ادبیاتفرهنگ و هنر

معنی ضرب المثل روزگار آینه را محتاج خاکستر کند

معنا و مفهوم ضرب المثل روزگار آئینه را محتاج خاکستر کند به همراه گسترش و بازآفرینی

معنی ضرب المثل روزگار آینه را محتاج خاکستر کند : این جمله می‌خواهد این مفهوم را برساند که اگر بهترین هم باشی و بهترین ها در اختیارت باشد روزی می‌رسد که احتیاج به همان چیزهایی خواهی داشت که در گذشته به آنها نیاز نداشته‌ای. در ادامه با بخش ضرب المثل ماگرتا همراه باشید.

مطلب پیشنهادی: معنی ضرب المثل خفته را خفته کی کند بیدار

معنی ضرب المثل روزگار آینه را محتاج خاکستر کند

معنی و مفهوم ضرب المثل روزگار آینه را محتاج خاکستر کند

برای درک بهتر این ضرب المثل ‌می‌توان به جملات دیگری هم اشاره کرد؛ مانند اینکه شما با کمک فردی که معمولا در روزهای سخت و دشواری کنارتان بوده است به روزهای آرامش و خوشی رسیدید، پس نباید آن فرد را در روزهای سخت کنار بگذارید.

داستان یا تاریخچه روزگار آینه را محتاج خاکستر کند

در روزگاران قدیم که مردم درباره‌ی آینه شیشه آگاهی نداشتند و آینه‌ها از جنس فلزات بودند؛ (یعنی فلزی که مانند نقره بود) آن قدر آنها را صیقل می‌دادند که آدم‌ها تصویر خودشان را در آن مشاهده می‌کردند.

اما این فلزها بعد از مدتی به دلیل اکسید شدن با هوا و رطوبت اطراف تیره و تار ‌می‌شدند و راه دوباره شفاف شدن آن‌ها فقط سابیدن آن‌ها با خاکستر بود. پس آن قدر خاکستر را به آینه‌ی فلزی می‌سابیدند تا دوباره براق و مثل روز اول شود. از آن پس در بین مردم کم کم این مثل رواج پیدا کرد.

گسترش و باز آفرینی روزگار آینه را محتاج خاکستر کند

روزهایی که حال و احوال خوبی دارید روزهای سختی را به کلی فراموش نکنید؛ چرا که همان سختی‌ها دلیلی شدند تا شما به رفاه و آسانی برسید و همه زندگی ما نه در خوشی تمام است و نه در ناخوشی مطلق خلاصه خواهد شد.

انشا با موضوع ضرب المثل روزگار آینه را محتاج خاکستر کند

مقدمه: به طور مثال دو همکار در شرایط کاری مشکلات دشواری برایشان رقم بخورد و مشکل یکی از آن‌ها حل شود و دیگری همچنان درگیر مشکلش باشد؛ زمانی که آن فرد که مشکلش بر طرف شده و از همه نظر احوال خوبی داشته باشد، بهترین کار این است که در باز هم در کنار همکارش که هنوز درگیر مشکل است بماند و پشت او را خالی نکند. چرا که وقتی خودش همزمان با او دچار مشکل بود، هر دو در کنار هم بودند.

بدنه: در زندگی همه‌ی ما انسان‌ها همیشه خوشی نخواهد بود؛ زمانی که فردی در سختی و روزهای سخت و دشواری کنار ما می‌ماند باید یادمان باشد که در روزهای خوشی هم آن فرد را کنارمان داشته باشیم. چرا که آینه در روزهای بدون غبار هم باید یاد خاکستر باشد؛ زیرا حتما روزی به خاکستر برای صیقلی شدن احتیاج پیدا خواهد کرد.

نتیجه: می‌توان از جهت قرآنی هم به این ضرب المثل اشاره کرد. کارهای بد انسان‌های بد ذات و بی رحم معمولا تبدیل به خاکستر خواهند شد و در روزهایی که طوفانی است گردباد شدید و ویرانگری آن را به آسمان ها می‌برد و پراکنده خواهد کرد؛ به شکلی که هیچ کس قدرت به دست آوردن هیچ ذره‌ای از آن خاکستر را نخواهد داشت.

این سخن قرآنی این منظور را می‌رساند که اگر هر بدی کنیم بازتابش به خودمان برمی‌گردد. اگر کسی در سختی‌ها کنارمان بماند و ما را تنها نگذارد و ما در روز خوش از او یاد نکنیم، ما را به همان فرد دوباره محتاج خواهد کرد تا از او کمک بخواهیم.

مَثَل های پیشنهادی:
معنی ضرب المثل ظاهر و باطنش یکی است
و
معنی ضرب المثل دور از شتر بخواب خواب آشفته نبین

☑️ به پایان معنی ضرب المثل روزگار آینه را محتاج خاکستر کند رسیدیم، اگر دیدگاهی درباره این حکایت قدیمی داشتید حتما آن را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

موسوی پوران

هم‌بنیانگذار مجله ماگرتا ، زندگی ۲۴ ساعته روی خط آنلاین دهکده جهانی وب . تحلیلگر و متخصص تولید محتوای با ارزش و با کیفیت هستم و ۸ سالی می شود که وارد دنیای دیجیتال شدم. مدیر تیم تحقیق و توسعه شرکت هستم. بالاترین لذت برای من انجام کار تیمی ست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.