

ترجمه متن درس سوم عربی یازدهم تجربی و ریاضی

گام به گام ترجمه و معنی متن درسی صفحه 30 و 31 و پاسخ تمرین صفحه 32 درس 3 سوم کتاب عربی زبان قرآن 2 پایه یازدهم رشته های ریاضی و تجربی

ترجمه متن درس سوم عربی یازدهم تجربی و ریاضی ؛ در این مطلب با معنی و ترجمه متن درسی صفحه ۳۰ و ۳۱ و جواب تمرین ضَعْ فِي الْفَراغِ صفحه 32 درس ۳ سوم عَجائِبُ الْأَشْجارِ کتاب عربی ۲ پایه یازدهم رشته تجربی و ریاضی متوسطه دوم آشنا می شوید. در ادامه با بخش آموزش و پرورش ماگرتا همراه ما باشید.

همچنین بخوانید: معنی درس دوم عربی یازدهم تجربی و ریاضی

ترجمه متن درس سوم عربی یازدهم تجربی و ریاضی
ترجمه متن درس سوم عربی یازدهم تجربی و ریاضی

معنی متن درس سوم عربی یازدهم

عَجائِبُ الْأَشجارِ

معنی: شگفتی های درختان

ظَواهِرُ الطَّبیعَةِ تُثْبِتُ حَقیقَةً واحِدَةً وَ هیَ قُدرَةُ اللّهِ، وَالْآنَ نَصِفُ بَعضَ هٰذِهِ الظَّواهِرِ.

معنی: پدیده های طبیعت یک حقیقت را ثابت می کنند که آن قدرت خداوند است و اکنون ما نیمی از این پدیده ها را توصیف می کنیم.

اَلْعِنَبُ الْبَرازیلیُّ شَجَرَةٌ تَختَلِفُ عَنْ باقي أَشجارِ الْعالَمِ، تَنْبُتُ فی الْبَرازیل، وَ تَنْمو أَثمارُها عَلَی جِذْعِها، وَ مِن أَهَمِّ مُواصَفاتِ هذِهِ الشَّجَرَةِ أَنَّها تُعْطی أَثماراً طولَ السَّنَةِ.

معنی: انگور برزیلی درختی متفاوت است، که با بقیه درختان دنیا در برزیل می رویند متفاوت است و میوه هایش بر روی تنه ایش می رویند و مهم ترین مشخصات این درخت این است که در طول سال میوه می دهد.

شَجَرَةُ السِّکویا شَجَرَةٌ مِنْ أَطوَلِ أَشجارِ الْعالَمِ فی کالیفورنیا، قَدْ یَبلُغُ ارْتِفاعُ بَعضِها أکثَرَ مِن مِئةَِ مِتر وَ قَدْ یَبلُغُ قطُرُها تسِعَةَ أَمتارٍ، وَ یَزیدُ عُمرُها عَلیٰ ثَلاثَةِ آلافٍ وَ خَمسِ مِئَةِ سَنَةٍ تَقریباً.

معنی: درخت سکویا از بلندترین درختان جهان در کالیفرنیا است، ارتفاع برخی از آنها بیش از صد متر می رسد و گاهی قطر آن به ۹ متر می رسد و و عمر آن تقریباً بیشتر از سه هزار و پانصد سال است.

اَلشَّجَرَةُ الْخانِقَةُ شَجَرَةٌ تَنْمو فی بَعضِ الْغاباتِ الِاسْتِوائیَّةِ، تَبدَأُ حَیاتَها بِالِالْتِفافِ حَولَ جِذعِ شَجَرَةٍ وَ غُصونِها، ثُمَّ تَخْنُقُها تَدریجیّاً. یوجَدُ نَوعٌ مِنها فی جَزیرَةِ قِشم الَّتی تَقَعُ فی مُحافَظَةِ هُرمُزجان.

معنی: درخت خفه کننده درختی است که در برخی از جنگل های استوایی رشد می کند و زندگی آن با پیچیدن به دور تنه درخت آغاز می شود. نوعی از آن در جزیره قشم که در استان هرمزگان قرار دارد وجود دارد.

شَجَرَةُ الْخُبزِ شَجَرَةٌ اسْتِوائیَّةٌ تَنمو فی جُزُرِ الْمُحیطِ الْهادِئِ، تَحمِلُ أَثماراً فی نِهایَةِ أَغصانِها کَالْخُبزِ. یَأکُلُ النّاسُ لُبَّ هٰذِهِ الْأَثمارِ.

معنی: درخت نان درختی استوایی است که در جزایر اقیانوس آرام می روید و در انتهای شاخه هایش مانند نان میوه می دهد. مردم مغز این میوه ها را می خورند.

شَجَرَةُ النِّفطِ شَجَرَةٌ یَستَخدِمُهَا الْمُزارِعونَ کَسیاجٍ حَولَ الْمَزارِعِ لِحِمایَةِ مَحاصیلِهِم مِنَ الْحَیَواناتِ.

معنی: درخت نفت درختی است که کشاورزان از آن به عنوان حصاری در اطراف مزارع برای محافظت از محصولات خود در برابر حیوانات (جانوران) استفاده می کنند.

