اخباراقتصادی
موضوعات داغ

تاریخ واریز یارانه خرداد ۱۴۰۰ مشخص شد ؛ زمان واریز خرداد ماه

یارانه خرداد ماه 1400 کی واریز میشود ؟ / زمان و تاریخ واریز یارانه ها جدید خردادماه ۱۴۰۰

تاریخ واریز یارانه خرداد ۱۴۰۰ : پیش بینی می شود که یارانه خرداد ماه 1400 مانند ماه ها و سال های گذشته روی روال میباشد و در تاریخ معین پرداخت خواهد شد.

یارانه نقدی خرداد ماه در بیستم واریز می شود. سازمان هدفمندسازی یارانه ها اعلام کرد یارانه نقدی ۴۵۵۰۰ تومانی خرداد ماه ساعت ۲۴ پنجشنبه ۲۰ ام به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود.

همچنین بخوانید : زمان واریز یارانه معیشتیزمان واریز یارانه خرداد ۱۴۰۰

صد و بیست و چهارمین مرحله از پرداخت یارانه نقدی (یارانه خرداد ۱۴۰۰) ساعت ۲۴ روز پنجشنبه ۲۰ خرداد ماه 1400 به حساب سرپرستان خانوار واریز و قابل برداشت خواهد شد. طبق آخرین اخبار از سازمان هدفمند سازی یارانه ها: ” یارانه نقدی خرداد ۱۴۰۰ از بامداد روز جمعه ۱۴۰۰/۰۳/۲۱ قابل برداشت خواهد بود.

مبلغ یارانه خرداد 1400 همچون ماه های گذشته مبلغ یارانه هر فرد ایرانی ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است و آن طور که از خبرها برمی‌آید تصمیم جدید در مورد افزایش مقدار یارانه نقدی از سوی مجلس و یا دولت هنوز اعمال نشده است.

اختصاص یارانه نقدی باید هدفمند باشد، ماجرای پرداخت ۵۰۰ هزار تومان به هر تهرانی بالای ۶۰ سال

فارس نوشت: عضو شورای شهر تهران با اشاره به لایحه شهر دوستدار سالمند گفت: اختصاص یارانه ۵۰۰ هزار تومانی به افراد بالای ۶۰ سال در تهران باید هدفمند باشد.

محمد رسولی عضو شورای شهر تهران درباره بررسی لایحه آئین‌نامه مصوب شهر دوستدار سالمند اظهار داشت: اختصاص یارانه نقدی از سوی مدیریت شهری به افراد باید هدفمند باشد با طرح چنین مسائلی که ابعاد مالی، اجتماعی و فرهنگی دارد باید به صورت جامع و پخته عمل کنیم تا از تکریم عملی بزرگان عاجز نباشیم.

وی افزود: سه ماه پیش مصوبه‌ای در شورای شهر در مورد هدفمندسازی تخصیص اعتبار و یارانه به اقشار سالمند داشتیم که در متن این لایحه بی‌توجهی‌هایی صورت گرفت و این قضیه مطرح شد که باید این یارانه به همه افراد بالای ۶۰ سال اختصاص یابد.این عضو شورای شهر تهران گفت: با توجه به هرم سنی شهروندان تهرانی حدود ۲ میلیون شهروند سن بالای ۶۰ سال دارند که اگر بخواهیم ۵۰۰ هزار تومان به این افراد پرداخت کنیم نیازمند هزار میلیارد تومان اعتبار هستیم.

وی گفت: اعتبار این موضوع باید در بودجه سالیانه دیده شود از طرفی تکریم سالمندان از طریق هدیه و یارانه نقدی نیست و در امور فرهنگی و اخلاقی نیز به شدت افت داشته‌ایم.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه از کجا معلوم که همه شهروندان بالای ۶۰ سال تهران نیازمند هستند، گفت: در صورت تصویب این لایحه مراجعات متعددی خواهیم داشت بنابر این من با کلیات لایحه مخالف هستم.

