اخباراقتصادی

تاریخ واریز یارانه مرداد ۱۴۰‍۱ مشخص شد ؛ زمان واریز مردادماه نقدی یا کالابرگ؟!

یارانه مرداد ماه 1401 کی واریز میشود ؟ / زمان و تاریخ واریز یارانه ها جدید مردادماه ۱۴۰۱

تاریخ واریز یارانه مرداد ۱۴۰۱ : پیش بینی می شود که یارانه مرداد ماه 1401 مانند ماه ها و سال های گذشته روی روال میباشد و در تاریخ معین پرداخت خواهد شد.

یارانه نقدی مرداد ماه در بیستم واریز می شود. سازمان هدفمندسازی یارانه ها اعلام کرد یارانه نقدی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی مردادماه ساعت ۲۴ پنجشنبه ۲۰ ام به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.

از ابتدا قرار بود یارانه جدید به صورت کوپن الکترونیک پرداخت شود. اما از آنجایی که زیرساخت های صدور کوپن فراهم نبود، تصمیم بر این شد که پرداخت به صورت نقدی انجام شود.

سه ماه از واگذاری یارانه نقدی می گذرد و هنوز خبری از تامین زیرساخت های توزیع کوپن الکترونیک نیست. بنابراین پیش بینی می شود یارانه مردادماه نیز مانند ماه های گذشته به صورت نقدی به خانوار واریز شود.

همچنین بخوانید : زمان واریز یارانه معیشتی

زمان واریز یارانه ها

زمان واریز یارانه مرداد ۱۴۰۱

صد و سی و هشتمین مرحله از پرداخت یارانه نقدی (یارانه مرداد ۱۴۰۱) ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۲۰ مرداد ماه 1401 به حساب سرپرستان خانوار واریز و قابل برداشت خواهد شد. طبق آخرین اخبار از سازمان هدفمند سازی یارانه ها: ” یارانه نقدی مرداد ۱۴۰۱ از بامداد روز جمعه ۱۴۰۱/۰۵/۲۱ قابل استفاده خواهد بود.

مبلغ یارانه مرداد 1401 همچون ماه های گذشته مبلغ یارانه هر فرد ایرانی ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومان است و همان طور که می دانید بعد از حذف ارز ترجیحی مقدار یارانه ها افزایش یافت.

پس از اعطای ارز ترجیحی و افزایش قیمت محصولات اساسی، دولت به مردم قول داد تا زمانی که زیرساخت های لازم برای توزیع کالاهای الکترونیکی فراهم شود، برای جبران مابه التفاوت قیمت کالاها، یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی برای هر نفر در نظر گرفته شود و در ۹ دهک اول جامعه پرداخت شود. همچنین اخیرا اعلام کرده است که در حال حاضر امکان توسعه زیرساخت ها برای توزیع کالا وجود ندارد و پرداخت یارانه نقدی ادامه خواهد داشت.

یارانه نقدی
یارانه نقدی

دهک بندی ها به چه صورت است؟

براساس اعلام سازمان هدفمندی یارانه ها، افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی در دهک اول تا سوم قرار می‌گیرند.

افرادی هم که طی شش ماه اخیر گردش مالی بیشتر از ۳۰۰ میلیون، پرواز خارجی و خرید خودرو بالای ۳۰۰ میلیون داشته باشند در دهک دهم قرار می‌گیرند. سایر افرادی که چنین شرایطی نداشته باشند، براساس گردش مالی سالیانه آن‌ها در دهک چهارم تا نهم قرار می‌گیرد.

چه کسانی از لیست یارانه حذف می‌شوند ؟

فعلا فقط دهک دهمی ها هستند که از لیست دریافت یارانه ها حذف شده اند. در آینده شاید احتمال حذف دهک های هشتم و نهم از لیست دریافت یارانه ها هم می تواند باشد اما هنوز خبری در این خصوص منتشر نشده است.

قطع یارانه را چطور پیگیری کنیم ؟

فقط کسانی که یارانه می‌گیرند و یا یارانه آنها از اردیبهشت قطع شده، می‌توانند اعتراض کنند.

برای دیدن روش اعتراض بر روی لینک نحوه اعتراض به عدم پرداخت یارانه و دهک بندی یارانه ۳۰۰ و ۴۰۰ تومانی بزنید.

بر این اساس سامانه hemayat.mcls.gov.ir از سوی وزارت رفاه، در دسترس قرار گرفت که ورود به آن برای عموم نیست بلکه تنها افرادی می‌توانند نسبت به ثبت اعتراض و درخواست بازبینی در آن اقدام کنند که تا فروردین امسال یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی و یا یارانه معیشتی ۵۵ تا ۲۰۵ هزار تومانی را دریافت می‌کردند و یا هر دو را داشته‌اند، به عبارتی یارانه‌بگیر بوده‌اند و یارانه مرحله ۱۳۴ (فروردین) را هم دریافت کرده بودند ولی دیگر مرحله ۱۳۵ و ۱۳۶ یعنی برای اردیبهشت و خرداد که یکجا واریز شد را دریافت نکرده و حذف شدند.

همچنین افرادی می‌توانند به این سامانه وارد و درخواست بازبینی داشته باشند که حتی یارانه جدید را دریافت کرده‌اند ولی نسبت به دهک‌بندی انجام شده، معترض هستند. کلیه افراد یارانه‌بگیر و آنهایی که دریافتی ندارند، می‌توانند با ورود به همین سامانه hemayat.mcls.gov.ir و یا از طریق شماره گویای ۰۹۲۰۰۰۰۶۳۶۹ از وضعیت دهک خود مطلع شوند.

این در حالی است که با دستور رئیس جمهوری برای پیگیری اعتراض صورت گرفته، سازمان هدفمندی یارانه‌ها تاکنون به حساب افرادی که اعتراض کرده و درخواست بازبینی داشته‌اند، واریز یارانه جدید را انجام داده ولی فعلاً مسدود است تا بعد از بررسی و تائید وضعیت آنها برای دریافت یارانه، در دسترسشان قرار گیرد.

ثبت نام برای همه کسانی که یارانه نمی‌گیرند

اما سامانه دیگر، my.gov.ir است که برای ثبت‌نام از جاماندگان یارانه در دسترس قرار گرفته و مسئولیت آن بر عهده سازمان هدفمندی یارانه‌ها است. برای ورود به این سامانه محدودیتی برای هیچ گروه متقاضی یارانه نیست یعنی چه افرادی که در قالب دهک دهم حذف شده‌اند و چه کسانی که در سال‌های گذشته یا اصلاً در لیست یارانه بگیران نبوده‌اند و یا اینکه قبلاً حذف و یا انصراف داده بودند.

ثبت‌نام از جاماندگان یارانه، به استناد تبصره ۱۴ قانون بودجه امسال انجام می‌شود و لیست متقاضیان بعد از بررسی اولیه توسط سازمان هدفمندی یارانه‌ها، در اختیار وزارت رفاه جهت پایش نهایی و دهک بندی قرار خواهد گرفت که در صورت تائید در لیست یارانه‌بگیران اضافه خواهند شد. برای ثبت درخواست در هر دو سامانه hemayat.mcls.gov.ir و همچنین my.gov.ir، فعلاً محدودیت زمانی وجود ندارد.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.