ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل پنبه از گوش درآوردن ♨️+ مفهوم و بارآفرینی

معنی و مفهوم ضرب المثل پنبه از گوش درآوردن به همراه ریشه و داستان حکایت و اصطلاح انگلیسی

معنی ضرب المثل پنبه از گوش درآوردن : این ضرب المثل جزو ضرب المثل‌هایی است که امروزه با بالا رفتن میزان افراد ناآگاه کاربرد بسیاری پیدا کرده است. در واقع تعدادی از افراد به دلایلی در خواب غفلت به سر برده و قادر به گوش دادن حرف‌های بقیه نیستند.

به این صورت همیشه راه غلط را طی کرده و در زندگی خود شکست‌های بسیاری خواهند خورد. برای آشنایی با مطالب کامل‌تری درمورد ضرب‌المثل، در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مَثَل پیشنهادی : معنی ضرب المثل روغن ریخته نذر امامزاده شده

ضرب المثل پنبه از گوش درآوردن

مفهوم ضرب المثل پنبه از گوش درآوردن

فرض کنید فردی با خیال و افکار غلط خود، به صحبت‌های افراد زرنگ و سوء استفاده‌گر گوش داده و به جای انجام امور درست، به دنبال امور نادرست و غلط می‌رود.

در این حال فردی درستکار به او راجع به امور زشتش توضیحاتی داده و به او می‌گوید که این راه غلط بوده و بهتر است پنبه و یا همان سخنان افراد را از گوش خود در بیاوری و بیرون بیندازی و سپس به راه درست هدایت شوی تا به این صورت بتوانی در زندگی خود موفق شوی.

داستان ضرب المثل پنبه از گوش درآوردن

داستان این ضرب المثل به این شکل است که پسرک ساده لوحی در روستایی زندگی می‌کرد که به کار و جمع آوری پول علاقه بسیاری داشت. او همیشه و در همه مواقع کار می‌کرد تا بتواند پول بسیاری جمع کرده و با آن‌ به اهداف خود برسد، به همین منظور درآمد خود را پس انداز می‌کرد.

روزی فرد زرنگ و حیله‌گر روستا فهمید که او پول و درآمد بسیاری دارد، با خود گفت: بهتر است به او نزدیک شده و پول‌هایش را قسمت خود کنم. او با پسرک دوست شد، به طوری که بیشتر زمان خود را با یکدیگر بودند.

پس از گذشت چندین ماه فرد زرنگ تصمیم گرفت که با پسرک حرف زده و تمامی پول‌های او را بگیرد. به همین دلیل در با او صحبت کرد و گفت: ای پسرک شنیده‌ام درآمد و پول بسیاری داری. پسرک گفت: آری چطور مگر؟

فرد به پسرک گفت: من توانایی‌های بسیاری در بیشتر کردن پول دارم. اگر می‌خواهی می‌توانی پول خود را به من بدهی و پس از گذشت مدتی چند برابر پول خود را تحویل بگیری. پسرک پیشنهاد او را قبول کرد و تمامی پول و درآمدش را در نزد او به امانت گذاشت.

پس از گذشت چند روز افراد روستا از این قضیه باخبر شدند و نزد پسرک آمدند که او را از کلاهبرداری فرد آگاه کنند، ولی هر چقدر که به او درمورد فرد زرنگ بد می‌گفتند، او هیچ چیزی را قبول نمی‌کرد، گویا که پنبه‌ای در گوش خود فرو کرده است.

در این حال فردی گفت: ای پسر پنبه نادانی را از گوشت در بیاور و هر چه سریعتر پول خود را از او پس بگیر. از آن روز استفاده از ضرب المثل پنبه از گوش درآوردن رواج یافت و هروقت افراد قصد داشتند فردی را از نادانی خود آگاه کنند، از این ضرب المثل استفاده می‌کنند.

گسترش و بازآفرینی ضرب المثل پنبه از گوش درآوردن

افراد بسیاری وجود دارند که سعی می‌کنند شما را گول زده و از این طریق به منفعت برسند. در واقع یکسری از افراد می‌خواهند که شما را زمین زده و شاهد شکست‌هایتان در زندگی باشند. به همین دلیل به شما راه و روش‌های غلطی نشان می‌دهند که از این طریق به سمت آن‌ها جذب شده و در زندگی‌تان شکست بخورید.

اصطلاح انگلیسی ضرب المثل پنبه از گوش درآوردن

Remove the cotton from the ear

مَثَل های پیشنهادی :
معنی ضرب المثل با یمن عسل هم نمیشه خوردش
و
معنی ضرب المثل عالم ناپرهیزکار کوریست مشعله دار

به پایان معنی ضرب المثل پنبه از گوش درآوردن رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این ضرب المثل قدیمی داشتید حتما آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

طهرانی

بنیانگذار مجله اینترنتی ماگرتا و متخصص سئو ، کارشناس تولید محتوا ، هم‌چنین ۱۰ سال تجربه سئو ، تحلیل و آنالیز سایت ها را دارم و رشته من فناوری اطلاعات (IT) است . حدود ۵ سال است که بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. هدف من بالا بردن سرانه مطالعه کشور است و اون هدف الان ماگرتا ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.