در ادامه عضو شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه همه یارانه‌ هایی که توسط شورا و شهرداری تقدیم می‌شود باید براساس مصوبه قبلی هدفمند باشد، گفت: از کجا معلوم همه شهروندان بالای ۶۰ سال تهران نیازمند هستند.سید حسن رسولی نائب رئیس برنامه و بودجه شورای شهر تهران در جریان بررسی لایحه آیین نامه مصوب شهر دوستدار سالمند گفت: با چنین طرح‌هایی که ابعاد مالی، اجتماعی، فرهنگی و سلامت تن و روان دارد باید پخته‌تر برخورد کنیم تا از تکریم عملی بزرگان عاجز نباشیم.

رسولی افزود: ما دو سه ماه قبل مصوبه‌ای در شورای شهر تهران مبنی بر هدفمندسازی تخصیص اعتبار و یارانه به افراد و اقشار سالمند داشتیم که در متن این لایحه به این تخصیص توجهی نشده است و عموم سالمندان با نصاب ۶۰ سال به بالا تهران منظور شده است. با توجه به هرم سنی شهروندان تهرانی حدود ۲ میلیون نفر شهروند واجد شرایط این حد نصاب را داریم. این ۲ میلیون نفر ضرب در ۵۰۰ هزار تومانی در ماده ۵ باید بابت کارت اعتباری پرداخت شود، نیازمند هزار میلیارد تومان اعتبار است.

رسولی با اشاره به اینکه در ماده ۶ این لایحه آمده است که اعتبار این کار باید در بودجه سالیانه دیده شود ادامه داد: آقای شهردار لایحه بودجه را تقدیم کرده و شورا هم در میانه رسیدگی به آن است. بنابراین اولاً تکریم سالمندان از طریق تقدیم هدایا و یارانه نقدی نیست و امری فرهنگی، تربیتی و اخلاقی که به شدت از این جهت در سال‌های اخیر افت داشتیم.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه همه یارانه‌هایی که توسط شورای اسلامی و شهرداری تقدیم می‌شود بر اساس مصوبه قبلی باید هدفمند باشد، گفت: از کجا معلوم همه شهروندان بالای ۶۰ سال تهران نیازمند هستند. این موضوع همچنین در بودجه پیش بینی نشده است و با تصویب این لایحه از فردا مراجعات متعددی خواهیم داشت بنابراین با کلیات لایحه مخالف هستم و با چنین طرح‌هایی که ابعاد مالی، اجتماعی، فرهنگی و سلامت تن و روان دارد باید پخته‌تر برخورد کنیم تا از تکریم عملی بزرگان عاجز نباشیم.

خیز مجلس برای افزایش یارانه نقدی در بودجه سال ۱۴۰۰

محسن علیزاده در گفت‌وگو با میزان، با تاکید بر افزایش یارانه نقدی در کشور گفت: یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی چندین سال است که نیاز خانوار را جواب نمی‌دهد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اینکه چرا دولت عزمی برای افزایش این یارانه نقدی ندارد باید مورد سوال قرار گیرد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: به نظر می‌رسد دولت مردان خیلی راغب هستند تا همین میزان از یارانه مردم را قطع کنند و اما از تبعات اجتماعی آن بیم دارند.

وی تاکید کرد: دولت می‌تواند با صرفه جویی در بسیاری از هزینه‌ها چندین برابر یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی را به مردم پرداخت کند.

این نماینده مجلس اظهار داشت: با این حال دولت همیشه به دنبال این است که خودش را بزرگتر و فربه‌تر کند و به نوعی برای خود هزینه‌های جدید درست کند که این مسئله به هیچ وجه قابل قبول نیست.

وی تاکید کرد: پرداخت ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی به مردم به هیچ وجه قابل قبول ما نیست.

