اخباراقتصادی
موضوعات داغ

تاریخ واریز یارانه فروردین ۹۹ مشخص شد ؛ زمان واریز فروردین ماه

یارانه فروردین ماه 99 کی واریز میشود ؟ / زمان و تاریخ واریز یارانه ها

تاریخ واریز یارانه فروردین 99 : پیش بینی می شود که یارانه فروردین ۹۹ مانند ماه ها و سال های گذشته روی روال میباشد و در تاریخ معین پرداخت خواهد شد.

یارانه نقدی فروردین ماه در بیستم واریز می شود. سازمان هدفمندسازی یارانه ها اعلام کرد یارانه نقدی ۴۵۵۰۰ تومانی فروردین ماه ساعت ۲۴ چهارشنبه ۲۰ ام به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.

همچنین بخوانید : زمان واریز اولین یارانه معیشتی سال ۹۹

زمان واریز یارانه فروردین ۹۹

تاریخ واریز یارانه فروردین ماه ۹۹
صد و دهمین مرحله از پرداخت یارانه نقدی (یارانه فروردین ۱۳۹۹) ساعت ۲۴ روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه ۹۹ به حساب سرپرستان خانوار واریز و قابل برداشت خواهد شد. طبق آخرین اخبار از سازمان هدفمند سازی یارانه ها: ” یارانه نقدی فروردین ۹۹ از بامداد روز پنجشنبه ۱۳۹۹/۰۱/۲۱ قابل برداشت خواهد بود.”

مبلغ یارانه فروردین 99 همچون ماه های گذشته مبلغ یارانه هر فرد ایرانی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است و آن طور که از خبرها برمی‌آید تصمیم جدید در مورد افزایش مقدار یارانه نقدی از سوی مجلس و یا دولت هنوز اعمال نشده است.

مبلغ طرح حمایتی معیشتی

زمان واریز یارانه معیشتی جاماندگان، اعلام می‌شود : «حسین میرزایی» روز یکشنبه در گفت و گو با ماگرتا، گفت: پرداخت دور دوم سبد حمایت معیشتی دولت در زمان تعیین شده (۱۰ فروردین ماه) به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.

وی افزود: افرادی که در دور اول سبد حمایت معیشتی دولت را دریافت نکردند و درخواست خود را در سامانه  hemayat.mcls.gov.ir ثبت کرده‌اند، چنانچه درخواست آنها تایید شده باشد یارانه معیشتی دو دوره به صورت یکجا و در زمان تعیین شده که اعلام می‌شود برای سرپرست خانوار واریز می‌شود.

سخنگوی ستاد شناسایی مشمولان طرح حمایت معیشتی گفت: حدود ۶۶۶ هزار نفر از افراد که یارانه نقدی دریافت نمی‌کردند و در نتیجه سبد معیشتی نیز به آنها تعلق نمی‌گرفت،‌ می‌توانند از ۱۰ فروردین ماه درخواست خود را در سامانه  hemayat.mcls.gov.ir ثبت کنند.

وی اضافه کرد: درخواست این افراد ظرف یک ماه بررسی می‌شود و نتایج اعلام می‌شود و چنانچه درخواست آنها تایید شود در لیست مشمولان قرار می‌گیرند.

میرزایی تاکید کرد: درخواست این افراد تنها برای دریافت سبد حمایت معیشتی است و هیچ ربطی به دریافت یارانه نقدی ندارد.

گفتنی است، پرداخت کمک حمایتی مانند یارانه نقدی، هر ماه انجام می‌ شود؛ با این تفاوت که مبلغ یارانه نقدی ثابت و ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است، اما مبلغ واریزی در طرح حمایتی دولت برای خانوارهای تک نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان است.

افزایش یارانه نقدی فعلا منتفی شد

با وجود اینکه طرح نمایندگان برای یکی شدن یارانه نقدی و معیشتی در کمیسیون تلفیق مجلس به تصویب رسید و قرار شد در مجموع یک یارانه ۷۲ هزار تومانی به هر نفر پرداخت شود، در نهایت با مخالفت‌های صورت گرفته، این مورد اصلاح و مجددا پرداخت یارانه نقدی با همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان ادامه دارد.