لِأَنَّ رائِحَةَ هٰذِهِ الشَّجَرَةِ کَریهَةٌ تَهْرُبُ مِنهَا الْحَیَواناتُ، وَ تَحْتَوی بُذورُها عَلَی مِقدارٍ مِنَ الزُّیوتِ لا یُسَبِّبُ اشْتِعالُها خُروجَ أَیِّ غازاتٍ مُلَوِّثَةٍ.

معنی: زیرا بوی این درخت متعفن است و حیوانات (جانوران) از آن فرار می کنند و دانه های آن دارای مقداری روغن است و آتش گرفتنِ آن، سببِ خروج هیچ گازِ آلوده کننده‌ای نمی‌شود.

وَ یُمْکِنُ إنتاجُ النِّفطِ مِنْها. وَ یوجَدُ نَوعٌ مِنْها فی مَدینَةِ نیکشَهر بِمُحافَظَةِ سیستان وَ بَلوشِستان بِاسْمِ شَجَرَةِ مِداد.

معنی: و می توان از آن نفت تولید کرد. و نوعی از آن در شهرستان نیکشهر در استان سیستان و بلوچستان به نام درخت مداد وجود دارد.

شَجَرَةُ الْبَلّوطِ هيَ مِنَ الْأَشجارِ الْمُعَمَّرَةِ وَ قَد تَبلُغُ مِنَ الْعُمرِ أَلفَیْ سَنَةٍ. توجَدُ غاباتٌ جَمیلَةٌ مِنها فی مُحافَظَةِ إیلام وَ لُرِستان. یَدْفِنُ السِّنجابُ بَعْضَ جَوْزاتِ الْبَلّوطِ السَّلیمَةِ تَحتَ التُّرابِ، وَ قَدْ یَنْسَی مَکانَها. وَ فی السَّنَةِ الْقادِمَةِ تَنمو تِلْكَ الْجَوزَةُ وَ تَصیرُ شَجَرَةً.

معنی: درخت بلوط یکی از درختان کهنسال است که ممکن است عمر آن به دو هزار سال برسد. جنگل های زیبایی از آن در استان ایلام و لرستان وجود دارد. سنجاب ها برخی دانه های سالم بلوط را زیر خاک دفن می کند و گاهی جایش را فراموش می کند و در سال آینده، آن دانه می روید و درختی می شود.

جواب تمرین صفحه 32 درس سوم عربی یازدهم

ضَعْ فِي الْفَراغِ کَلِمَةً مُناسِبَةً حَسَبَ نَصِّ الدَّرسِ.

با توجه به متن درس در جاهای خالی یک کلمه مناسب قرار دهید.

۱) تَبْدَأُ الشَّجَرَةُ الْخانِقَةُ حَياتَها بِالتفاف حَوْلَ جِذْعِ شَجَرَةٍ وَ غُصونِها.

۲) لا يُسَبِّبُ اشْتِعالُ زُيوتِ شَجَرَةِ النِّفْطِ خُروجَ أَيِّ غازات مُلَوِّثَةٍ.

۳) توجَدُ غاباتٌ جَميلَةٌ مِنْ أَشْجارِ الْبَلّوطِ في محافظة إيلام وَ لُرِستان.

۴) قَدْ يَبْلُغُ ارْتِفاعُ بَعْضِ أَشْجارِ السِّکويا أَکثَرَ مِنْ مئة مِتْرٍ.

۵) تَحْمِلُ شَجَرَةُ الْخُبزِ أَثماراً في نِهايَةِ أغصانها کَالْخُبْزِ.

۶) تَنْمو أَثمارُ الْعِنَبِ الْبَرازيليِّ عَلیٰ جذع شَجَرَتِهِ.

توجه: شما دانش آموزان عزیز پایه یازدهم متوسطه دوم ، برای دسترسی سریع و بهتر به ترجمه و جواب تمرینات درس های کتاب عربی یازدهم رشته تجربی و ریاضی ، می توانید با اضافه کردن کلمه «ماگرتا» در سرچ های درسی خود، به مطلب مورد نظرتان دست پیدا کنید.

در انتها امیدواریم که مقاله معنی و ترجمه متن درسی صفحه 30 و 31 درس 3 سوم کتاب عربی 2 یازدهم رشته های تجربی و ریاضی ، برای شما دانش آموزان عزیز مفید بوده باشد و از آن استفاده و بهره برده باشید. 😉

زنجیران

هم‌بنیانگذار ماگرتا ، عاشق دنیای وب و ۷ سالی ست که فعالیت جدی در حوزه اینترنت دارم. تخصص من تولید محتوایی‌ست که مورد نیاز مخاطبان است. مدیر ارشد تیم شبکه های اجتماعی سایت هستم. به قول ماگرتایی‌ها وقت بروز شدنه !

‫3 دیدگاه ها

  1. N گفت:

    خدا خیرتون بده

  2. anita گفت:

    خیلی عالی بود . ممنون بابت تلاشتون و مطالب با کیفتتون. شب امتجان ترم نجات پیدا کردم

  3. محمد گفت:

    عالی و بی نقص

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.