این نماینده مجلس گفت: زمانی دولت با این محاسبه که مردم می‌توانند ۵۵۰۰ تومان از ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه را صرف خرید نان کنند، اما در حال حاضر قیمت یک نان ۳ هزار تومان است بنابراین مسلم است که ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه نقدی پاسخگوی نیاز مردم نیست.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا نمایندگان برای افزایش یارانه نقدی طرحی خواهند داشت یا خیر؟ گفت: این مسئله حتما باید در برنامه دولت باشد، اما تمام تلاش ما این است که در بودجه سال آینده این مسئله را ببینیم، اما قطعاً منابع درآمدی آن هم باید از سوی دولت تعریف شده باشد.

یارانه نقدی
یارانه نقدی

یارانه نقدی از کی ۱۲۰ هزار تومان میشود؟ + جزئیات جدید

درحالی که قبلا گفته می شد یارانه نقدی به بیش از 120 هزار تومان افزایش پیدا خواهد کرد امروز 9نماینده مجلس به روحانی هشدار دادند که این یارانه هرچه زودتر باید به حساب مردم ریخته شود.

یارانه نقدی فعلی به ازای هر نفر 45 تومان است که به 120هزارتومان به ازای هرنفر افزایش پیدا خواهد کرد.

علیرضا نظری، علی آذری، پرویز اوسطی، شهباز حسن‌پور بیگلری، سیدجواد حسینی‌کیا، محمدرضا صباغیان بافقی، علی علیزاده، رسول فرخی، و سید محمد مولوی به رئیس‌جمهور لزوم افزایش میزان یارانه نقدی با توجه به نرخ تورم و کاهش ارزش پول ملی را متذکر شدند.

نماینده مردم تبریز در مجلس از طرح نمایندگان برای واریز یارانه نقدی معادل 40 لیتر بنزین به هر ایرانی خبر داد.

احمد علیرضا بیگی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی، گفت: نمایندگان طرحی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در مجلس تدوین کردند که بر اساس آن یارانه نقدی معادل 40 لیتر بنزین ماهانه به حساب هر ایرانی باید واریز شود. به عبارت دیگر 120 هزار تومان پول به حساب هر ایرانی ریخته می شود .

وی افزود: این موضوع ارتباطی با سهمیه 60 لیتر بنزین ماهانه خودرو ندارد و به حساب هر ایرانی اعم از کسانی که خودرو دارند و یا ندارند باید واریز شود.نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طبق این طرح قیمت بنزین یارانه نقدی معادل این 40 لیتر بر اساس فوب خلیج فارس است و شناور خواهد بود و هر وقت قیمت بنزین بالاتر رفت باید یارانه آن نیز افزایش یابد نه این که یک یارانه ثابت واریز شود.

افزایش یارانه نقدی فعلا منتفی شد

با وجود اینکه طرح نمایندگان برای یکی شدن یارانه نقدی و معیشتی در کمیسیون تلفیق مجلس به تصویب رسید و قرار شد در مجموع یک یارانه ۷۲ هزار تومانی به هر نفر پرداخت شود، در نهایت با مخالفت‌های صورت گرفته، این مورد اصلاح و مجددا پرداخت یارانه نقدی با همان ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان ادامه دارد.

به گزارش ماگرتا به نقل از ایسنا، سال‌هاست که مردم و کسانی که در لیست سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار دارند عادت کرده‌اند که در اواخر هر ماه مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان در قابل یارانه نقدی به حساب‌شان واریز شود.

این مبلغ از سال ۱۳۸۹ تاکنون تغییری نکرده و با وجود افزایش تورم و انتقاداتی که نسبت به ثابت ماندن مبلغ وجود داشت، دولت بر این تاکید می‌کرد که منابع ناشی از هدفمندی یارانه‌ها پاسخگوی افزایش مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان نیست. از سوی دیگر نقدهایی به پرداخت همگانی وجود داشت و منتقدان از دولت می‌خواستند که با حذف افراد پردرآمد که نیازی به دریافت یارانه نقدی ندارد، منابع ناشی از حذف را جهت افزایش مبلغ یارانه استفاده کند.

در هر صورت هیچ تغییری رخ نداد تا اینکه در آبان امسال با اصلاح قیمت بنزین و افزایش آن منابعی که در حد ۳۰ هزار میلیارد تومان در سال ایجاد می‌شود را دولت تصمیم گرفت در قالب کمک‌های معیشتی به حدود ۶۰ میلیون نفر که از بین یارانه‌بگیران گزینش کرده بود، بپردازد.

رقم کمک معیشتی به تناسب افراد خانوار متفاوت بود؛ به نحوی که برای خانوارهای تک‌نفره ۵۵ هزار تومان، دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، چهارنفره ۱۷۲ هزار تومان و پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان در نظر گرفته شده است.

در جریان بررسی لایحه بودجه ۱۳۹۹ در کمیسیون تلفیق تصمیم گرفتند یارانه نقدی و کمک‌های معیشتی را یکی کرده و یک یارانه ۷۲ هزار تومانی پرداخت کنند اما با این تفاوت که برای تمامی ۷۸ میلیون نفر یارانه‌بگیر این مبلغ پرداخت شود.

این روشی که نمایندگان پیشنهاد کردند در کنار آنکه دولت با آن مخالف بود، کارشناسان اقتصادی هم با آن همراهی چندانی نداشتند، چرکه در این شرایط حدود ۱۸ میلیون نفری که دولت از بین یارانه‌بگیران به عنوان سه دهک بالای درآمدی از دریافت کمک معیشتی حذف کرد و فقط به ۶۰ میلیون نفر آنها پرداخت انجام می‌داد با این مصوبه تلفیق مجددا به جمع یارانه‌بگیران اضافه می‌شدند و هزینه دیگری را ایجاد می‌کردند.

اما وقتی که گزارش کمیسیون تلفیق به صحن علنی مجلس آمد در همان روز اول با مخالفت‌هایی در برخی بندها به خصوص یارانه‌ها مواجه شد و برای اصلاح به تلفیق برگشت. اما در هر صورت این روزها با توجه به شیوع ویروس کرونا و مسائلی که به همراه داشت مجلس تعطیل شد و با استفاده از اصل ۸۵ قانون اساسی، دیگر لایحه بودجه به صحن علنی بر نمی‌گردد و کمیسیون تلفیق گزارش نهایی خود را برای تایید و تصویب قانون به شورای نگهبان ارائه کرده است.

این در حالی است که در گزارش نهایی کمیسیون تلفیق دیده می‌شود که مصوبه مربوط به یارانه‌ها برای یکی شدن یارانه نقدی و کمک معیشتی اصلاح شده و همچنان روال سابق پرداخت یارانه نقدی با همان نرخ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان و کمک‌های معیشتی با مبالغ تعیین شده در سال آینده ادامه خواهد داشت؛ بنابراین دیگر خبری از یارانه ۷۲ هزار تومانی نخواهد بود.

اگر پرداخت یارانه ۷۲ هزار تومانی در دستور کار قرار می گرفت، موجب تغییراتی در پرداخت به خانوارها نسبت به آنچه در حال حاضر دریافت می‌کنند، می‌شد. به طوری‌که برای افرادی که فقط یارانه نقدی دریافت می‌کنند (۱۸ میلیون پردرآمد) با افزایش مبلغ و برای افرادی که هر دو یارانه نقدی و معیشتی را می‌گیرند (۶۰ میلیون در خانوار هدف) با کاهش مبلغ همراه بود.

اما در بند مربوط به یارانه‌ها تاکید شده که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است با استفاده از کلیه بانک‌های اطلاعاتی که در اختیار دارد و بر اساس معیارها و ضوابط تعیین شده نسبت به شناسایی و حذف سه دهک بالای درآمدی از فهرست یارانه بگیران اقدام کند. از سوی دیگر سازمان هدفمندی یارانه‌ها نیز مکلف است امکان ثبت‌نام برای افرادی که موفق به ثبت‌نام به منظور دریافت یارانه نشده‌اند را فراهم کند.

چه کسانی از لیست یارانه حذف می‌شوند ؟

این در حالی است که طی حدود هشت سال هر مشمولی که بدون تغییر در صف دریافت یارانه نقدی بوده است تاکنون رقمی بالغ بر ۴ میلیون و ۴۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان یارانه دریافت کرده است.

همچنین موضوع حذف یارانه دهک‌های پردرآمد جامعه با توجه به کسری بودجه بخش هدفمندی یارانه‌ها در سال‌های اخیر چندین بار از سوی دولت مطرح شده، ولی به علت نبود بانک اطلاعاتی کامل برای شناسایی افراد با درآمد بالا دولت و مجلس نتوانسته اند اقدام موثری در این زمینه انجام دهند و در هر نوبت این امر به تعویق افتاده است، ولی در پایان سال گذشته مجلس خبر از حذف یارانه افراد با درآمد بیش از ۵ میلیون تومان درماه داده است و مشخص نیز مطرح شدن این موضوع با وجود نبود اطلاعات دقیق از حساب افراد قرار است چگونه انجام شود.

در این رابطه رحیم زارع نماینده مجلس شورای اسلامی درباره حذف ۳ دهک یارانه بگیر در سال ۱۳۹۸، گفت: ۳ دهک بالای جامعه با توجه به حساب بانکی و اموالی که به نامشان ثبت شده است شناسایی می‌شوند.

وی در ادامه افزود: افرادی که حقوق بالای ۵ میلیونی می‌گیرند و هنوز یارانه دریافت می‌کنند، افرادی که فوت شده اند و هنوز یارانه دریافت می‌کنند جز ۳ دهک خواهند بود که حذف یارانه آن‌ها در حمایت از اشتغال و تولید و حمایت از خرید تضمینی گندم و بهداشت و سلامت هزینه خواهد بود.

بر اساس این گزارش، باید منتظر بود و دید حذف دهک‌های بالای جامعه در سال جدید چه زمانی اجرایی می‌شود و با توجه به ویژگی‌های مطرح شده برای خارج کرن افراد از لیست هدفمندی یارانه‌ها چه تعداد از میزان یارانه بگیران کاسته و چه مبلغی به سبد اشتغال و تولید و حمایت از خرید تضمینی گندم و بهداشت و سلامت افزوده خواهد شد.

قطع یارانه را چطور پیگیری کنیم ؟

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اطلاعیه ای اعلام کرد: درباره قطع یارانه افراد غیر نیازمند به اطلاع می رساند، بدلیل اینکه برخی از شهروندان موفق به ارسال درخواست بررسی علت قطع یارانه در سایت یارانه 11 نشده اند ، به منظور ایجاد فرصت برای این دسته از هموطنان اعلام می گردد ، هموطنانی که یارانه آنها قطع شده است تا مدت 2 ماه پس از قطع یارانه می توانند به سایت www.yaraneh10.ir مراجعه و درخواست خود را ثبت نمایند .

مراقب سامانه جعلی ثبت یارانه باشید

سازمان هدفمند سازی یارانه ها در اطلاعیه ای اعلام کرد: «سامانه ثبت نام و اعلام نیازمندی یارانه نقدی به نشانی yaraneh.com جعلی می باشد و هیچ گونه ارتباطی با سازمان هدفمندی یارانه ها ندارد».

این سامانه با دریافت اطلاعات هویتی شهروندان همچون کد ملی سرپرست خانوار، تعداد اعضای خانوار، میزان درآمد و همچنین اطلاعات کارت بانکی که شامل شماره کارت، شماره حساب، رمز دوم، تاریخ انقضای کارت و کد اعتبارسنجی، پیامکی را از شماره ۵۰۰۰۱۴۵ ارسال می کند.

در اطلاعیه سازمان هدفمندسازی یارانه ها ضمن جعلی خواندن این سامانه، بر عدم ارتباط این سامانه با سازمان تاکید شده است و به شهروندان توصیه شده است از هر گونه مراجعه به این سامانه و ثبت اطلاعات خانوار خودداری شود.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.