به گزارش ماگرتا به نقل از ایسنا، سال‌هاست که مردم و کسانی که در لیست سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار دارند عادت کرده‌اند که در اواخر هر ماه مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان در قابل یارانه نقدی به حساب‌شان واریز شود.

این مبلغ از سال ۱۳۸۹ تاکنون تغییری نکرده و با وجود افزایش تورم و انتقاداتی که نسبت به ثابت ماندن مبلغ وجود داشت، دولت بر این تاکید می‌کرد که منابع ناشی از هدفمندی یارانه‌ها پاسخگوی افزایش مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان نیست. از سوی دیگر نقدهایی به پرداخت همگانی وجود داشت و منتقدان از دولت می‌خواستند که با حذف افراد پردرآمد که نیازی به دریافت یارانه نقدی ندارد، منابع ناشی از حذف را جهت افزایش مبلغ یارانه استفاده کند.

در هر صورت هیچ تغییری رخ نداد تا اینکه در آبان امسال با اصلاح قیمت بنزین و افزایش آن منابعی که در حد ۳۰ هزار میلیارد تومان در سال ایجاد می‌شود را دولت تصمیم گرفت در قالب کمک‌های معیشتی به حدود ۶۰ میلیون نفر که از بین یارانه‌بگیران گزینش کرده بود، بپردازد.

رقم کمک معیشتی به تناسب افراد خانوار متفاوت بود؛ به نحوی که برای خانوارهای تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۹ در کمیسیون تلفیق تصمیم گرفتند یارانه نقدی و کمک‌های معیشتی را یکی کرده و یک یارانه ۷۲ هزار تومانی پرداخت کنند اما با این تفاوت که برای تمامی ۷۸ میلیون نفر یارانه‌بگیر این مبلغ پرداخت شود.

این روشی که نمایندگان پیشنهاد کردند در کنار آنکه دولت با آن مخالف بود، کارشناسان اقتصادی هم با آن همراهی چندانی نداشتند، چرکه در این شرایط حدود ۱۸ میلیون نفری که دولت از بین یارانه‌بگیران به عنوان سه دهک بالای درآمدی از دریافت کمک معیشتی حذف کرد و فقط به ۶۰ میلیون نفر آنها پرداخت انجام می‌داد با این مصوبه تلفیق مجددا به جمع یارانه‌بگیران اضافه می‌شدند و هزینه دیگری را ایجاد می‌کردند.

اما وقتی که گزارش کمیسیون تلفیق به صحن علنی مجلس آمد در همان روز اول با مخالفت‌هایی در برخی بندها به خصوص یارانه‌ها مواجه شد و برای اصلاح به تلفیق برگشت. اما در هر صورت این روزها با توجه به شیوع ویروس کرونا و مسائلی که به همراه داشت مجلس تعطیل شد و با استفاده از اصل ۸۵ قانون اساسی، دیگر لایحه بودجه به صحن علنی بر نمی‌گردد و کمیسیون تلفیق گزارش نهایی خود را برای تایید و تصویب قانون به شورای نگهبان ارائه کرده است.

این در حالی است که در گزارش نهایی کمیسیون تلفیق دیده می‌شود که مصوبه مربوط به یارانه‌ها برای یکی شدن یارانه نقدی و کمک معیشتی اصلاح شده و همچنان روال سابق پرداخت یارانه نقدی با همان نرخ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان و کمک‌های معیشتی با مبالغ تعیین شده در سال آینده ادامه خواهد داشت؛ بنابراین دیگر خبری از یارانه ۷۲ هزار تومانی نخواهد بود.

اگر پرداخت یارانه ۷۲ هزار تومانی در دستور کار قرار می گرفت، موجب تغییراتی در پرداخت به خانوارها نسبت به آنچه در حال حاضر دریافت می‌کنند، می‌شد. به طوری‌که برای افرادی که فقط یارانه نقدی دریافت می‌کنند (۱۸ میلیون پردرآمد) با افزایش مبلغ و برای افرادی که هر دو یارانه نقدی و معیشتی را می‌گیرند (۶۰ میلیون در خانوار هدف) با کاهش مبلغ همراه بود.

اما در بند مربوط به یارانه‌ها تاکید شده که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با استفاده از کلیه بانک‌های اطلاعاتی که در اختیار دارد و بر اساس معیارها و ضوابط تعیین شده نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه بگیران اقدام کند. از سوی دیگر سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیز مکلف است امکان ثبت‌نام برای افرادی که موفق به ثبت‌نام به منظور دریافت یارانه نشده‌اند را فراهم کند.

یارانه نقدی
یارانه نقدی

چه کسانی از لیست یارانه حذف می‌شوند ؟

این در حالی است که طی حدود هشت سال هر مشمولی که بدون تغییر در صف دریافت یارانه نقدی بوده است تاکنون رقمی بالغ بر ۴ میلیون و ۴۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه دریافت کرده است.

همچنین موضوع حذف یارانه دهک‌های پردرآمد جامعه با توجه به کسری بودجه بخش هدفمندی یارانه‌ها در سال‌های اخیر چندین بار از سوی دولت مطرح شده، ولی به علت نبود بانک اطلاعاتی کامل برای شناسایی افراد با درآمد بالا دولت و مجلس نتوانسته اند اقدام موثری در این زمینه انجام دهند و در هر نوبت این امر به تعویق افتاده است، ولی در پایان سال گذشته مجلس خبر از حذف یارانه افراد با درآمد بیش از ۵ میلیون تومان درماه داده است و مشخص نیز مطرح شدن این موضوع با وجود نبود اطلاعات دقیق از حساب افراد قرار است چگونه انجام شود.

در این رابطه رحیم زارع نماینده مجلس شورای اسلامی درباره حذف ۳ دهک یارانه بگیر در سال ۱۳۹۸، گفت: ۳ دهک بالای جامعه با توجه به حساب بانکی و اموالی که به نامشان ثبت شده است شناسایی می‌شوند.

وی در ادامه افزود:

افرادی که حقوق بالای ۵ میلیونی می‌گیرند و هنوز یارانه دریافت می‌کنند، افرادی که فوت شده اند و هنوز یارانه دریافت می‌کنند جز ۳ دهک خواهند بود که حذف یارانه آن‌ها در حمایت از اشتغال و تولید و حمایت از خرید تضمینی گندم و بهداشت و سلامت هزینه خواهد بود.

بر اساس این گزارش، باید منتظر بود و دید حذف دهک‌های بالای جامعه در سال جدید چه زمانی اجرایی می‌شود و با توجه به ویژگی‌های مطرح شده برای خارج کرن افراد از لیست هدفمندی یارانه‌ها چه تعداد از میزان یارانه بگیران کاسته و چه مبلغی به سبد اشتغال و تولید و حمایت از خرید تضمینی گندم و بهداشت و سلامت افزوده خواهد شد.

قطع یارانه را چطور پیگیری کنیم ؟

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اطلاعیه ای اعلام کرد: درباره قطع یارانه افراد غیر نیازمند به اطلاع می رساند، بدلیل اینکه برخی از شهروندان موفق به ارسال درخواست بررسی علت قطع یارانه در سایت یارانه 11 نشده اند ، به منظور ایجاد فرصت برای این دسته از هموطنان اعلام می گردد ، هموطنانی که یارانه آنها قطع شده است تا مدت 2 ماه پس از قطع یارانه می توانند به سایت www.yaraneh۱۰.ir مراجعه و درخواست خود را ثبت نمایند .

مراقب سامانه جعلی ثبت یارانه باشید

سازمان هدفمند سازی یارانه ها در اطلاعیه ای اعلام کرد: «سامانه ثبت نام و اعلام نیازمندی یارانه نقدی به نشانی yaraneh.com جعلی می باشد و هیچ گونه ارتباطی با سازمان هدفمندی یارانه ها ندارد».

این سامانه با دریافت اطلاعات هویتی شهروندان همچون کد ملی سرپرست خانوار، تعداد اعضای خانوار، میزان درآمد و همچنین اطلاعات کارت بانکی که شامل شماره کارت، شماره حساب، رمز دوم، تاریخ انقضای کارت و کد اعتبارسنجی، پیامکی را از شماره ۵۰۰۰۱۴۵ ارسال می کند.

در اطلاعیه سازمان هدفمندسازی یارانه ها ضمن جعلی خواندن این سامانه، بر عدم ارتباط این سامانه با سازمان تاکید شده است و به شهروندان توصیه شده است از هر گونه مراجعه به این سامانه و ثبت اطلاعات خانوار خودداری شود.

برچسب ها

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن