ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل درخت هرچه بارش بیشتر می شود سرش فروتر می آید

مفهوم حکایت درخت هرچه بارش بیشتر می شود سرش فروتر می آید چیست؟

معنی ضرب المثل درخت هر چه بارش بیشتر می شود، سرش فروتر می آید چیست؟ برای مشاهده داستان و مفهوم این حکایت در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه ما باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل هرکه بامش بیش برفش بیشتر

معنی ضرب المثل درخت هرچه بارش بیشتر می شود سرش فروتر می آید

درخت هرچه بارش بیشتر می شود سرش فروتر می آید یعنی چه

یعنی هر چه میوه های درخت بیشتر باشد، شاخه های درخت بیشتر خم می شوند. در اینجا تعظیم کنایه از فروتنی است. یعنی انسانی که بار علمی آن زیاد است باید خضوعش نیز زیاد باشد چون که میوه های درخت انسان نیز علم او می باشد.

این ضرب المثل بیشتر زمانی به کار می رود که بخواهند فروتنی و افتادگی آدمی را نشان دهند. در خطبه ۱۹۳ معروف به خطبه متقین، حضرت علی (ع) که در این خطبه شگفت انگیز ویژگی های متقین را بیان می کند، یکی از صفات آنها را علم همراه با حلم می دانند و تواضع بسیار.

این ضرب المثل به خودی خود گویا است. «بار» همان میوه است و درختان پر میوه از درختان بی ثمر خمیده تر هستند. کسانی که سرشان را به نشانه غرور بالا می گیرند، اما تواضع ندارند، از روی نادانی شان است و در مقابل آنها افراد متواضعی قرار می گیرند که در اثر علم و فراوانی از شخصیت ها افتاده تری برخوردارند. انسان نادان زمانی به خودش می آید که دیگر خیلی دیر شده پس چه بهتر که همیشه انسان متواضعی باشیم.

همچنین بخوانید:
معنی دل که پاک است زبان بی باک است
معنی ضرب المثل عاقل نکند تکیه به دیوار شکسته
معنی ضرب المثل ماه پشت ابر نمی ماند و گسترش آن

☑️ به پایان مقاله درخت هرچه بارش بیشتر می شود سرش فروتر می آید رسیدیم، اگر شما نیز نظری در مورد این حکایت دارید حتما آن را از بخش دیدگاه با سایر کاربران به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *